Mezinárodní kemp učí středoškoláky týmové práci

Středoškoláci, kteří se o prázdninách chtějí zdokonalit v angličtině a přiučit se něčemu užitečnému, letos nemusí cestovat daleko. Příležitostí pro ně je kemp pořádaný studentskou organizací AIESEC.

Do Nesměře u Velkého Meziříčí se letos poprvé sjedou studenti středních škol, kteří touží strávit léto neotřelým způsobem. Dozvědí se užitečné informace o studiu na vysoké škole, budou mít šanci poznat své schopnosti a zjistí, jak na sobě pracovat. Program letního kempu nazvaného My Better Myself budou zajišťovat zahraniční vysokoškoláci z různých koutů světa, z Portugalska, Turecka, Brazílie, Keni, Číny a Kazachstánu.

Hlavní cíle a výjimečnost kempu My Better Myself v rozhovoru přiblížila manažerka projektu, studentka třetího ročníku mezinárodního obchodu na pražské Vysoké škole ekonomické Jana Jedličková.

Kde se vlastně zrodil nápad uspořádat kemp My Better Myself?
Na zahraniční stáži. Přes mezinárodní studentskou organizaci AIESEC jsem se dostala k velmi zajímavému projektu do Turecka. Tam jsem v mezinárodním týmu pracovala s tureckými středoškoláky. Jejich nadšení a moje přesvědčení, že projekt je pro jeho účastníky velmi užitečný, mě dovedl k nápadu jej uskutečnit v podobném znění také v Česku.

Na webu projektu uvádíte, že projekt chcete „přenést“ na české prostředí. Bude mít jeho program nějaká specifika proti jeho turecké podobě, které jste se účastnila?
Ano, určitě. Chtěla jsem jej přizpůsobit potřebám českých středoškoláků a zkvalitnit jeho obsah, jelikož česká povaha je mnohdy velmi precizní. Společně s organizačním týmem a vedoucími dáváme dohromady program, který by měl více oslovit naše středoškoláky: ať už větším zapojením českých vysokých skol, či kvalitnějšímu zpracování aplikací na nejrůznější praktické dovednosti, takzvané soft skills. Vymysleli jsme koncept projektu, kde si každý bude moci přímo na vedení a práci v týmu vyzkoušet všechno v praxi.

Kdo všechno se do kempu může zapojit, ať už jako účastník či vedoucí?
Kemp je otevřený všem středoškolákům nad patnáct let, kteří mají zájem užít si léto trochu jinak. Všichni dobře známe typické letní tábory pro mladší děti. Tento kemp je převážně pro starší studenty, kteří se neváhají pustit do něčeho nového. Co se týče organizační výpomoci, tak tu již nehledáme. Zahraniční lektoři se touto dobou připravují na příjezd do České republiky, kde se poprvé setkají, aby společně s námi doladili poslední detaily programu.

Jak jste tyto zahraniční vedoucí oslovili? Jsou také členy organizace AIESEC, která má nad projektem záštitu?
Ano, všichni tito vedoucí jsou členy organizace AIESEC a do Česka přijedou na zahraniční odbornou stáž. A jednou z podmínek bylo například multikulturní složení týmu, takže máme vždy jednoho zástupce z dané země.

Co My Better Myself nejvíce odlišuje od obyčejných letních kempů? V čem je výjimečný?
Jeho výjimečnost je v samotném konceptu. V dnešní době není pro zaměstnavatele nejdůležitější, co jste se naučili ve škole, ale zda to dokážete aplikovat v praxi, jestli jste byli v zahraničí, jestli znáte jazyky a jestli jste při studiu dělali něco navíc. A zároveň student na střední škole moc netuší, co bude dělat v budoucnu, kam se jeho kroky budou ubírat. Proto jsme si řekli, že bychom tyto věci rádi propojili.

Dokázala byste vyjmenovat přibližně pět největších přínosů pro jeho účastníky do života?
Předem bych zmínila, že každý si na něm může vzhledem ke komplexnosti myšlenky najít to, co sám potřebuje, aby věděl, jak a kam dále směrovat. Jedním z nejdůležitějších přínosů je určitě rozvíjení schopnosti týmové práce. Dalším přehled o možnostech dalšího studia na vysoké škole, ať už české nebo zahraniční. Účastníci získají nové přátele a zapracují na své angličtině. Dennodenní komunikace v angličtině s lektory, kteří česky nerozumí ani slovo, pro ně bude nezbytná. Díky rozdělení do malých týmů se klade důraz na individuální práci s každým studentem zvlášť. Pro nejšikovnějšího účastníka chystáme i výhru, pravděpodobně v podobě stipendia na soukromé vysoké škole, ale to je zatím jen předběžná informace.

To všechno se v podstatě snoubí už v samotném názvu.
Přesně tak. Přeložíme-li My Better Myself do češtiny, znamená to „moje lepší já“. Týmovou práci podpoříme úseky reflexe úspěchů a neúspěchů, které následně doplníme teorií, aby studenti dostali přehled o tom, jak se to dělá v praxi a jak je to vyzkoušené.

Na webu uvádíte dva různé termíny kempů. Jak to aktuálně vypadá s jejich naplněním? Jsou ještě nějaká volná místa pro případné zájemce?
Pro každý termín je stanoven maximální počet čtyřicet studentů, aby byl zachován individuální přístup vedoucích. Každý z deseti vedoucích povede čtyři studenty. V současné době máme ještě dostatečný počet volných míst. Termín se ale blíží, a proto doporučujeme přihlašovat se raději průběžně.

Více informací o kempu: www.mybettermyself.cz

(Rozhovor byl publikován také na adrese http://stisk.blog.idnes.cz/c/136217/Mezinarodni-kemp-uci-stredoskolaky-tymove-praci.html)

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

6 Comments
  1. nápad se mně moc líbí! fakt super, kdybych měla čas, hned bych jela :) škoda no.. třeba se povede a bude i příští rok ;)

  2. Středoškolačka, ze mě bude až příští rok, takže nemůžu jet. =)
    Ale jinak, je to velmi zajímavý projekt a určitě bych nad ním uvažovala. =)

Leave a Reply

Your email address will not be published.