Kde se vlastně vzal Halloween?

Patříš mezi milovníky halloweenských oslav v kostýmech, veselé zábavy a dlabání dýní? Možná by tě mohlo zajímat, kde se tento milý zvyk vlastně vzal. Ačkoli totiž vypadá jako docela moderní zábava, ve skutečnosti je jeho historie velmi dlouhá a občas docela strašidelná. Řeč bude o církevních zvyklostech, strašidlech, která kradou děti i o bráně mezi světem živých a mrtvých, zkrátka vcelku pestré vyprávění. Ale hezky popořádku!

Že Halloween není jen svátkem, o kterém si děti vyrábí masky a převleky, je teď už jasné. Ba přímo naopak, původně se vlastně jednalo o poměrně seriózní záležitost….halloween

Keltský Silvestr

Úplně na začátku stáli Keltové, kteří slavili konec roku právě 31. listopadu, což je den, stojící přesně mezi rovnodenností a slunovratem, takzvaný „čtvrtící den“. Tomuto svátku říkali Samhain a pro jeho zvláštní umístění v kalendáři mu přikládali všelijaké magické vlastnosti. Věřili, že v tento speciální den je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí a proto duše mohou přicházet zpět mezi živé. Proto prostírali na stůl o jedno jídlo navíc pro zemřelé příbuzné, kteří je mohli přijít navštívit ze záhrobí (ostatně tuto tradici možná znáš z Vánoc). Aby k nim tyto duše trefily, zapalovali u svých obydlí svíce, které umisťovali do vydlabané řepy, ze které se později v Americe stala dýně. Kromě těchto milých rodinných tradic tu bylo ještě něco jiného. Mimo duše mrtvých blízkých totiž na svět přicházeli také zlí duchové, kteří se potulovali po kraji, strašili lidi a také kradli malé děti. Proto se všichni převlékali do děsivých masek, díky kterým je duchové považovali za jiná strašidla a tak je nechali na pokoji…

Rekonstruovaný svátek

Jak to tak v historii často bylo, s příchodem křesťanství se v historii leccos změnilo. Když totiž začali misionáři obracet pohany na víru, jejich slavnosti a zvyky, při kterých často uctívali staré bohy, se jim dařilo vymýtit jen s obtížemi. Proto mnohdy usoudili, že bude vhodnější, nabídnout jim svátky nové, které budou něčím blízké jejich původním obyčejům. Není tedy náhoda, že mnohé církevní svátky korespondují se starými keltskými oslavami. Platí to v případě Vánoc i Velikonoc a právě také Halloweenu. Místo oslav keltského nového roku jim byl nabídnut „Svátek všech svatých“, lidově zvaný též „Dušičky“. V tento den měli lidé vzpomínat na zemřelé, zvláště pak ty, kteří si svým příkladným životem zasloužili svatořečení, navštěvovat hřbitovy a modlit se za své mrtvé. Kromě toho bylo také v tento den možné získat pro někoho zesnulého odpustky, což je možné vlastně dodnes (i když si takové odpustky dávno není možné koupit). I přesto se však pohanské zvyky zcela vymýtit nepodařilo a tak se mezi lidmi některé z nich dochovaly dodnes.

Jak oslavit Halloween?

Ať už je ti blízká myšlenka dne vzpomínek na zemřelé, nebo máš prostě jen ráda maškarní veselí, existuje spousta možností, jak tento svátek oslavit. Můžeš vyzkoušet vydlabat dýni, není to nic těžkého, jen počítej s tím, že její povrch je tuhý a vyžaduje tak použití hrubé síly. S koledováním v české kotlině pravděpodobně moc nepochodíš, ale naštěstí se už dnes pořádají všelijaké party v halloweenských kostýmech, pokud toužíš po tomhle. Téměř každá fakulta pořádá vlastní a výjimkou nejsou ani maškarní taneční zábavy v klubech a barech. Jestli je ti blízká tradice Keltů, pořádají se také různé oslavy, které se snaží tyto tradice oživovat. Je tu také jedna věc, nad kterou stojí za to se zamyslet. Hřbitovy sice nejsou kdovíjak přívětivé místo, ale alespoň jednou v roce je hezké donést květiny na hrob babičkám, dědečkům či jiným příbuzným. Nejlepší je zajít tam rovnou s celou rodinou a zavzpomínat si na předchozí generace. Ačkoli je to trochu smutné téma, s trochou snahy a nostalgie se s dušičkové návštěvy hřbitova může stát pěkný okamžik strávený s rodinou, plný vzpomínek a vyprávění rodinné historie.

A co ty? Slavíš Halloween, nebo je ti tento zvyk zatím cizí?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.