Dokážeš se postarat o živého ježka nebo si ho raději vyrobíš či upečeš?

Pomalu nastává období, kdy se ježci připravují na zimní spánek. Slečna ti dá pár tipů, jak se o takového ježka v zimním období postarat, pokud se k tobě domů zatoulá, anebo ho najdeš poraněného. Jestliže nebudeš mít doma ježka živého, nezoufej. Můžeš si jej i upéct nebo vyrobit.

 

Z hodin biologie si jistě pamatuješ, že ježek je hmyzožravý savec z podčeledi ježkové, který patří mezi ohrožené druhy živočichů. Ježci žijí po celé Evropě, v Africe i Asii. Rozlišují se tyto rody: Atelerix, Erinaceus (ježek západní známý také pod názvem ježek obecný, ježek východní), Hemiechinus (ježek ušatý) a Mesechinus.

 

Když najdeš osamoceného ježečka

 

Pokud v přírodě najdeš ježka a v blízkosti nikde nebude jeho maminka a ježek bude nějak zraněný nebo na první pohled poznáš, že potřebuje pomoci, neváhej se o něj postarat. I když má ježek bodlinky, je to tvor přítulný a roztomilý, až jej budeš pouštět do přírody, bude ti chybět. Ale na to je času dost, nejdříve musí ježek nabrat sílu.

 

Nejdříve bys ježka měla zbavit vnitřních (odčervení) a vnějších parazitů (klíšťata, blechy apod.). Odčervení se provádí injekčně, proto by bylo dobré, kdyby se na ježka podíval veterinář, než mu dávat nějaké tablety sama a nevědět, co dál. Co se týče klíšťat a blech, vybírej je malým ježkům opatrně pinzetou, ježkům do sto gramů se nesmí stříkat nic na kůži, protože ji mají slabou.

 

Když ježek stůně

 

Zkontrolovat by se měly také uši, oči a řitní otvor. Ježci jsou známí tím, že se na ně dost často chytají různé nemoci. Častý je ušní svrab, hnisavý výtok z očí nebo průjem. I tehdy je vhodné navštívit veterináře. Ježka bys měla zvážit, abys znala jeho hmotnost, pokud totiž začne ubírat na váze, je dost pravděpodobné, že je nemocný.

 

Když se ježek ukládá k zimnímu spánku

 

Ježek, který se připravuje na zazimování, by měl mít hmotnost klem 700 g i více. Při nižší hmotnosti by to totiž nemusel přežít. Nestačily by mu tukové zásoby, během zimního spánku spotřebovává přibližně 1/3 své hmotnosti.

 

Zazimování se provádí tak, že ježka s boudičkou na spaní uložíš do chladné místnosti s teplotou okolo 5 °C. Teplota by však neměla klesnout pod nulu. Boudičku je také třeba dobře zateplit, například senem nebo hadrami. Během ježkova zazimování bys měla dbát na to, aby měl ježek k dispozici čerstvou vodu a jídlo. Potěší jej piškoty, ořechy, ovesné vločky i rozinky. Jestliže během zazimování ježek vyleze, zvaž ho, zda neztratil příliš mnoho na váze a netrpí nějakou nemocí.

 

Když se ježek probouzí ze zimního spánku

 

Ježek se ze zimního spánku probouzí v březnu či dubnu. Protože bude o něco chudší, začneš ho krmit masitou stravou, jako jsou vařené kuřecí krky, játra, srdce, ale sní i moučné červy nebo cvrčky. Až bude vážit kolem 700 g a venku bude hezky (duben až květen), můžeš svého kamaráda vypustit. Nejlépe za soumraku a na místě, kde jsi jej našla!

 

Kokosoví ježci s oříškem

 

Kokosoví ježci s oříškem jsou tím pravým na blížící se vánoční období. I při přípravě této dobroty si pohraješ. Může ti pomáhat i mladší sourozenec, není to nic náročného a pobavíš se u toho.

 

Ingedience:

–         těsto:       

– 180 g hladké mouky

– 100 g tuku (Hera)

– 50 g moučkového cukru

– 1 vejce

 

–         na polevu a zdobené:

 

– 40 lískových oříšků

– 100 g čokolády na vaření

– strouhaný kokos

 

 

Postup: Z uvedených surovin vypracuješ na vále těsto. Lískové oříšky rozpůlíš. Těsto rozdělíš na osmdesát stejných dílků. Do každého zabalíš půlku oříšku a vytvaruješ ježka. Vpichem špejle vyznačíš oči. Pečeš přibližně deset až dvanáct minut při 180 °C.

 

Vychladlé ježky máčej z poloviny v rozpuštěné polevě a obal je v kokosu. Špejli namáčej do polevy a vyznač jí oči a čumáček. Z jedné dávky bys měla mít osmdesát ježků.

 

Vyrob si svého ježka

 

Pokud tě baví různé ruční práce, ráda vytváříš nové věci, nebo jsi jen malinko šikovná a zároveň hravá, můžeš si vyrobit svého ježka z bodláků a pojmenovat jej třeba Bodlinka. Ale to už Slečna nechá na tobě.

 

Co budeš potřebovat:

 

–         silonovou punčochu

–         papíry na vycpávku ježka

–         papírové kapesníky

–         bodláky

–         kousek bílého papíru na oči

–         dva černé knoflíčky na oči

–         černý barevný papír

–         sichrajska

–         pár usušených listů

 

 

Jak na to: Nejdříve si vezmeš obyčejný bílý papír, který pokrčíš a dáváš jej do hnědé silonové punčochy. Papírky si můžeš nastříhat i na menší kousky. Plníš a tvaruješ punčochu do doby, než vytvaruješ tělo ježka. Konec punčochy můžeš stáhnout sichrajskou, aby nevypadly poslední papírky. Pak ježka ozdob bodlinkami jeden vedle druhého. Z bílého papíru vytvoříš dvě oválné oči, kam přilepíš knoflíky, a přilepíš je ježkovi. Nakonec nezapomeň na čumáček, který můžeš udělat z černého papíru. A sušené listy? To je ježečkova podestýlka přece!

 

 

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.