Nauč se šetřit – vyplatí se to

Máš konečně svůj vysněný malý byteček a pocit samostatnosti? Gratuluji ti. Teď se ještě musíš naučit vyjít s penězi, které máš každý měsíc k dispozici. Když budeš dodržovat pár rad a triků, zbude ti i na nové jarní šaty a večerní barové zážitky.

Předpokládejme, že si každý měsíc domů přineseš výplatní pásku s určitou, ne zrovna nejvyšší cifrou. Tolik peněz ti také přibude na účtu. Zaplatíš nájem a nutné složenky a najednou panikaříš, jelikož zásoby se krátí a tynakupování máš před sebou ještě skoro celý měsíc do další výplaty.

Staré dobré prasátko

Zní to možná jako otřepaná fráze, ale šetřit si do kasičky je opravdu velmi praktické. Pořiď si nějakou, která se ti bude líbit. Motivuje tě to naplnit ji. Rozhodni se, jakou hodnotu mincí do ní budeš dávat. Jen koruny a dvoukoruny? Nebo třeba dvacetikoruny? Záleží jen na tobě a na tvých možnostech. Danou hodnotu mincí ale poctivě dodržuj. Každý večer otevři peněženku a všechny mince ve vybrané hodnotě hoď do kasičky. Ale poctivě a nemilosrdně, jinak je to k ničemu. Vždy na konci měsíce kasičku vysyp a uvidíš, kolik peněz tam máš. Budeš mile překvapena. Proč to funguje? Protože hlavně drobné mince utrácíme s čistým svědomím, že to vlastně nejsou peníze. Čokoládová tyčinka za dvacku, pěkné kalhotky ve slevě, drobné na kafe atd. To všechno nepotřebuješ a kdybys kvůli tomu měla rozměňovat tisícovku, jistě si je nekoupíš. Takže odložené drobné v kasičce se začnou množit rychlostí blesku.
Až je vysypeš, rozhodni se, jestli si za ušetřené penízky uděláš radost pěkným oblečkem, nebo jestli je vrátíš zpátky a budeš dál násobit jejich hodnotu další měsíc. Tímto způsobem si můžeš našetřit na vysněné boty nebo víkend ve wellness – záleží jen na tobě.

Sleduj ceny

ceny elektriny a plynu

Pokud potřebuješ ušetřit nějakou korunu, sleduj ceny. Chceš nebo potřebuješ si koupit něco do domácnosti? Nekupuj v prvním obchodě, ale projdi si výrobky na internetu a porovnej ceny jednotlivých obchodů. U oblečení doporučuji nakupovat ve slevách. Teď například prakticky všude visí lákavé cedule s jarními slevami. Ceny se mohou lišit i o polovinu. Počkej si tedy na vhodnou dobu a nenakupuj všechno hned za každou cenu. Kdybys pak viděla, že je něco najednou o polovinu levnější, bylo by ti akorát do breku nad neuváženým výdajem.

Kontroluj domácnost

Každý měsíc platíš zálohy za elektřinu, plyn a vodu, plus nájem. Jsou to bezpochyby nutné výdaje, díky kterým můžeš být samostatná a mít střechu nad hlavou. Ale zvlášť v dnešní době se vyplatí, podívat se na nabídky společností, které poskytují plyn a elektřinu. Ceny se neustále mění a dodavatelé se předhánějí, kdo nabídne nižší částku. Ve výsledku můžeš na těchto výdajích pořádně ušetřit. Stačí si jen na dvě hodiny sednout k počítači a ceny porovnat – například na srovnejto.cz. Když si vybereš jiného dodavatele, doporučuji se dlouhodobě neuvazovat, abys pak mohla pohodlně přejít jinam, pokud by se ceny zvýšily. Málo kdo se věnuje těmto výdajům a přitom i zde můžeš výrazně ušetřit. Důležité také je, nastavit si reálnou výši záloh za plyn a elektřinu, abys pak nebyla na konci zúčtovacího období nemile překvapena. Tyto doplatky mohou výrazně zasáhnout tvůj rozpočet.
To samé platí i u mobilních operátorů a internetu. Možná máš nevyhovující paušál a každý měsíc ho přešvihneš. Zkus se zamyslet a vyber si tarif, který ti bude opravdu stačit. Budeš pak mít jistotu, že zaplatíš pevnou částku a nebudeš muset doplácet.

Plánuj dopředu

Poslední radou je plánování. Pokud s penězi vycházíš jen tak tak, všechny větší výdaje si dopředu naplánuj. Chceš jet v létě k moři nebo v zimě na hory? Nebo chceš někomu z rodiny koupit hodnotnější dárek? A co vybavení bytu, každá chceme mít krásné, nové věci. To vše jsou výdaje nad rámec běžných plateb, proto je potřeba se na ně připravit. Takže si každý měsíc odlož pár stovek do obálky nebo na zvláštní účet. Měj pevnou vůli a rozhodně peníze nevybírej na nic jiného. To stejné bys měla dělat i jako železnou zásobu na horší časy. Každý člověk by měl mít finanční zásobu v hodnotě alespoň tří měsíčních platů. Kdybys přišla o práci nebo jsi byla dlouhodobě nemocná, budeš mít klid a budeš moci platit účty. Jistě se taková zásoba nedá udělat hned, ale je dobré na ní pomalu pracovat. Předejdeš tak trapným situacím, kdy by sis musela půjčovat peníze od rodiny nebo si brát půjčku v bance.

Šetřit se dá i tak, aby ses nemusela přílišně omezovat. Hlavně měj na paměti, že za svoje peníze si zodpovídáš sama a tak ti přinesou příjemné zážitky a volnost nebo problémy a bezesné noci – záleží to jen a jen na tobě.

Více info na blogu Srovnejto.cz.

Reklamní sdělení.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed