Holit či neholit?

Toť otázka, která pronásleduje mnoho žen. Holení má sice mnoho výhod, ale také nevýhod. Nevěříš? Pojďme se na to podívat podrobněji…

Hlavním argumentem pro holení intimních partií i podpaží je hygiena. Bakterie se nemají šanci na holé pokožce množit, nevzniká tělesný zápach, tělo se snadněji udržuje čisté a voňavé. Napadlo tě ale, že ti holení může nohy-holeni-krecove-zilypřinést zdravotní problémy?

Holení není jen módní záležitost

Holení ženského těla není žádnou módní novinkou. Ženy se holí již po staletí, a to doslova. Již ve starém Egyptě si ženy odstraňovaly chloupky za pomoci nejrůznějších depilačních směsí. Ale ne vždycky byl tento postup bezpečný, protože depilační směsi se vyráběly z nehašeného vápna či arseniku. Ve starověkém Řecku si ženy chloupky odstraňovaly ožehnutím, což nebylo o mnoho bezpečnější.

Ve středověku se ženy holily hlavně z praktických důvodů. V té době nebyla osobní hygiena zrovna dvakrát v módě a tak si ženy, hlavně prostitutky, holily klín, aby neměly v intimních partiích vši. Chloupky odstraňovaly za pomocí směsí z kořeně vlaštovičníku a oleje z ořechů. V této době si ženy holily dokonce i řasy a obočí, a místo něj nalepovaly náhražku z myší kůže.

Průlom v holení znamenal rok 1915, kdy byla v Harper’s magazínu zveřejněna fotka modelky s vyholeným podpažím. Toho se chytla firma Wilkinson Sword a zahájila kampaň, ve které odsuzovala chloupky na ženském těle jako nehygienické a odpudivé. A tak si ženy holily chloupky žiletkou nebo odstraňovaly pomocí horkého vosku.

Trend posledních 20-ti let

Stejnými způsoby si odstraňovaly chloupky i ženy u nás. Ale s příchodem komunismu se staly pomůcky k holení a depilaci nedostatkovým zbožím a tak se ženy prostě neholily. Až po revoluci se opět objevila móda oholeného podpaží a intimních partií. Podle psychologů se ženy holí, aby se cítily lépe, přitažlivěji a čistě. Jistou míru na tom má i velké rozšíření pornografie a také pocit, že s oholeným pohlavím je sexuální styk intenzivnější. Psychologové ale tvrdí pravý opak. Ženin zarostlý klín je totiž známkou velkého sexuálního apetitu a náruživosti. Chlupatá žena je také plodnější a dokáže se dobře postarat o rodinu. Během uplynulých pár let se opět vrátil trend zarostlého podpaží i klína. Proč? Mnohé ženy považují holení za trend, který z nich jen dělá malé holčičky a spíš poškozuje jejich tělo, než aby jim přinášel něco pozitivního.

Chlupy, nebo ne?

Jako téměř všechno, co se týká osobní hygieny, i holení má svá pozitiva a negativa. Podle studií francouzských lékařů, holení a depilace citlivou pokožku v intimních oblastech poškozuje a narušuje její ochrannou bariéru. Do těla tak může snadněji proniknout infekce, která může způsobit sexuálně přenosné infekce nebo rakovinu děložního čípku. Na pokožce mohou objevit bradavičky či vyrážka. Navíc, mnozí gynekologové spojují holení intimních partií s často opakujícími se gynekologickými záněty a výtoky.

Holení chloupků v podpaží také ztenčuje jemnou pokožku a to v kombinaci s deodoranty s obsahem hliníku může vést ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny prsu. Podle výzkumu amerických vědců se u žen, které si pravidelně holí podpaží a denně používají deodorant, vyskytla rakovina v daleko nižším věku, než u žen, které se neholí a nepoužívají deodorant.

Co na to muži?

Podle průzkumů, muži preferují oholené upravené ženy, a to nejenom v intimních oblastech. Chlapům se rozhodně nelíbí zarostlé nohy a podpaží, někteří jsou dokonce proti chloupkům na předloktích. Vyholené intimní partie u žen se mužům líbí, neboť jim takto ženy připadají nevinné, tvrdí někteří psychologové. Zarostlý neupravený klín vzbuzuje u většiny mužů nedůvěru a také pocit, že o sebe žena nedbá. Muži považují upravené zastřižené ochlupení za minimum, které by měla každá žena dodržovat.

Ale i vyholený hladký klín se některým mužům nelíbí. Jsou sice v menšině, ale jsou. Většinou jsou starší a preferují ženy, které jim dají rodinu a pevné zázemí, než jen sexuální dobrodružství.

Jak to u takovýchto sporných témat bývá, je těžké najít tu správnou pravdu. Je holení zdravé, nebo ne? Pokud se nebudeš se holit denně, budeš dodržovat pravidla hygieny a o čerstvě oholenou pokožku se postaráš, osobně v tom nevidím žádný problém. Jestli je ti ale holení protivné, prostě se nehol. Stačí, když si ochlupení upravíš nůžkami a je to. To, jestli se budeš holit, záleží jenom na tobě. Je to přeci jenom tvoje tělo a tvoje zdraví.

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed