Počítačové hry: Neškodná zábava, nebo balancování na hraně?

Myslíš, že jde o neškodnou zábavu? Pouhou relaxaci po náročném dni? Nevinný únik od reality? Ano, přesně tím vším by měly počítačové hry být, pokud je všechno v pořádku.

Vyhráváš ty nad fiktivními soupeři, nebo hra nad tebou?

Zahrát si na počítači nějakou vymazlenou strategii, postřehovku nebo oblíbenou „onlajnovku“  je fajn… ale jen do chvíle, než ztratíš kontrolu. Kontrolu nad svým volným časem, společenským životem, nad realitou.

Zdá se ti, že závislost na počítačových hrách je něco, co se týká jenom hrstky bláznů, počítačových maniaků a lidí s nedospělým charakterem? Možná by ses divila, kdo všechno může propadnout počítačovou závislostí až na dno.

Deset hodin v kuse – nic není nemožné

Psychologové, pedagogové a další odborníci bijí na poplach. Závislost na počítačových hrách začínají považovat za nemoc s potenciálem epidemie. Chroničtí hráči dovedou u počítačových her trávit každý týden čas odpovídající plnému úvazku v zaměstnání nebo klasickému vyučovacímu týdnu.

V internetových komunitách se členové často chlubí, že sedí u počítače i déle než deset hodin v kuse. Jedním ze smutných rekordmanů je mladý Korejec, který po padesáti hodinách nepřetržitého hraní zemřel. Ve společnosti je přesto nadměrné hraní počítačových her považováno spíše za charakterový nedostatek nebo ukazatel sociální nevyspělosti, ale patologické hráčství přitom vykazuje všechny příznaky klasické závislosti, kterou není radno podceňovat.

Kybernetickou závislost málokdy vyvolávají klasické akční, strategické nebo postřehové hry. Opravdové nebezpečí představují především masové internetové on-line hrátky. Hromadné hry se nikdy nevypínají, vždycky najdeš někoho, kdo je ochoten hrát, prostě nekonečné perpetuum mobile.

Neškodná zábava, dokud…

Není třeba propadat panice, pokud si občas (nebo třeba i častěji) chvilku zahraješ. Pokud pro tebe hraní her na počítači není o nic důležitější než přátelé, povinnosti, koníčky a normální mezilidská komunikace, nehrozí ti nic špatného. Každodenní několikahodinové vysedávaní u počítače a zabřednutí do virtuálních světů už ale potenciální nebezpečí představuje.

Počítačové hry jsou lákavé, zvláště dnes i díky stále dokonalejší grafice a novým nápadům. Kolem počítačové zábavy se točí ohromný byznysový kolotoč a počítačové firmy denně chrlí nové herní prvky a náměty. Počítačovou hru  je třeba vnímat jako něco určeného pro zábavu a oddych. Není třeba vyšilovat, pokud si tvůj kluk občas musí na virtuálním hřišti dokázat, jaký je hrdina. Pokud si to však bude dokazovat den co den a začne to pro něj být důležitější než váš společný čas, zkus mu rychle promluvit do duše. Pokud to nepomůže, raději vezmi nohy na ramena.

Hranice mezi zábavou a závislostí

Je pravda, že rozeznat hranici mezi nevinným koníčkem, zvýšeným užíváním a jednoznačnou závislostí, bývá celkem obtížné. Jaké jsou tedy příznaky varovného stavu, kdy obyčejná hravost a zapálení pro hru začíná překračovat hranice normálu?

V první řadě je to ztráta kontroly nad časem stráveným u počítače. Závislák je schopen trávit před monitorem celou noc nebo naopak vstává brzy, aby stihl ještě něco odehrát, než půjde do školy či zaměstnání. Pak přichází rostoucí neklid a nervozita, když nemůže delší dobu hrát a čas strávený jinak než u hraní hry mu začne připadat zbytečný a prázdný. S tím vším zákonitě přichází druhá vlna problémů – zhoršení školních výsledků nebo menší výkon v zaměstnání, problémy v partnerských a příbuzenských vztazích, zanedbávání přátel a společenského života, únik před realitou a osobními problémy.

Řešení nemusí být složité

Hodně pomůže, když se někdo v okolí všimne narůstajících problémů a pokusí se včas postiženému pomoci. Někdy si stačí promluvit a hlavně nabídnout alternativní program. Někdy samozřejmě musejí ke slovu přijít i nějaká omezení a jasně stanovená pravidla.

Pamatuj, že počítačové hry jako takové žádné nebezpečí nepředstavují, pokud je člověk využívá rozumně a úměrně. Mnohé z her na počítači dokonce pomáhají s učením, zlepšují koordinaci a prostorové vnímání nebo pomáhají rozvíjet postřehové či rozumové schopnosti. Řada současných graficky i dějově propracovaných her představuje skutečnou a nefalšovanou zábavu a virtuální zážitek. Stačí jediné – řídit se pravidlem všeho s mírou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.