Lehká jídla na léto

Parno občas dá lidskému organismu zabrat, na tom se všechny shodneme. Člověk je pomalejší, tak nějak se mu do ničeho nechce, a tak není divu, že ani chuť k jídlu není, co bývala. Nemusí to tak ale být, pokud si přečteš následující rady – jak se osvěžit i v létě, jak si dát něco sladkého a nezemřít na zalepení zubů cukrem a nebude ani chybět pár vyzkoušených receptů, které jsou lehké, chutné, zdravé a především jednoduché na přípravu. S chutí tedy do toho!

Jak jistě víš, jednou z nejzákladnějších věcí ohledně stravování je pitný režim. Zkrátka mít vždy po ruce dostatek svěžího nápoje, který tě ochladí a zabrání tomu, abys skončila na sluníčku vyschlá jako treska. jidloDoporučujeme pít buď čistou vodu, nebo takové nápoje, které nejsou příliš slazené a neobsahují příliš mnoho umělých látek, například doma udělaný a vychlazený mátový čaj. Existují však také potraviny, které tě nasytí a osvěží podobně, jako nápoje. Podívejme se na ně zblízka!

Osvěž se s ovocem!

Když se sejde hlad a žízeň, vyhni se zejména sladkým a lepivým pokrmům, protože by se po nich žízeň jen stupňovala. Naopak sáhni po něčem lehkém, co tě přesto dokáže zasytit. Ideální volbou je pro tyto případy například vodní meloun. Je dostatečně dužnatý, aby zažehnal nějaké to kručení v břiše, zároveň však obsahuje tolik vody, že s jeho pomocí opravdu zaženeš dvě mouchy jednou ranou. Také se osvědčila síťka pomerančů – ačkoli to vypadá, že pomerančů se člověk nenají, po nějaké fyzické námaze, například letním sportování, ti zažene stejně dobře hlad, jako žízeň. Zkus to!

Hlavní jídla bez těžkého žaludku

Dokonce i v létě se občas musíš pořádně najíst, ne jen zahnat hlad, to dá rozum. Je však třeba dbát na několik moudrých rad, které se s letním vařením pojí. Předně doporučujeme vyvarovat se jak vaření, tak pojídání mastných a smažených pokrmů, obzvláště, je-li k nim podávána majonéza. Taková jídla jsou protvůj žaludek v horku velkou zátěží, nemluvě o faktu, že se v teple mají tendenci vemi rychle kazit. Takové bolení břicha, když by člověk raději byl u vody, rozhodně nikomu nedoporučujeme. Co tedy vařit? Zaměř se na snadná jídla, s co nejmenším počtem teplných úprav, jako například různé saláty, těstoviny a zastudena připravované polévky. Pokud tě nudí pojídat stále dokola kolínka a jejich příprava tě příliš zaměstnává, vyzkoušej kuskus či bulgur, obilné přílohy, které stačí zalít vodou z rychlovarné konvice, přikrýt pokličkou a pak už jen čekat, čekat a čekat, dokud se všechna voda nevsákne. Pokud do ní navíc přidáš kari a sůl, či trochu bujónu bez glutamátu, bude chutnat ještě lépe. Jestliže v horkém počasí nemáš chuť na maso, či ho nerada připravuješ, nebudou pro tebe kuřecí prsa, tak často přidávaná do salátů, to pravé. Vyzkoušej tofu – rostlinný sýr, který se vyrábí čistý i s příchutí. Můžeš ho upravovat, jak je jen libo a přidat ho například právě do toho salátu. Na jeho používvání si určitě ryche zvykneš.

Inspirace z kuchyně

Máš představu o tom, jak by člověk v létě měl jíst, ale nenapadá tě, co dobrého si ukuchtit? Tady najdeš pro inspiraci již odzkoušené recepty, u kterých se nemusíš děsit toho, jak budou chutnat.

Lehký salát s tofu

Budeš potřebovat jeden ledový salát, dvě až tři cibule, několik rajčat, citron, vodu, sůl a cukr, dvě balení marinovaného tofu a sojovou omáčku. Jak na to? Je to jednoduché – veškkerou zeleninu si naporcuješ na dílky podle vlastního vkusu a vložíš do dostatečně velké mísy. V hrníčku umícháš zálivku z vody, citronové šťávy, cukru a soli(můžeš také přidat trochu pepře), taktéž v takovém poměru, který ti bude nejvíce vyhovovat. Potom přijde na řadu tofu. Nakrájej ho na kostičky, opravdu decentně vytři pánev olivovým olejem(pokud ho zrovna v kuchyni nemáš, postačí i obyčejný slunečnicový) a vhoď na ni kostky tofu. Zvolna je opékej a ve chvíli, kdy se začnou k pánvi přichytávat, přidej ještě sojovou omáčku(nejlepší je sladká, taková, která je pořádně hustá – tedy ne sladkokyselá či kyselá) a chvíli ještě opékej. Nakonec takto upravené tofu přidej k zelenině do mísy, vše promíchej a vlij zálivku. Pokud máš opravdu velký hlad, doporučujeme přikrojit si k salátu celozrnnou bagetu.

Kuskus s tuňákem

Na kredenc si připrav balení kuskusu, jeden nejlépe bylinkový bujón, konzervu tuňáka(vřele doporučujeme tu s kousky, nikoli sendvičovou drtí), sýr na strouhání(nejlépe se pro tyto účely hodí klasický eidam), rajčata a zelenou cibulku, případně jinou zeleninu dle vlastního výběru. Jak na to? Pokud budeš jíst sama a chceš, aby ti něco málo pokrmu zbylo případně na později, nasyp do hrnce zhruba třetinu nebo o něco méně kuskusu(tedy za předpokladu, že jsi užila přibližně půlkilové balení), přidej kostku bujonu a zalij horkou vodou z rychlovarné konvice tak, aby hladina vody byla o centimetr a půl výše, než hladina kuskusu. Zavři hrnec pokličkou a prozatím si ho nevšímej. Nyní přichází na řadu zelenina. Zde máš dvě možnosti. Buď ji prostě pokrájíš a syrovou později přidáš do kuskusu, nebo ji na kapce olivového oleje zlehka osmahneš na pánvičce. Nastrouhej si sýr a pokrájej tuňáka na menší kousky. Nyní už by kuskus měl být dostatečně nabobtnalý a neměla by v hrnci přebývat žádná voda. Pokud se ti zrníčka zdají příliš tuhá, můžeš ještě trochu vody přilít a počkat, až se vsákne. Potom je už čas servírovat. Je asi na tobě, zda všechny ingredience smícháš, či si na talíř nandáš kuskus a zeleninou, rybou a sýrem ho pouze posypeš, chutnat ti ostatně bude obojí.

Tak co? Už máš hlad? My tedy rozhodně ano a proto je načase vyrazit do kuchyně. Dobrou chuť!

 

No Comments Yet

Comments are closed