Rozvíjej v sobě přirozené sebevědomí

Kolikrát se ti stalo, že se cítíš úplně na dně. Chodíš jako tělo bez duše, na nic nemáš náladu a kdybys mohla, zalezla by sis do postele a vstala nejdřív za měsíc. Je ti smutno, ale vlastně ani nevíš kvůli čemu. Je to jasné, potřebuješ povzbudit!

Některé věci sice svět nespasí, ale udělají ti dobře

Nic zásadního se nestalo, plány ti vycházejí, přítel tě má stále rád, školou také proplouváš, jsi zdravá, ale přesto to není ono? Co ti pomůže, aby ses zase dostala do své obvyklé veselé nálady? Začni v sobě hledat a rozvíjet přirozené sebevědomí.

1. krok: Přijmi sebe sama

Mám spoustu kamarádek, které jsou krásné, chytré, ale přesto na sobě stále hledají chyby. Donekonečna řeší postavu a zbytečně se srovnávají s ostatními. Na planetě nenajdeš dvě identické osobnosti. Každá jsme jedinečná, a to jak se svými klady, tak zápory.

Ještě dnes si na kus papíru napiš, na co jsi u sebe pyšná. Mohou to být plné rty, smysl pro humor, pečlivost, dlouhé vlasy a tak dále. Pod to si napiš, co se ti na sobě naopak nelíbí a popřemýšlej, zda něco z toho můžeš změnit – často stačí jen chtít! U nedostatků typu nelíbí se mi můj účes nebo moje stehna jsou moc tlustá, můžeš připsat, co uděláš pro změnu. Nový střih prokonzultuj s kadeřnicí a dvakrát týdně doma prováděj cviky na problémové partie. Až budeš koukat na oba sloupečky na papírku, sama pro sebe si nahlas řekni, že se přijímáš taková, jaká jsi.

Věděla jsi, že…? I sebevědomí je částečně dáno geneticky! Padesát procent sebevědomí zdědíš po svých rodičích, na druhé půlce musíš zapracovat sama.

2. krok: Zjisti, jaké máš sny, a začni si je plnit

Tvoje špatná nálada může pramenit také z toho, že plníš přání ostatních, ale na ta svoje zapomínáš. Naši blízcí pro nás většinou chtějí to nejlepší, ale jelikož do nás nevidí, nemohou nám přesně nalinkovat cestu. I když ti třeba rodiče radí s výběrem vysoké školy, závěrečné slovo bys měla mít ty. Co tě baví ve volném čase, o čem jsi snila jako malá? Možná už tě všichni vidí v bílém plášti, kdežto ty sníš o kariéře aranžérky, která umí uvázat tu nejkrásnější kytici. Totéž platí o koníčcích. Chodíš jedenkrát týdně s kamarádkou na aerobic, který tě až tak moc nebere? Vysvětli kamarádce, že se porozhlédneš po jiném cvičení, které tě bude naplňovat. Možná už za týden si budeš spokojeně protahovat svaly na józe.

Tip Slečny: Udělej si další seznam, do kterého si napíšeš, co bys chtěla v životě vyzkoušet. Může to být jízda na koni, naučit se plynně španělsky, skočit si bungee jumping, naučit se vařit italskou kuchyni, pomáhat opuštěným zvířatům a tak dále. Získáš tak přehled o svých skutečných přáních.

3. krok: Dělej věci i jen tak pro radost

Protože je dnešní doba hektická, přestáváme se usmívat. Ze školy utíkáme rovnou na brigádu, z brigády na rychlé rande s přítelem, pak honem domů udělat úkoly na další den do školy, pomoct doma, uklidit a je noc. Pokud to máš takhle každý den, můžeš z toho být unavená, nevrlá a především – na radost ze života a spontánnost ti zkrátka nezbývá čas.

Pokus se zpomalit. Poohlédni se po méně časově náročné brigádě. Plánuj čas mezi své přátelé tak, aby ti zbyl i nějaký pro tebe samotnou. A v tomhle čase nabírej síly, tancuj doma před zrcadlem, udělej si lázeň ve voňavé koupeli, čti knížky, zhlédni celou sérii oblíbeného seriálu, vyraz si na piknik, kulturně se vzdělávej – zkrátka věnuj se jen sobě a tomu, co ti vždycky udělá dobře.

Tipy na knížky, které ti zvednou sebevědomí:
Clarissa Pinkola Estés: Ženy, které běhaly s vlky
Ute Ehrhardtová: Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.