Braň se zuby nehty

Jelikož jsme křehké slečny, měly bychom myslet na naše bezpečí. Proto si řekněme něco o obranných prostředcích, které už leckomu zachránili život i kabelku. Někdy totiž nestačí jen věřit, že se ti nic nestane, někdy je lepší se proti nebezpečí pojistit. A jak?

Můžeš nosit kámen v kabelce, abys s ní mohla útočníka utlouct, můžeš nosit mezi prsty klíče, kterými se budeš bránit a můžeš se snažit nechodit po nocích venku sama. To jsou sice pěkné rady, ale osobně doporučuji raději investovat pár korun a pořídit si známý sprej „pepřák“.peprovy-sprej-set-huricane-ko-jet_1

Proč vlastnit pepřový sprej

Nejjednodušší vysvětlení proč si takový sprej pořídit je – zkus si sama sebe představit, jak někoho mlátíš nebo bodáš. Opravdu bys to zvládla na život a na smrt? Protože odpověď je nejspíš ne, tak přichází na řadu spreje.
Těch je hned několik druhů, a to klasické pepřové spreje KO JET (které používá i policie České republiky) a pak sprejové svítilny TORNADO. Základní rozdíl je v tom, že spreje KO JET jsou klasické malé lavičky, které obsahují 15% OC a sprejové svítilny mají ještě malé světýlko, abys věděla, kam přesně míříš. Sprejové svítilny TORNADO obsahují 11% OC.
Ceny obou obranných prostředků se pohybují v řádu několika málo stovek, takže nejde o žádnou velkou investici.
Vybraný sprej bys měla nosit neustále u sebe v kabelce a pokud jsi zrovna sama, v noci na neosvětleném místě, doporučuji ho z kabelky vyndat a mít stále připravený. Protože v případě, že by tě někdo opravdu napadl, nebude galantně čekat, až sprej vylovíš z hlubin kabelky.

Jak a na koho je použít

Tyto prostředky jsou tu především pro obranu. To ovšem neznamená jen lidi, můžeš je použít i na obranu před psi a jinými zvířaty. V případě, že se ocitneš v ohrožení, rozhodně neváhej a sprej použij. Útočníka nezabiješ, jen ho na chvíli oslepíš a budeš moci rychle utéct do bezpečí.
Pepřové spreje jsou zbraně, to znamená, že to opravdu nejsou hračky. Není tedy na místě, stříkat s nimi na kamarády jen tak pro zábavu nebo je dávat na hraní dětem.
Jestli se jednou ocitneš v nebezpečí a někdo tě napadne, musíš mít na paměti zachovat klidnou hlavu a mířit sprejem co nejrychleji do očí útočníka. Jen tak se můžeš zachránit. Neboj se a nerozmýšlej se, jestli to máš nebo nemáš udělat. Musíš si vypěstovat reflex a bránit se. Sprejové svítilny ti navíc pomohou tak, že na oči útočníka díky světýlku lépe uvidíš a budeš přesněji mířit.

Díky jejich příznivé ceně si klidně kup dva až tři, abys měla jistotu, že v každé kabelce jeden bude a budeš ho mít stále u sebe. Nezapomínej také, že v případě, kdy sprej použiješ a pomůže ti, jsi povinna útok nahlásit policii. To, že se ti naštěstí nic nestalo neznamená, že útočník nemůže ublížit jiným lidem a že nepatří do vězení. Proto ihned po útoku volej linku 155 a nahlas, co se stalo.

Nikomu nepřeji, aby se do podobné situace dostal, rozhodně to neznamená, že žijeme ve světe plném násilníků. Jen je třeba mít na paměti všechna rizika a umět se ubránit. Třeba tento sprej nebudeš muset nikdy použít – tím lépe pro tebe. Ale i tak situaci nepodceňuj.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed