Jak se dostat na vysněnou školu? Především vybírej včas

Patříš mezi letošní maturanty? Pak už možná začínáš řešit maturitní otázky, předměty, ze kterých budeš “zkoušku dospělosti” skládat, ale především – přihlášky na vysoké školy. Už máš vybráno, kam se budeš hlásit?

Výběr vysoké školy nenechávej na poslední chvíli

Vybrat vysokou školu není tak jednoduché, zvláště v případě, že jsi absolventka gymnázia, a tím pádem máš v podstatě neomezený výběr. Proto je třeba nad výběrem „výšky“ pečlivě popřemýšlet, aby jsi co nejdříve mohla začít s přípravou a na vybranou školu se bez problémů dostala.

Jaká škola se ke mně hodí?

Jsou lidé, kteří už od základní školy přesně vědí, co chtějí dělat – zubaře, učitelku, zdravotní sestřičku… Pokud však na začátku maturitního ročníku stále nevíš, co bys chtěla studovat dál, nestresuj se. Začni ale hledat už teď, když máš ještě poměrně dost času na rozmyšlení. Slečna ti poradí, jak volbu dobře zvládnout.

Nejdříve se zamysli nad svými dosavadními zkušenostmi, úspěchy a neúspěchy ze školy – které předměty ti šly? Které tě bavily? A do kterých hodin jsi naopak chodila vytrémovaná, nebo alespoň znuděná? Jestli ti nikdy nešla čeština, je asi hloupost jít studovat třeba filozofii nebo žurnalistiku. Pokud naopak neholduješ matematice, technické školy pro tebe nebudou ty pravé. Kromě toho, dalším důležitým faktorem pro výběr „výšky“ je samozřejmě uplatnění jejich absolventů. Některé obory jsou sice úžasně zajímavé –  například sociologie nebo dějiny divadla, ale s jejich uplatněním to bývá horší.

Tip: Přečti si zkušenosti studentky medicíny nebo co obnáší studium práv. Podívej se také na mýty o výběru povolání.

Při podávání přihlášek, které se vypisují zhruba do února, si nenechávej vše na poslední chvíli. Některé přihlášky tě můžou zaskočit a při jejich vyřizování můžeš narazit hned na několik komplikací. Navíc musí být i do určité doby zaplacené, jinak jsou neplatné. Cena podané přihlášky se pohybuje obvykle kolem 400 korun. Na některých školách však vyžadují absolvování SCIO testů, na základě jejichž výsledků rozhodnou o tvém přijetí. Ty stojí asi od pěti stovek korun. Za přípravné kurzy a materiály můžeš dát dokonce tisíce.

Statistiky a spol.

Až se rozhodneš, na jakou školu (respektive školy) se budeš hlásit, zjisti si u všech, jaké jsou podmínky přijetí. Na většinu škol musíš zvládnout písemný test. Kolik lidí z uchazečů vezmou ke studiu, se dozvíš pomocí takzvaného percentilu, který většina škol zveřejňuje. Čím vyšší percentil, tím menší šance se na obor dostat. Když budeš mazaná, můžeš se například i na proslulá „práva“ dostat poměrně snadno. Vždy prozkoumej všechny obory na vybrané fakultě, včetně všech možných kombinací (například právo a právo k nemovitostem), po nějaké době se dá obvykle přestoupit na obor, který by se ti líbil více.

Na přijímačky bez obav

Abys byla v klidu, až přijde den přijímacích zkoušek (obvykle v období od března do května), předem se na ně připrav. Projdi si všechny typy příkladů z minulých let, můžeš se přihlásit i na některý z kurzů – často probíhají i přes víkend, takže nevadí, jestli nejsi z velkého města. Připrav se ale, že jsou poměrně drahé.

Tip: Čeká tě kromě testu také přijímací pohovor? Zjisti, jak se na něj vhodně obléknout.

Rozhodně nebuď nervózní – přihlášek si můžeš dát víc, a tím se pojistit, že hned po maturitě neskončíš za pokladnou v supermarketu. Nevadí, když se nedostaneš na preferovanou školu – další rok už budeš zkušenější a můžeš zkusit přijímací zkoušky na vysněný obor znovu.

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.