Jak poznat kvalitní přírodní kosmetiku 1. část

V dnešní době se nejeden výrobce kosmetiky ohání slovním spojením ‚přírodní kosmetika’ či ‚bio kosmetika‘. Pro hodně lidí jsou tato slova přímo magická a slyší na ně. Jenže, nikde není žádný zákon, který by nařizoval, co má přírodní kosmetika obsahovat a co ne. A tak v rámci reklamy ne všichni výrobci uvádí pravdivá tvrzení a samotné složení produktu není mnohdy tak kvalitní, jak je velkými písmeny deklarováno na etiketě.

Jak tedy poznat, jestli ten krém za stovku není náhodou kvalitnější, než ten za tři sta? Ano, klíčem je složení výrobku. Pokud nejsi zkušený chemik, tak samozřejmě nedokážeš identifikovat všechny potencionálně škodlivé kosmetika-zivotnost-skladovanilátky, ale alespoň několik z nich bys znát měla.

Ropné produkty

Alias Parrafinum Liquidum, Mineral Oil, Petrolatum či prostě česky vazelína je levné a hojně využívané plnidlo do krémů a tělových mlék. Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že vazelína pokožku hydratuje a vyživuje, opak je pravdou. Minerální olej nemá sám o sobě žádnou hydratační schopnost, jen na pokožce vytvoří film, který vlhkost uzamkne. Pokud ale aplikuješ vazelínu například na suché popraskané rty, kde žádná vlhkost není, nemá vazelína co uzamknout a rty tak budou stále vysušené. Místo, aby vyživovala, vazelína pokožku ucpává, podporuje vznik pupínků a drobných zánětů.

Tenzidy, nejčastěji SLS a SLES

Nejznámějšími s nejčastěji používanými tenzidy jsou Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES). Ty jsou přidávány do sprchových gelů, vlasových šamponů ale i pleťových gelů jako pěnící složka. Tyto sulfáty se sice vyrábí z přírodního kokosového oleje, nicméně při samotné produkci jsou přidávány chemikálie, které všechno dobré zničí. Produkty s obsahem sulfátů pokožku vysušují a dráždí, což může vést k výskytu akné. Podle výzkumu American Academy of Dermatology více než polovina žen ve věkové kategorii 25+ trpí na akné právě kvůli používání výrobků se sulfáty. Takže na tom asi něco bude…

Silikony

Silikony odhalíš ve složení podle koncovek -cone, -siloxane či -methocine. Nejčastěji se vyskytují v pleťové a vlasové péči. Pokožka i vlasy jsou díky silikonům jemnější a hladší. Silikony ale nejsou zase takovým zlem. Pokud jednou za čas aplikuješ na čistou pleť produkt s malým obsahem silikonů, nic tak hrozného se neděje. Silikony se totiž do pokožky nevstřebávají, jen na ní vytvoří neprodyšný film. Při pravidelném používání ale pokožku uzamykají, což vede k její dehydrataci a vzniku pupínků.

PEGy

Nejznámějším PEGem je asi Propylene Glycol, který je používán v pečující kosmetice jako emulgátor. Poutá k sobě vodu, a proto je často používán do produktů slibujících hydrataci. PEGy ale narušují přirozenou obranyschopnost pokožky, způsobují vyrážky a ekzémy.

Parabeny

Parabeny jsou oblíbeným kosmetickým konzervantem. Poznáš je podle koncovky -paraben, jako například methylparaben, propylparaben či butylparaben a narazíš na ně ve vlasové, tělové i pleťové péči. Parabeny se používají dokonce jako vonné přísady v parfémech. Tam ale jejich přítomnost neodhalíš, neboť se skrývají pod nic neříkající označení Parfum či Fragnance. Nadměrná aplikace parabenů na pokožku ti může způsobit vyrážku a nepříjemné svědění.

Hliník

Hliník potkáš v deodorantech a antiperspirantech, kde mají za úkol neutralizovat bakterie a tím zabránit vzniku nepříjemného zápachu. Ve složení hliník najdeš pod názvy aluminium, aluminium zirkonium či aluminium chlorohydrate. Soli hliníku sice účinně působí proti zápachu, ale na druhou stranu ucpávají potní žlázy, které se pak mohou nepříjemně zanítit, dráždí pokožku a způsobují vyrážky.

Neříkám, že když najdeš ve svém oblíbeném produktu, který ti vyhovuje jednu z těchto látek, abys šla a okamžitě ho vyhodila, to ne. Pokud ale pozoruješ zvýšený výskyt akné, pupínků, svědivých vyrážek a podobné neplechy, nechoď hned na kožní a raději se zamysli nad složením a zkus alespoň část kosmetiky obměnit za kvalitní přírodní, která ti od zmiňovaných neduhů pomůže.

Připravila  Martina

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed