Jak poznat kvalitní přírodní kosmetiku 3. část

V prvních dvou dílech tohoto seriálu jsme se dozvěděli o tom, kterých látek se v kosmetice pokud možno vyvarovat a také jak poznat přírodní kosmetiku podle certifikátu. Dnes bych ti chtěla povědět něco málo o přírodních látkách, které se vyskytují v čistě přírodní i “drogérkové” kosmetice a jsou pro naši pleť vhodné, ne- li přímo prospěšné.

I kosmetika, která se nevydává za přírodní, může obsahovat látky, které tvé pleti svědčí, regenerují ji a zbytečně nedráždí. Přírodní kosmetika obsahuje těchto látek samozřejmě vyšší podíl a mnohdy jsou tyto látky plet-kosmetika-cistenikvalitnější, pocházejí z ekologického zemědělství a nejsou geneticky modifikovány. Více či méně ale potkáš přírodní látky v každém kosmetickém produktu. Nevěříš? Tak si pojď otestovat složení sama!

Přírodní tenzidy

Přírodní cukerné tenzidy jako je Coco Glucoside, Lauryl Glucoside a Capryl/Caprylyl Glucoside se přidávají do vlasové i tělové péče, sprchových gelů i mýdel. Na rozdíl od chemických tenzidů pokožku natolik nevysušují a nedráždí.

Rostlinné oleje

S oleji z nejrůznějších semen a plodů se setkáme nejenom v přírodní kosmetice. U levnějších kosmetických značek si ale raději zkontroluj, jestli pocházejí z organického zemědělství a nebyly pěstovány za pomoci chemikálií či nebyly geneticky upraveny. V tomto případě může i výživný olej pokožku nepěkně podráždit.
Oleje se nejčastěji přidávají do pečující pleťové a tělové kosmetiky. Narazit můžeš na mandlový olej (Sweet Almond Oil), jojobový olej (Simmondsia Chinensis Seed Oil), makadamový olej (Macadamia Ternifolia Seed oil ) a olivový olej (Olea Europea Fruit Oil). Oleje pokožku vyživují do hloubky, intenzivně o ni pečují a vytváří jemný ochranný film.

Vosky

Včelí (Beeswax) a karnaubský palmový vosk (Copernicia Cerifera Wax) se nejčastěji objevují v produktech pleťové péče. Tyto vosky jsou složením téměř totožné s naším kožním tukem. Proto jsou velice dobře snášeny a jsou vhodné i pro citlivou pokožku náchylnou k alergiím. Vosk vytvoří na pokožce lehký ochranný film, který pleť chrání před nepříznivými vnějšími vlivy jako je mráz a vítr.

Přírodní parfemace

Místo chemikálií se nejen v přírodní kosmetice používají směsi vonných esenciálních olejů. Nejčastěji se získávají z citrusových plodů, růží, levandule, ale i borovice nebo z orientálního koření. Ve složení výrobku oleje poznáš podle názvů Citral, Citronellol, Geraniol, Linalool a Limonene. Esenciální oleje působí příjemně na naši psychiku, mají uklidňující i povzbuzující efekt. Na rozdíl od chemické parfemace tě z nich nemůže rozbolet hlava, ani nemůžeš dostat vyrážku.

Rostlinné emulgátory

Aby měl kosmetický produkt dobrou konzistenci, pěkně se aplikoval a nedělal hrudky, je třeba použít nějaký ten emulgátor. Ten kromě pěkné textury výrobku zajistí i ochranu pokožky a její jemnost. Ve složení přírodní emulgátory najdeš pod názvy Glyceryl Cocoate, Hydrogenated Palm Glycerides, Glyceryl Stearate Citrate nebo Glyceryl Oleate Citrate.

Přírodní konzervant

Jako konzervant se v přírodní kosmetice často používají esenciální oleje, například Tea Tree, grep nebo rozmarýn. Rozšířenějším a účinnějším konzervantem je ale alkohol (Ethanol). Samozřejmě se do kosmetiky nemůže přidávat ve velkém množství, jinak by pokožku vysušil. V nízké koncentraci ale pokožce vůbec nevadí a přitom perfektně chrání produkt před zkažením. Na přírodní konzervant můžeš narazit i pod názvy Sodium Citrate, Socium Lactate a Potassium Sorbate.

Přirozená ochrana pokožky

I když sama pokožka produkuje maz, který ji má ochránit před vnějšími vlivy, ve většině případů ji musíme pomoci. Z tohoto důvodu se do přírodní kosmetiky přidává například squalene, který pokožku přirozenou cestou hydratuje. Vlhkost v pokožce uzavírá lecitin. Ten váže vodu i tuky, a tak brání vysoušení a popraskání pokožky.

O zdravý vzhled pleti se postarají mastné kyseliny Stearic Acid a Palmitic Acid. Ty pokožku zvláčňují, zjemňují a sjednocují její barvu. Sodium Hyaluronate neboli kyselina hyaluronová chrání pokožku proti předčasnému stárnutí a dodává jí pružnost.

Přírodní látky jsou mnohdy levnější alternativou k chemicky vyráběným složkám, a tak je i výrobci masově vyráběné kosmetiky zahrnují do svých produktů.

Tak schválně, kolik přírodních látek jsi ve své ‚nepřírodní‘ kosmetice našla?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed