Spálení, úžeh, rakovina? Zachraň si kůži

Sluníčko hřeje ostošest a každý si ho užívá po svém. Někdo tráví celé dny u vody či na koupališti, někdo chytá bronz na své zahrádce, jiný se raději zabední doma a slunečním paprskům nedá žádnou šanci. Co je vlastně nejlepší?

Všeho s mírou. Nikdy nikomu neublížilo, když na chvíli vylezl na sluníčko a nechal na sebe působit sluneční paprsky. Ne samozřejmě v pravé poledne a bez opalovacího krému. Můžou se totiž stát věci, které by ti za žádnou cenu určitě příjemné nebyly.

SPÁLENÁ POKOŽKA je problém, který snad zná každá z vás a trápí spíše světlejší typy lidí. Může ovšem postihnout úplně komukoli. Používej proto opalovací krémy!
– Pokud mezi opalováním hupneš do vody, vybírej si raději voděodolné.
– Obvyklým mýtem je to, že pokud máš dobrou pigmentaci, nemusíš se vůbec natírat. Je to lež!
– Na sluníčku to nepřeháněj a najdi si i místo, kde budeš ve stínu. Takové horko umí přivolat i špatnou náladu.
– Na spálenou pokožku používej chladivé gely a spreje (Panthenol Spray), které zakoupíš ve všech lékárnách či drogeriích.krem2

ÚPAL a ÚŽEH
Nepleť si tyhle dva rozdílné pojmy! Úpal nastává, když jsi dlouho v prostředí s vysokou teplotou nebo ve stísněném prostoru. Ale také nedostatkem tekutin pro tvorbu potu. Je to přehřátí organismu, které na sobě můžeš pozorovat závratěmi, bolestí hlavy, zrychleným dechem a tepem, horkou až zčervenalou pokožkou a především vysokou horečkou.
Úžeh se projevuje podobně jako úpal, avšak s rozdílem, že v případě úžehu se jedná o přehřátí mozku. Vzniká při dlouhotrvajícím působení slunečního záření na nezakryté tělo a může se objevit až po několika hodinách. Pokožka zarudne a mohou se objevit puchýře a zvracení.

Je důležité, abys znala první pomoc a zachránila tak zdraví člověka. Nejprve postiženého odveď někam do stínu nebo do chladné místnosti. Snaž se ho zchladit tím, že mu budeš podávat vychlazené nápoje (ne přímo ledové). Pomůžou i studené zábaly. Pozor: Musíš zamezit možnosti podchlazení.

Prevence je jednoduchá, stačí mít neustále při sobě dostatečný přísun tekutin (denně by jsi měla vypít 2,5 litru tekutin, při opravdu velkých vedrech a fyzické námaze až 4 litry). Nevhodné tekutiny jsou káva a silné černé čaje. Dále se vyvaruj zbytečnému zdržování na přímém slunci nebo jedině s přikrývkou hlavy.

RAKOVINA KŮŽE
Nikdo nemůže říct, že se ho rakovina kůže netýká. Hon za krásným opálením se často stává osudným a neměla by jsi to za žádnou cenu podceňovat. Slunce ročně zabije až 60 tisíc lidí, což je katastrofální číslo a rozhodně ti nestojí za to, být mezi nimi.

Jak zabránit rakovině kůže?

  • Vyhledávej stín, protože mezi 11-15 hodinou jsou sluneční paprsky nejnebezpečnější.
  • Používej opalovacím krém minimálně s faktorem 15 a rozhodně s ním nešetři, natírej se každých 15 minut.
  • Dávej si pozor na spálení kůže. To je totiž nejhorší riziko rakovinového bujení. Nejvíce se spálíš ve vodě, kde necítíš žádné pálení slunečních paprsků.
  • Chraň se také slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Co taková cool kšiltovka, hmm?
  • Prohlížej se. Když uvidíš na svém těle nějakou nejasnou skvrnu či se ti začne měnit mateřské znamínko, nečekej a uháněj k lékaři.

Text: Míša F.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.