Základem je těsto 3. Díl

[button link=”http://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]
MIJIN BLOG – Tento díl patří těstu třenému. Je to jedno z nejjednodušších těst, ovšem až po té co jsem si recept lehce upravila. Asi nejčastěji se těsto objevuje v úpravě: šlehej bílky, šlehej žloutky s cukrem. Já si ale myslím, že to tak úplně potřeba není. Zkrátka všechno smíchám dohromady a ve finále téměř není poznat rozdíl. Po této drobné úpravě můžu tedy těsto považovat za jedno z nejjednodušších.

Třené těsto se dá použít na spoustu příležitostí. Na párty do muffinů, na neděli jako bábovka, na svačinky jako buchta anebo na oslavy, jako dort. Jediné co se mění je čas pečení. Jinak není problém, že by se těsto ve větší

Do muffinu na fotce jsem přidala kokos a kostičku čokolády, navrch pak čokoládové vločky.
Do muffinu na fotce jsem přidala kokos a kostičku čokolády, navrch pak čokoládové vločky.

formě nedopeklo, nebo v menší spálilo.

[box]

Co se týče časů, záleží na troubě, proto nepíšu přesný čas, ale minimální. Po tomto limitu je čas nakouknout do trouby a pomocí špejle odhadnout, jak dlouho bude těsto ještě potřebovat. Těsto se peče maximálně na 180°C.
Muffiny – minimálně 20min
Bábovka – minimálně 35-40min
Buchta – minimálně 25-30min
Dort- minimálně 30-35min

[/box]

Příchutě

Lentilky, čokoláda, kakao, kokos, oříšky, rozinky, esence … zkrátka co tě napadne to se dá do tohoto těsta přidat. Co se týče suchých větších přísad (jako jsou oříšky, kousky čokolády, lentilky), vmíchají se na konci do celého těsta. Kakao, kokos, nebo jim podobné přísady je lepší na konci zašlehat. V případě kakaa je efektivní obarvit třeba jenom půlku. Dá se použít i barvivo, ale nemělo moc velký úspěch. Lidský mozek má zakódované jedlé a nejedlé barvi, na marcipán nebo zdobené perníčky jsme si zvykli, ale s obarveným těstem typu zelená nebo modrá mělo pár lidí problém. Když chceme do těsta přidat esenci nebo nějaký alkohol, je lepší jej vmíchat do řídké směsi bez mouky.

Poměry přísad

4 lžíce kokosu
4 lžíce kakaa
1 lžíce rumu
1 lžička esence
50g-100g čokolády
50g-100g lentilek

U tekutých přísad si dávej pozor, ale u sypkých je nejlepší postup: sypat-zamíchat-sypat-zamíchat … pak už je vidět, jestli je potřeba přidat nebo stačí.
Na obarvení kakaem není dobré používat kakaa pro děti. Některé jsou granulovité a špatně se míchají, ale hlavně nikdy nedosáhneš barvy jako s  kakaem na pečení.

Základ

Základy se v různých receptech liší: +- vajíčko, nebo +- 50g mouky. Já používám tento základ:
4 vejce
180g cukru (krystal)
300g polohrubé mouky
1 dl oleje
PDP (v příštích dílech budu tuto zkratku používat = prášek do pečiva )
Mléko na ředění

Vejce zašleháme s cukrem a olejem. Nyní je čas pro tekuté přísady. Poté všleháme mouku, kterou jsme předtím smíchali s PDP. Pokud do těsta již nic nechceme přidávat, těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy. Já nejraději vymazávám nějakým margarínem, hezky se roztírá, a vysypávám hrubím kokosem. Pokud je forma silikonová vymazávat ani vysypávat nemusíme.

V příštím díle se můžeš těšit na těsto listové.
(S)mějte se s pečením !

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.