Bazén vs. jezírko

Léto se kvapem blíží. Pokud jako mnozí nebydlíš v bytě, ale v domě se zahradou, můžeš si zpříjemnit parné letní dny u bazénu či koupacího jezírka spolu s osvěžujícím ovocným koktejlem a bandou kamarádů. Jak vybrat bazén či jezírko ti poradíme v následujícím článku.


leto-relaxace-restart-unavaPři výběru bazénů by ses měla držet hned několika pravidel. Prvním z nich je, na co budeš ty a tvá rodina bazén využívat, a také jak často. Na trhu existují bazény s různou konstrukcí, z různého materiálu (z PVC, plastové nebo dřevěné s fóliovým vyložením, ocelové s výstelkou z plastu, apod.).

Venkovní bazén

Venkovní bazén budeš využívat jen asi tři měsíce v roce. Dbej na to, jakou hloubku bazénu s rodinou zvolíte. Nevhodně zvolené hloubky můžete později můžete litovat. Také mysli na to, zda chceš mít bazén zasazený do země, či ho mít na povrchu – pak počítej se zdevastovaným trávníkem.
Co se hloubky a velikosti týče, platí pravidlo, že musí jít o bazén, ve kterém se dá plavat, a dále také záleží na vašich rodinných financích, díky nimž budete moci zvolit délku a hloubku bazénu. Pokud máš v plánu se v bazénu všehovšudy pouze osvěžovat, pořiďte si domů třeba venkovní sprchu či malý přenosný bazének. Pokud ráda plaveš a tím si zdokonaluješ svou fyzickou kondici, vystačíš si s protiproudem a velikostí 2,5 x 4,5 m. Pro rodinné koupání je ideální bazén velký 6 x 3 metry. Minimální hloubka by měla být okolo metru, ale pro koupání dospělých je optimální 1,5 metru.
Tvary bazénu jsou také různé, můžeš mít bazén čtvercový, oválný, kulatý, ale na trhu najdeš i jiné tvary, záleží čistě na tvé fantazii. Tvar bazénu může vyřešit problém s místem, vhodné jsou například obdélníkové bazény, které patří do rohu, a jejich případné zastřešení je nejlevnější.
Bazén také můžeš zasadit do mírnějších svahů. Hodí se prakticky do každé zahrady. Neumisťuj ale bazén k plotu. Jednak kvůli silnicím, ale hlavně pak kvůli sousedům a podobně. Dobré je, z praktických důvodů, neusazovat bazén do okolí stromů a keříčků, kde listí bude padat přímo do vody.
Investice ale stavbou bazénu neskončí. Další peníze stojí také letní plachta, zimní plachta, investovat můžeš také do UV ochrany, ohřevu vody a podobně. Ceny bazénů se pohybují okolo 6 000 – 20 000 korun.

Jezírko jako praktická ozdoba zahrady

Zahradní jezírka se stávají čím dál tím více vyhledávanějším prvkem zahradní architektury, útočiště mnohdy poskytují rybám, hmyzu, ptákům a dalším živočichům, pořídíš však i tzv. koupací jezírka. Koupací jezírko je spojení bazénu a jezírka, navíc do zahrady přirozeně zapadne. Pokud ho správně založíš, je mnohem levnější, úspornější a vyhovuje alergikům i přírodě. V jezírku navíc nepotřebuješ mít chlor. Vodu čistí kořeny rostlin a filtry naplněné pískem. Jezírko má dvě části – koupací a čistící. Koupací část tvoří polovinu nebo větší polovinu jezírka. Ideální velikost je asi 50 metrů čtverečních a hloubka minimálně 130 centimetrů. Čím větší jezírko, tím lepší. Budeš mít více prostoru pro koupání. Co se týká čistící části, měla by být hluboká asi 50 centimetrů s pozvolným sklonem. Chybět nesmí čerpadlo, jež čerpá vodu z jedné strany na druhou, aby byla voda neustále v pohybu. Biotop vypadá skvěle ve svažitém terénu, kde, podle odborníků, voda stéká do plavecké části jezírka a čerpadlo ji vrací zpět.
Jezírko je přírodnější, vhodné pro alergiky, a pokud bude správně fungovat, zajistí nezávadnou vodu ke koupání. Jsou užitečná pro životní prostředí a na rozdíl od klasických bazénů do zahrady přímo zapadnou. Navíc je i finančně méně náročné. Jezírko by mělo směřovat na jih či západ, kde sluneční paprsky svítí nejvíce, důležitý je také prostor kolem jezírka, a také to, aby byla plocha dostatečně velká pro přístup vody. Okolí jezírka si také můžeš upravit dle obrazu svému – například dřevem, kameny a podobně.
Do jezírek patří také vodní rostliny. Jaké? Hodí se puškvorec, ostřice, orobinec či rákos. Tyto rostliny dovedou čistit vodu a filtrovat ji.

Konečné rozhodnutí, zda si pořídit jezírko či bazén bude na tobě a tvé rodině, ale spíše doporučuji právě jezírko. Je mnohem užitečnější, není tolik náročné na údržbu, o estetickém dojmu nemluvě. Jde ruku v ruce s přírodou a životním prostředím a nezpůsobí žádné alergie.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.