Poševní infekce – příčiny

poševní infekceSnad každá žena se alespoň jednou v životě setká s poševní infekcí – z toho vyplývá, že se rozhodně nejedná o nic vzácného a ojedinělého. Tyto potíže se obvykle projevují svěděním a pálením v pochvě, a co se samotných příčin týče, může jich být celá řada. K poševní infekci prakticky může vést vše, co způsobí změnu pH v pochvě. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny infekce?

  1. ANTIBIOTIKA
    Vždy, když kvůli nemoci užíváš antibiotika, hrozí ti narušení přirozené poševní mikroflóry, což se nejčastěji projeví právě kvasinkovou infekcí. Antibiotika nehubí pouze ty „špatné“ bakterie, ale také ty, které jsou v organismu nezbytné.
    Co dělat: Sděl svému obvodnímu lékaři, že máš problémy s kvasinkovými onemocněními, a proto by ti antibiotika měl předepisovat jen v těch skutečně nejnutnějších případech, kdy není jiná možnost úspěšné léčby. V průběhu samotného užívání antibiotik a bezprostředně po něm bys měla užívat laktobacily nebo jiné potravinové doplňky, které seženeš volně v každé lékárně.
  2. STRES
    Jak už jistě víš, náš zdravotní stav velmi úzce souvisí také s naší psychikou. Stres může narušit hormonální rovnováhu v tvém těle – často se tak děje v premenstruálním období, kdy spousta z nás trpí výkyvy nálad a přecitlivělostí.
    Co dělat: Obecně platí, že jedním z nejlepší odbouravatelů emočního stresu je fyzická aktivita. Nauč se relaxovat a jakmile se cítíš v presu, udělej si chvilku na sport. Můžeš si jít zaběhat, projet se na kole nebo si klidně zacvičit jógu. Je jen a jen na tobě, co tě bude bavit!
  3. DIETA
    Máš-li problémy s opakovanými poševními infekcemi, měla by ses velmi rychle zamyslet také nad složením svého jídelníčku. Kvasinky milují cukr, proto není divu, že se jim v tvém těle tolik daří, pokud ráda mlsáš sladkůstky. Nemluvíme však jen o rafinovaném cukru z nejrůznějších pochutin, ale také o bílé mouce a mléčné laktóze. Bylo už mnoho kuriózních případů, kdy ženy měly potíže s kvasinkovými infekcemi a přitom se snažily jíst zdravě – postupem času se přišlo na fakt, že velmi často pijí mléko a jedí mléčné výrobky, které obsahují právě laktózu (mléčný cukr).vejire
    Co dělat: Nespoléhej pouze na tabletky a mastičky, které ti předepíše lékař. Aby jsi byla zdravá, musíš se snažit také sama, i když to mnohdy znamená vzdát se spousty svých oblíbených jídel. Zdraví především!
  4. CHEMICKÉ LÁTKY
    Není vzácností situace, kdy dojde k podráždění citlivé sliznice vnějších pohlavních orgánů barveným toaletním papírem, parfemovanými vložkami nebo pěnou do koupele a nevhodnými mýdly. Další dráždivé chemické látky na tebe však můžou čekat prakticky kdekoliv – v bazénech, koupelích a intimních deodorantech.
    Co dělat: Z toho všeho plyne, že není zas tak úžasné (jak tvrdí reklamy) používat navoněné intimky. Dávej si také pozor, abys menstruační tampon nezapomněla uvnitř pochvy déle jak 8 hodin (jak zavést tampon).
  5. SEX
    Ano, je to tak. Mužský ejakulát má hodnotu pH zhruba kolem 9, což je zásadité prostředí. V ženině pochvě je však přirozeně kyselé prostředí, a proto je pravdou, že jedna soulož, při níž je ejakulát vstříknut do ženina těla, může pH v pochvě zvýšit až na dobu osmi hodin. Je-li pH v pochvě delší dobu zvýšené, většinou dojde k porušení zdravé rovnováhy vnitřní mikroflóry.
    Co dělat: Máš-li s poševními infekcemi potíže, začněte s přítelem používat kondom anebo dbejte na to, aby ejakulát nebyl vstříknut dovnitř tvé pochvy. A když už, tak ne několikrát opakovaně za sebou. Máš-li v průběhu 24 hodin tři pohlavní styky s ejakulací do pochvy, máš jistotu, že ani následujících 24 hodin hladina pH v pochvě neklesne. Jako prevence poslouží slabý octový výplach pochvy.
  6. CHRONICKÁ VLHKOST
    Vnější pohlavní orgány jsou oblastí, která se potí nejvíce ze všech částí těla. Nosíš-li těsné a neprodyšné oblečení, může dojít k podráždění kůže, hromadění vlhkosti a následnému přemnožení některých bakterií, které v pochvě normálně žijí, ale v malém, zdraví neškodném množství.
    Co dělat: Dbej na to, aby tvé spodní prádlo bylo vyrobeno z bavlny. Prádlo z umělin (i když krásné saténové prádýlko je neskutečně sexy) je k běžnému nošení zcela nevhodné. Vyhýbat by ses měla také nylonovým punčocháčům (když už, tak samodržící nebo s prostřižením v rozkroku) a příliš těsným kalhotám.
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.