Jízda na kolečkách

Jaro, na které jsme všichni letos opravdu dlouho čekali, konečně přišlo. Sezonu tedy mohli zahájit jak cyklisté, tak i in-line bruslaři.


inlineJežděním na inline bruslích spálíš 1800 kJ za hodinu, záleží však na intenzitě. Bruslení je svoboda, zábava a hlavně intenzivní zátěž na nohy, hlavně pak stehna a zadek – je tedy ideální v boji proti celulitidě. Nezapojuješ ale jen nohy, zpevníš si celé tělo, oblast zad, fyzičku, koordinaci a cit pro rovnováhu, navíc nezatěžuješ ani klouby tak jako při běhu.

Základem je dobré vybavení

Pokud jsi začátečník, do nových bruslí moc neinvestuj, nevíš, jak tě to bude bavit. Brusle si spíše pro začátek můžeš od někoho půjčit, vyzkoušej, jak se cítíš, jak tě to baví, a pak teprve uvažuj o koupi nových bruslí. Kolečkové brusle jsou samozřejmě různé, vybírat můžeš z několika kategorií – FITNESS, STREET, SPEED SKATING, AGGRESIVE, HOKEJ a NORDIC SKATING.
Fitness kolečkové brusle by měly být lehké, pohodlné a hlavně správně ovladatelné – v rámci rychlosti. Mají větší kolečka, aby vyvážily nerovnosti na cestě, a díky větším kolečkům jsou i rychlejší. Rozhodně začni jimi. Kolečka mají rozměr 78-90 milimetrů.
Streetové brusle jsou pro sportovní i rekreační jízdu – hodí se do parku i do města, rozměry koleček jsou 76-80 milimetrů. Znát ale musíš alespoň základní dovednosti jízdy.
Brusle určené k rychlobruslení se jmenují SPEED SKATING. Mají pět koleček, nízké boty, které jsou vyrobeny ze skeletu, kolečka mají průměr rovných 100 milimetrů.
Pořídit se dají i brusle na inline hokej či aggresive brusle – ty jsou určeny na skoky, na rampy, na ježdění na zábradlí. Nově se na trhu objevily i NORDIC brusle. Díky nim si můžeš v létě projet trasy, které běžně znáš jen v zimě – a to z běžek.

Když vyrazíš ven, měla by sis pořídit funkční triko, které odvede pot, ve večerních hodinách či při náročnějších tréninku přiber i bundu. Pokud máš cyklostezky trochu dál, nezapomeň na batoh pro boty a malou svačinu. A hlavně pití.

Začínáme!

Jestliže s bruslením začínáš, natrénuj si techniku jízdy, zastavení a hlavně brzdění. Nejlepší je všechno si nacvičit na trávníku či poloprázdném, nebo nejlépe prázdném, parkovišti. Jde o to najít rovnováhu, zkusit udělat holubičku, poskočit, a podobně. Před jízdou se pořádně protáhni, tím připravíš tělo na zátěž. Pět minut se rozehřívej a pak nasaď skutečné tempo, díky němuž nebudou mít kalorie šanci! Zapoj paže a trup. Po jízdě se nezapomeň protáhnout.
Brzdit pak můžeš klasicky brzdou, kterou mají obě, anebo jedna z bruslí, většinou ta pravá. Zkusit ale můžeš i pluh, což je téměř stejné brzdění, jako na lyžích, špičky vytočíš k sobě. Nebo brusle zastav písmenem T. Doma nezapomeň chrániče – na kolena, zápěstí a lokty. A také na helmu nebo ochranu páteře. Brusle nedokážou způsobit jen odřeniny, ale i zlomeniny, těžké otřesy mozku či úraz páteře.

Kam na brusle?

Kde jezdit? V Praze zkus trasu Braník – Zbraslav (7,5 kilometru), v Jižních Čechách se jezdí z Třeboně do obce Stříbrec, trasa je dlouhá 7 kilometrů. Výborná je trasa kolem Lipna s 13 kilometry, v Brně se dá jezdit například z Lužánek na Náměstí Svobody, což je 8 kilometrů a Ostrava nabízí Komenského sady s 2,3 kilometru, či cestu z centra do Vratimova a posléze do Frýdku-Místku dlouhou přes 30 kilometrů. Více na www.inlinemap.net.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.