Grilování na dřevěném uhlí: Nejlepší chuť? Kouřová!

I když je za okny nepříjemně sychravo, dostala jsem chuť na letní grilované masíčko s dobrou omáčkou. Moje posedlost dosáhla takového stupně, že jsem donutila přítele, aby vytáhnul náš zazimovaný gril. A tak jsem si chutné grilované maso užila i v krutých mrazech.

Maso nikdy nechutná tak  jako opečené nad uhlíky

Ať si říká kdo chce co chce, chuť jídla připraveného na grilu na dřevěné uhlí je nezaměnitelná. Maso je lehce aromatizované kouřem, místy připečené, ale jak říkával můj děda – čím černější, tím lepší. Chuť grilovaného masa se snad ani nedá popsat, ta se musí zažít.

Grilujeme na dřevěném uhlí

Existují dvě formy grilování na dřevěném uhlí: přímá a nepřímá. Přímá metoda znamená, že maso je opékáno přímo nad žhavými uhlíky, které jsou soustředěné spíše doprostřed grilu. Při nepřímé metodě uhlíky rozprostřeme kolem boků grilu tak, že střed zůstane prázdný. Zde můžeme umístit hliněnou nebo jinou žáruvzdornou misku, která bude chytat skapávající tuk. Tato metoda je vhodná pro déletrvající úpravu masa, například když chceme ugrilovat celé kuře.

Nevýhodou grilování na dřevěném uhlí, alespoň z mého hlediska, je obtížné zapalování. Ideální je podpalování papírem, nebo pevným podpalovačem. Tekuté podpalovače moc nedoporučuji, uhlíky pak nepříjemně páchnou a musí se čekat delší dobu, než je možné maso začít grilovat.

Zdravější grilování

Chceš grilovat zdravěji? Maso zbav všech tučných částí, ty se totiž vypékají jako první. Vypečený tuk kape na rozžhavené uhlíky a tvoří se sloučeniny, které ve větší míře mohou působit karcinogenně. Použitím grilovacích misek, které dnes seženeš v každém větším obchodě, navíc zabráníš styku masa s rozžhavenými uhlíky. Nicméně chuť bude lehce ošizena.

Důležité také je zajistit optimální teplotu pro grilování. Můj tip: Podrž ruku 10 až 15 centimetrů nad uhlíky. Pokud tě nesnesitelně pálí ruka už po vteřině, je ideální čas pro zahájení grilování steaků. Čím kratší dobu trvá, než je maso hotové, tím méně škodlivin stačí nachytat.

Recepty na grilované speciality, které zvládne každý

Mé nejoblíbenější delikatesy z grilu jsou velmi jednoduché. Ale v jednoduchosti tkví krása, a s tím nikdy nešlápneš vedle. Vyzkoušej masové karbanátky, zeleninovou pochoutku s jogurtem nebo lososa s rozmarýnem.

Karbanátky

Potřebuješ:
– mleté maso
– strouhanku (asi polovinu množství masa)
– citrónovou kůru
– nastrouhaný parmazán
– vejce

Postup: Vše promíchej, z připravené směsi vytvaruj úhledné karbanátky, které pak na grilu opékej 7 až 10 minut.

Grilovaný lilek s jogurtovou omáčkou

Potřebuješ:
– lilek
– bílý jogurt
– citrón
– česnek
– bylinky (petržel, pažitku nebo koriandr)
– sůl, pepř, olivový olej

Postup: Lilek nakrájej podélně na půlcentimetrové plátky, potři je olejem a zprudka ugriluj. Lilek by měl změknout a trochu se opálit. Omáčku si připravíš tak, že smícháš jogurt, šťávu z citrónu, prolisovaný stroužek česneku, sůl, pepř a nasekané bylinky.

Tip: Vřele doporučuji nad ohněm opéct brambory buďto samostatně, nebo je zabal do alobalu s plátkem slaniny. Určitě také vyzkoušej vaječinu na grilu. V litinovém hrnci rozpal slaninu, přidej vajíčka a čerstvou pažitku. Rychlá laskomina je na světě a já si na ní pochutnávám celé léto.

Losos na citrónu

Potřebuješ:
– podkovy nebo filety z lososa
– šťávu z jednoho až dvou citrónů
– sůl, pepř, olej
– rozmarýn

Postup: Lososa osol, opepři a nalož do marinády, kterou připravíš smícháním šťávy z citrónů, soli, olivového oleje a natrhaného rozmarýnu. Marinování by mělo trvat alespoň 6 hodin. Lososa pak opékej na grilu alespoň 10 minut.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.