Deset nejlepších filmů roku 2009

Které filmy uplynulého roku považují čeští a slovenští diváci za nejlepší? Při hledání  odpovědi na tuto otázku jsem nahlédla do Česko – Slovenské filmové databáze (ČSFD) a připravila 10 nejlepších filmů roku.

Filmu se věnuje řada internetových stránek, ČSFD (http://www.csfd.cz/) však považuji za nejznámější a nejobsáhlejší databázi v Česku. Navíc mě zaujal sofistikovaný systém sestavování žebříčků nej- filmů a seriálů, který bere v potaz počet hlasujících uživatelů.10 nejlepších filmů roku 2010

V žebříčku jsou seřazeny filmy podle hodnocení uživatelů ČSFD k 2. lednu 2010. A jak to tedy v první desítce vypadá?

10 nejlepších filmů na začátku roku 2010

1.  Avatar    (91.9%, 7287 hodnocení)
2.  Hanebný pancharti    (86.9%, 10625 hodnocení)

3.  Iron Maiden: Flight 666  (90.9%, 269 hodnocení)

4.  Mary a Max   (86.7%, 1015 hodnocení)

5.  Star Trek    (85.7%, 7856 hodnocení)
6.  District 9   (85.2%, 8512 hodnocení)
7.  Home     (85.3%, 1287 hodnocení)
8.  Kimssi Pyoryugi   (91.7%, 137 hodnocení)
9.  (500) Days of Summer (84.4%, 1737 hodnocení )
10.  Panika v městečku  (86.2%, 333 hodnocení)

(http://www.csfd.cz/zebricky/specificky-vyber/ – Typ: filmy, původ a žánr filmu: všechny, od roku 2009, do roku 2009)

Nepřehlédni naše filmové tipy.

Na prvním místě desítky je novinka Jamese Camerona Avatar, který je uživateli ČSFD oceňován především jako výborná podívaná, především ve své 3D podobě, avšak často odsuzován za plytkost příběhu. „S jakou pečlivostí oděl Cameron svůj film do 3D hávu, s o to menší originalitou vybavil své postavy emocemi a jindy poutavou nejednoznačností,“ píše uživatel Lima ve svém komentáři k filmu. Otec webu ČSFD Pomo má podobný názor: „Každý záber, káždý strih, každý tón Hornerovho soundtracku prispieva k absolútnej dokonalosti výsledného tvaru. Ale čo z toho, keď vieme čo sa stane za desať minút?“ Vysoká hodnocení filmu přesto dokládají, že většina uživatelů tyto nedostatky Avataru prominula a nechala se unést vizuálními přednostmi filmu a zvolili ho jako nejlepší film roku.

Druhé místo v žebříčku patří Tarantinovým Hanebným panchartům. Fiktivní příběh z prostředí druhé světové války zaujal černým humorem, nečekaným vyústěním a typicky tarantinovskými narážkami na béčkové filmy. Výtky směřují většinou k málo rozpracovaným postavám a dějovým odbočkám. Osobně jsem na filmu ocenila především herecký výkon Brada Pitta, kterého bych v podobné roli asi nikdy nečekala. Kouzelný byl také rituál “panchartů”, při kterém vyřezávali zajatým nacistům na čela hákový kříž.  Slabější povahy by se však měly Tarantinovým snímkům vyhnout – a Hanebný pancharti nejsou výjimkou. Na brutální scény není film nikterak skoupý.

Třetí místo patří filmu Iron Maiden: Flight 666, který mapuje 45 dní trvající turné, během kterého se kapela přesunuje svým vlastním tryskáčem. Ačkoliv si podívanou užijí nejlépe fanoušci Iron Maiden, není film určen pouze pro ně. Jak na ČSFD píše Mahalik: „Je to taková cestovní příručka pro lenochy, lidi, kteří chtějí vidět svět, ale nechtějí vstát z gauče. A pokud jim mají dělat průvodce členové kapely – o to líp, jejich humor je na úrovni. Byť jsou to chlapi, kteří už by mohli jít do důchodu, hrát golf, tenis, potápět se, tak oni mají tu tendenci jít dál a být lepší.“

Animovaný film Mary a Max zaujal uživatele ČSFD svojí výtvarnou stránkou a zajímavou psychologií postaviček. Příběh není složitý, ale skrývá velkou dávku smutku – holčička z Austrálie si vyměňuje dopisy se stárnoucím Američanem, který se poznamenán psychickou poruchou. I přes rozdílnost jejich osamělých světů jsou Mary a Max schopni navázat silné přátelství, které však musí podstoupit řadu zkoušek.

Film Star Trek nemusím jistě dlouze představovat. Fanoušci ocení řadu narážek na seriál i výběr herců, nefanoušky osloví dobrá podívaná a rychlé tempo.

Sci-fi Distrikt 9 rozhodně není typicky ufouňácký film. Zajímavou a inovativní součástí tohoto snímku je míchání žánrů, překvapivé zvraty příběhu a neustálé váhání, které straně by měl divák držet palce.

Poslední čtyři místa v žebříčku patří ekologicky zaměřenému dokumentu Home, korejskému snímku Kimssi Pyoryugi o „trosečníku“ uprostřed velkoměsta, americké romantické komedii (500) Days of Summer a animované komedii Panika v městečku, v níž jsou hlavními postavami plastové figurky.
Ve druhé desítce se pak umístily takové filmy jako např. Mikulášovy patálie (15. místo),  Koralína a svět za tajnými dveřmi (19. místo) a český snímek Protektor (20. místo).

Ať už si vybereš kterýkoliv z nejlepších filmů roku, přeji příjemnou podívanou!

Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation, CSFD.cz

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

1 Comment
  1. Zatím jsem viděla jen Hanebný pancharti. Film byl sice takový brutální, ale zároveň ohromně uchvacující, kdy si neříkáte “fuj, to je humus”, ale spíše “wow, to je fakt drsný”. Dlouhé scény nebyly nudné, a opravdu jsem byla ve střehu každou minutu, abych byla připravená na všechno, a stejně mě něco nového překvapilo a uchvátilo. Kvalitní film. Vážně.

Leave a Reply

Your email address will not be published.