Vlasy jako koruna krásy

Vlasy jsou korunou krásy. Je třeba o ně pečovat, ať už jsou dlouhé, nebo krátké. Každé vlasy jsou jiné a každé vyžadují jinou péči. Poradíme ti, jak se starat o ten či onen typ vlasů a co je letos, co se týká účesů, v kurzu.


vlasyVětšina z nás podle kadeřníků dělá chyby už v obyčejném mytí vlasů. Před mytím vlasů bychom měly vlasy důkladně pročesat. Poté si je umyješ teplou vodou, naneseš šampon a vlasovou pokožku jemně masíruješ minimálně půl minuty. Vlasy bychom si měly mít šamponem dvakrát. První mytí, při kterém by šampon neměl pěnit, odstraní mastnotu a nečistoty, druhé mytí dodá vlasům potřebnou vůni i péči. Při tom už by šampon pěnit měl. Vlasy si poté pořádně opláchni vodou, a to minimálně po dobu dvou minut. Z vlasů pak vymačkáš vodu a zabalíš je do ručníku. Nikdy je nedrhni! Posléze si vlasy pročešeš a necháš volně uschnout. Pokud si vlasy často sušíš fénem, žehlíš či krepuješ, natáčíš, a podobně, investuj do přípravků s ochranným faktorem proti horku. Díky nim si vlasy tolik nezničíš. Na takových přípravcích se nešetří, investuj do nich, nejlépe u kadeřníka.

Péče o krátké vlasy

Poté, co vyhrála Českou miss Gabriela Kratochvílová, která je první vítězka s krátkými vlasy, mezi mnohými se strhla diskuze. I krátké vlasy mohou být krásné a stylové. Jen je třeba se držet základních pravidel. Pokud chceš, aby krátké vlasy vypadaly pořád dobře, musíš je pravidelně stříhat. A také pravidelně barvit. Na krátkých vlasech jde totiž snadno poznat, že se o ně nepečuje. Takže pravidelná údržba u kadeřníka by měla být okolo pěti týdnů. Navíc investuješ i do řady stylingových přípravků, jako gely, laky a vosky. Majitelkám krátkých vlasů se pak nedoporučuje používat suchý šampon – ten zanechá ve vlasech jemný filtr.

Dlouhé vlasy vyžadují trpělivost

Stejně jako krátké vlasy i dlouhé vyžadují péči. Vlasy by sis měla pravidelně zastřihávat, alespoň co osm týdnů, abys nedala šanci roztřepeným konečkům. Nespoléhej na přípravky, které napraví roztřepené konečky, nůžkám se nevyhýbej. Nikdo neříká, že musíš krátit viditelně, ale alespoň o několik milimetrů by to co dva měsíce zastřihnout chtělo. Vlasy nerozčesávej po umytí kartáčem, ale hřebenem se silnými zuby. Dlouhé vlasy vyžadují čas a trpělivost.

Také pokožka na hlavě vyžaduje péči

Co je ale důležité, je třeba starat se o pokožku hlavy. A nezáleží na tom, jak dlouhé vlasy máš. Stejně jako na obličeji i na pokožce hlavy dochází k odumírání kožních buněk, ucpávání pórů a k usazování nečistot. Pokožku hlavy nejčastěji trápí vysoušení a podráždění, lupy, některé dokonce lupénka. Kup si exfoliační přípravky, které ošetří pokožku hlavy a neponičí vlasy. Pamatuj si, že je-li zdravá pokožka hlavy, jsou zdravé i vlasy.
Pokud nemáš vlasy ani krátké, ani dlouhé, ale necháváš si je dorůst, měj svatou trpělivost. Než půjdeš ke kadeřníkovi, nech si krátké vlasy alespoň čtyři měsíce růst. Doporučuje se nikam nespěchat, jelikož dobrý kadeřník vymyslí takový sestřih, který se na dorůstající etapu hodí. Po dalších čtyřech měsících ti pak kadeřník může vytvořit mikádo anebo vlasy zastřihnout tak, aby byly všechny stejně dlouhé. Růst kadeří pak ovlivní potravinové doplňky (ovšem poraď se s lékařem), životospráva a lehce mohou pomoct také různé kosmetické přípravky.
[divider_space]
V současné době se nosí trendové vlny, hodí se i na slavnostní příležitosti. Pokud nemáš vlasy vlnité přirozeně, použij kulmu či natáčky nebo papiloty. Nosí se také ofina, delší mikádo, které už se dá upravovat pomocí kulmy a žehličky, v poslední době jsou v kurzu také zajímavé vyholené účesy. Co se týká barvy vlasů, vedou pastelové barvy, ombré styl (=odstupňovaná barva vlasů). Kreativitě se meze nekladou – oblíbená je také červená, fialová a zrzavá.
[divider_space]
O vlasy se řádně starej, opravdu jsou korunou krásy a zdravé vlasy přitáhnou dostatek pozornosti.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.