Afty: jak na ně vyzrát?

[button link=”http://slecna.info/tag/blog-jitky-l/” color=”red”]BLOG JITKY L.[/button]

Pálí tě vnitřek úst a zanedlouho v nich máš bolavý vřídek s bělavým středem? Pak dokonce kousáš jen na jedné části, kde vřídky nemáš? Diagnóza je jasná. Máš afty. Jak jim můžeme předcházet a jak se nepříjemných pupínků v puse zbavit, se dozvíš v následujícím článku.

Afty jsou nepříjemní společníci

Jak afty vznikají, pro nás zůstává stále záhadou. Ani účinná metoda, jak je léčit, není úplně jistá. Nejčastěji se objevují ve chvíli, kdy máš zeslabenou imunitu. Do úst se ti dostanou určité molekuly látky, které organismus vyhodnotí jako napadené, a zničí tak zdravé buňky. Afty stále více postihují ženy, především v době menstruace, kdy je imunita slabší a kdy jsi fyzicky vyčerpaná. Stejnou roli hraje stres, to je další spouštěč.

Na co si dávat pozor?

Na co si dávat pozor, aby nám v ústech nevznikly tyto pupínky? Důležitou roli hraje vhodná pasta. Většina past obsahuje laurylsulfát sodný (zkratka SLS), který vysouší vrstvu, jež chrání ústní dutinu před nepříznivými vlivy. Proto jsou ústa náchylnější k podráždění.

Dalším spouštěčem může být jídlo. To může vyvolat alergickou reakci, která se projeví výskytem těchto pupínků. Pokud jsi na ně náchylná, může se stát, že se ti objeví po konzumaci citronů, pomerančů i mandarinek. Tvorbu aftů podporuje  také čokoláda, ocet, hořčice či žvýkačky. Postižený mívá často málo vitamínů B, zinku, železa i vápníku.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se ti afty vrací a ještě k tomu je ti nevolno a máš horečku, navštiv raději lékaře. Toho vyhledej i v případě, že se ti afty do deseti dnů nezahojí a bolí tě natolik, že nemůžeš pořádně jíst.

Čti také: Dej sbohem pachu z úst 

Jak se aftům vyvarovat

Záleží na tom, v jaké situaci ti vznikly. Pokud na základě špatné stravy, bylo by vhodné změnit jídelníček. Nebo se naopak objevily, když jsi byla ve stresu? Pak je nejlepší vše řešit s chladnou hlavou. Stres je vůbec nebezpečný a může vyvolat řadu dalších onemocnění. Nepodceňuj jej.

Pokud se u tebe afty objeví, měla bys vynechat kořeněná jídla, protože těmi se pomaleji hojí. Zaručený lék neexistuje, ale jsou tu metody, které přece jen mohou pomoci. Můžeš zkusit vypálit vnitřek úst slivovicí, doporučují se také výplachy úst odvarem z šalvěje či heřmánku a především zvýšený příjem vitamínů B a C. Jako prevence je dobré i pojídání jogurtů.

Měla jsi někdy afty? Jaké s tím máš zkušenosti ty?

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

2 komentáře
  1. Na afty je nejlepší konopné sérum Cannadent, uleví od bolesti a urychluje hojení. Levné a účinné, malé balení stojí okolo 60Kč, můžu jen doporučit :-)

  2. Já si myslím, že úplně nejlepší je aftám předcházet. Nějakým způsobem podpořit imunitu, zařadit do jídelníčku hodně ovoce, zeleniny, mít dostatek pohybu, já třeba ještě pravidelně beru tabletky hlívy ústřičné 800mg a jsem zdravá jako rybička, i když kolem mě každý smrká a kýchá, já jsem fit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.