Bylinky ke kouzlům i pro zdraví

kvetinyKdyž vás něco trápí, určitě se nechte dopovat jen léky. Co takhle zkusit trochu něco z přírody? Najdeme spoustu rostlin, které můžeme použít. A také si i můžeme malinko začarovat… Bylinky nejsou nuda a budeš-li chtít, můžeš se o některých už teď naučit několik užitečných poznatků! (1.část)

Alojsie citrónová se nesmí používat při těhotenství – způsobuje stahy dělohy. Nálev se dává při poruchách trávení, při nadýmání, žaludečních křečích, astmatu, neuralgii, migréně, závrati, bušení srdce, pálení žáhy, proti depresím. Nálev se skládá ze 2 lžiček alojsie, 1/4 l vařící vody – nalije se vařící voda na bylinku a nechá se 10 minut vylouhovat. Potom se scedí a pije se.

Aloe dáváme při bolesti přímo na kůži a také přokládáme na popáleniny, řezné rány, odřeniny, ale pomáhá i proti vráskám. Z listů se vyrábí placky, které se přikládají na kůži při poštípání hmyzem, zanícené kůži a drsné kůži.

Anýz vonný má antiseptické a antiparazitní vlastnosti. Čistí rány a je vhodný při zákožce svrabové. Pití čaje z anýzu před jídlem zabraňuje nadýmání a pomáhá trávení. Anýz ochucený medem pomáhá proti kašli a nachlazení. U kojících maminek zvyšuje tvorbu mléka.

Čaj z anděliky lékařské pomáhá při bolestech žaludku, střevních potížích, ulevuje při bolestech zubů, a zabraňuje nadýmání. Podporuje chuť k jídlu, má povzbuzující účinek proti chřipce a nachlazení. Z nálevu o 30 g andělikových listů, 1/2 l vařící vody vznikne tekutá směs. Vařící voda se nalije na listy a nechá se 15 minut vylouhovat. Scedí se.

Americká krušina je nejlepší na zácpu, ale nesmí se užívat stále. Je vhodná pro mladé i straré lidi.

Americký jilm používá se na čištění kůže. Z jeho kůry se vyrábí speciální jídlo, které mohou konzumovat i velmi oslabené zažívací orgány,aniž by jej zvrátily. Jako součást mýdla je výborným prostředníkem uklidňujícím pokožku.
Benzoe je prášek, který můžeme využít k vyčištění kůže, protože má antibakteriální účinky. Výpary je možno inhalovat při zánětu hrtanu a průdušek.
Barvínek je rostlinka, kterou musíme mít při nadměrném krvácení při menstruaci, tak i při slabém krvácení mimo menstruaci, rovněž při krvácení hemeroidů. Také je vhodný při krvácení z nosu, dásní a zánětu slepého střeva. Barvínek se také přidává do masti proti lupénce, ekzémy a kožní vředy.
U bezu černého využívmé pouze listy. A to hlavně při problémech s močovými cestami a na léčení nachlazení. Také proti bolestem hlavy. Šťává má blahodárný účinek na podrážděné oči. Čaj z bezinkových květů vyrobíme tak, že přelijeme 2 lžičky čerstvých nebo sušených květů 1 šálkem vařící vody a nechá se 10 minut luhovat. Tento čajík se pije 3 x denně.
Benedikt Lékařský čistí krev, kožní nemoci, závratě. Oproti tomu č>esnek mírní silný kašel, zbavuje zácpy a pročišťuje střeva.
Barosma Batulina je stimulant používaný při močových potížích a zánětech měchýře a brutnák lékařský je zase užitečný při hrudních potížích.

Listy černého rybízu zchlazují, používají se při bolení v krku a při kašli.

Medicínka na noc

Pokud chcete trochu podpořit vašeho přitele stačí smíchat hustý včelí med s nasekanými ořechy a mandlemi, který velmi posiluje mužský organismus.
Nápoj lásky
Budeme potřebovat hrstku rozmarýnu, dvě lžáce černého čaje, špetku koriandru, pět čerstvýck okvětních poupat, dvě špetky tymiánu, lžíci citonové kůry a tři špetky muškátového ořísku, tři menší kusy pomerančové kůry a tři čerstvé mátové lístky. Všechny suroviny vložte do konvice, zalejte vše třemi hrnky převařené vroucí vody. Luhovat se má nechat 5-10 min. Jestliže máte raději sladší nápoje je možné vše osladit medem podle chuti. Nápoj vášně se podává horký.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.