Cvičení nerovná se nuda

[button link=”http://slecna.info/tag/blog-katelyn/” color=”orange”]BLOG KATELYN[/button]

Na neustále dokola omílané tipy a triky, jak zaručeně zhubnout a vypracovat si postavu z navlas stejných časopisů teď zapomeň. Nemluvím ani o tom, že žádný z těchto časáků nepřináší nic nového, ale v menších obměnách stále dokola publikuje návody na tvou kompletní proměnu podle stále stejného vzorce. Pokud máš už těchto neschopných rádců dost, je čas na opravdovou změnu!

cviceni-posilovani-vyzivaDrtivá většina lidí, kteří na sobě chtějí začít pracovat, ať už fyzicky, či jinak, upínají začátek svého snažení k určitému datu. Každý dobře známe novoroční předsevzetí, která se skvěle plánují, ale o to hůř dodržují. Někdo se ale například rozhodne pro Velikonoce, začátek letních prázdnin, své narozeniny a jiná důležitá data celého roku. Podle mého názoru je to však jakási forma vymlouvání a vykrucování se sama před sebou. Vždyť co ti brání začít hned a tady? Tvá vůle samozřejmě. Pokud však dokážeš sebe sama přesvědčit a začít z fleku třeba právě dnes a ne až za pár týdnů, je to první krok k úspěšnému dosažení cíle.

Sestav si přesný rozvrh

Podle rad mého dědečka, tělem i duší nadšeného sokola a sportovce, kterému dělá pohyb a pravidelné cvičení radost i v  pokročilém věku, je ideální cvičit jak ráno, tak i večer. To po tobě samozřejmě nikdo nevyžaduje, sama vím, jak těžké je vůbec se ve všední den vyhrabat z postele s vědomím, že člověk musí do školy.  Tím pádem je pro tebe primární záležitostí večerní cvičení. Základem úspěchu je pravidelnost a správnost cvičení. Takže popadni papír a tužku a dej se do toho. Cvičit bys měla nejlépe každý den a pro začátek příliš nepřeceňovat své síly.

Přibližná sestava cviků

Níže najdeš sestavu cviků, která je podle mého názoru ideální. Vytvořila jsem ji krapet podle sebe, ale vzhledem k tréninkům, které ve všední dny mám, cvičím doma jen 3x do týdne. Mými tipy se samozřejmě nemusíš řídit do puntíku, jsou spíše určitým návodem, jak by tebou doladěná finální podoba měla vypadat. Každé cvičení by  mělo sestávat ze tří částí. Úvodní – protahovací a zahřívací, prostřední – posilovací a závěrečná– uvolňovací.
[framed_tabs]
[tab title=”ÚVODNÍ ČÁST”]

ÚVODNÍ ČÁST

 • Na úvod si 30x zaskákej klasického panáka: nohy rozkročené, ruce nahoru vzpažit → nohy k sobě, ruce od hlavy dolů upažit
 • 1 min běh na místě, 1 min zakopávání nohou, 1 min vykopávání kolen

[/tab]
[tab title=”PROSTŘEDNÍ ČÁST”]

PROSTŘEDNÍ ČÁST

 • 15x sed-leh. Nejefektivnější a zároveň nejméně záda zatěžující je tento cvik ve chvíli, kdy si nohy položíš na postel a zády jsi na zemi těsně u postele.
 • 10x pánský klik. Kliky se snaž dělat hrudí co nejblíže k zemi, přičemž záda nesmí být prohnutá.
 • 10x dřep s výskokem
 • 20x nůžky: leh na zádech, hlava a trup jsou nad zemí, nohama děláš podobný pohyb jako při stříhání.
 • 1 min nahoře v poloze klik
 • 1 min držet hluboký dřep

Ať už si vymyslíš vlastní cviky, nebo se necháš inspirovat těmi mými, opakuj tuto sérii zpočátku pouze jednou. Až budeš cítit, že to absolutně zvládáš, přidej si jedno opakování. Ideální počet sérií je cca pět.[/tab]
[tab title=”ZÁVĚREČNÁ ČÁST”]

ZÁVĚREČNÁ ČÁST

Nějaké ty uvolňovací cviky jistě znáš. Chybět by nemělo protažení nohou, „kobra“ na protažení zad, uvolnění rukou a kolébka na zádech. Uvolňovací cviky zmírní pocit natažených svalů příští den, s kterým se s největší pravděpodobností budeš ze začátku potýkat, ale pamatuj: „Co bolí, to roste!“[/tab]
[/framed_tabs]

I jídelníček hraje svou roli

Polovinou úspěchu je tvé stravování. Pokud budeš dodržovat každodenní cvičení, ale zároveň se po škole půjdeš nadlábnout do mekáče, jako v matice se tyhle dvě veličiny navzájem vykrátí. Vykašli se na dodržování striktních diet, při kterých je jedinou myšlenkou celého dne ta na jídlo, ale než něco strčíš do pusy, zamysli se, jaký vliv to bude mít na tvé tělo. K snídani bych doporučovala např. tmavý chléb s Lučinou a čaj, müsli s mlékem a Meltu, nebo mix ovoce s jogurtem a čaj. Na svačinu si do školy přibal nějaké ovoce nebo zeleninu, jogurt, celozrnné pečivo a ovocný džus. K obědu si ve škole klidně objednej maso, ale vyvaruj se tučných a sladkých jídel. Druhá svačina by měla být vpodstatě shodná s tou první a na večeři si dopřej nějaký dobrý salát, obložený talíř, mozzarelu s rajčaty, či jiné dietní jídlo. Vybírej si vždy takové potraviny, které jsou zdravé, ale zároveň ti chutnají. Po večeři už nic tučného nejez, ovoce a zeleniny klidně do sytosti.

Pár závěrečných rad

Posilováním se sice tuk mění ve svaly, ale lehčeji se přebytečného tuku zbavíš běháním, aerobicem a pohybem s podobným zaměřením. Nemusíš se mučit ranním klusáním kolem spícího sídliště. Stačí místo výtahem těch pár pater vyběhnout pěšky, na eskalátorech líně nestát a když je hezky, nehnít doma a jít se projít.

Konečně, jak praví citát: “Nejdále dojde a nejúspěšnější bude, kdo nejvíce zápasil sám se sebou.” Držím ti palce!

Autorka: Kačka Šimková

4 komentáře
 1. pardón, ale toto je snad horší článek než v kdejakém časopise … tuk že se mění ve svaly? :-D to biologicky jde?

  1. Díky judu, který dělám přes 10 let, jsem už mnohokrát shazovala třeba kilčo dvě, kvůli váhovým kategoriím. Všechno co jsem zde napsala, vyšlo z mých zkušeností a následně kýženýho výsledku. A fungovalo to, věř si nebo ne :-)))))

   1. já ti věřím, že jsi shodila, ale přeměnit tuk na sval je biologicky nemožné ;-) to jste se určitě na střední učili

 2. Podívej, tohle není žádnej odbornej článek a přijde mi to trošku jako zbytečný slovíčkaření, ale na druhou stranu ano, uznávám že přeměnit tuk na sval biologicky možné není, když tuk se nejprve musí spálit atd. No jsem v prváku :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.