Zaměřeno na boty

Ženy ulítávají na několika věcech – milujeme doplňky, oblečení a boty. Jelikož za celý život ujdeme v průměru 130 tisíc kilometrů, měly bychom si vybrat tu správnou obuv. Jak ji najít? Poradíme ti.


boty ConversePodle lékařů zažívá většina dospělých bolesti nohou. Na vině mohou být jednak genetické dispozice, ale také špatně vybrané boty. Když si jdeš koupit boty, měla by sis ujasnit, na jakou příležitost si je pořizuješ. Existuje několik druhů bot – vycházkové, společenské, obuv pro volný čas, domácí… Bota by měla perfektně sednout hned napoprvé. A dvojnásobně to platí u dámských bot.

Různé příležitosti, různé boty

Vycházkové boty vybírej ve specializovaných prodejnách. Kup si kvalitní boty, z hlediska šířky a délky by měly mít dost prostoru pro prsty, dále by měly mít pevný opatek a silnou podrážku. Nakupovat boty jdi nejlépe odpoledne, protože nohy jsou po celém dni mírně nateklé.
Co se týká společenských bot, ta nejhorší vypadá asi takto – podpatek je vysoký více než šest centimetrů, zužuje se, nárt je otevřený, bota má tenký řemínek. Pokud si chceš pořídit boty na podpatku, podiatři (= odborníci na nohy) radí – podpatek by měl mít maximálně tři až čtyři centimetry. Vyšší už zatěžuje chodidla. V lodičkách bys měla chodit co nejméně, vzít si je příležitostně, protože po celém dni se v nich můžeš (minimálně ze začátku) docela trápit. Podpatky mění držení těla, pánev se posouvá dopředu, zatíženy jsou kotníky, nárty, koleny a páteř, což způsobuje třeba migrény. A oblíbené balerínky? Ty nemají silnou podrážku, takže při chůzi netlumí nárazy. Uspokojivé jsou boty na klínku, ty poskytují noze lepší oporu.

Na trhu jsou k dostání ale i boty, co zpevní zadek, nohy, bříško. Skvělé jsou boty od Shapes up. Mají téměř kulatou podrážku, takže pokud se nechceš houpat, musíš se narovnat. Z vlastní zkušenosti navíc vím, že opravdu fungují. Navíc efektivně tlumí nárazy při chůzi.

Péče o boty prodlouží jejich životnost

O boty se musíš také správně starat – pokud nebudeš, stanou se jednorázovým zbožím – botami na jednu sezonu. Nejčastěji  si pořizujeme boty z kůže nebo imitace kůže. Po koupi boty naimpregnuj třemi vrstvami přípravku k impregnaci určenému. S impregnováním podle odborníků přestaň, až se nebude přípravek do boty vsakovat. Pak jsou chráněny proti vodě i špíně. Častým používáním bot se z nich line zápach. Nejhorší je zápach u bot sportovních, uzavřených a bot z nekvalitních materiálů. Doporučuje se také nenosit stejné boty každý den, zvol i jiné, střídej je. Pokud máš boty z matné a hladké kůže, musíš je mastit. Použij kartáček nebo vlhkou houbičku. Co se týká semiše – boty vypadají úžasně, ale snadno se zašpiní. Používej proto přípravky na semiš. Lakovaná kůže a kožené imitace se ošetřují vlhkým měkkým hadříkem, pak naneseme ochranný přípravek na daný materiál. Textilní obuv ošetřuj, kartáčuj nebo otírej vlhkým hadříkem. Pokud jsou boty více špinavé, použij čistič na textil.

Boty můžeš koupit v kamenných obchodech (= Humanic, CCC, Deichmann, nebo Baťa), anebo na internetu – na stránkách Stroll. Na této stránce najdeš boty značky Napapijri, dámskou obuv pořídíš také na spoustě dalších stránek.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed