Neobyčejně obyčejné věci: džíny, knoflíky a plavky

Nabízíme vám pár věcí, které jsou kolem nás, které používáme, velmi dobře známe, ale často nevíme, odkud pocházejí nebo kdo je vynalezl. Po přečtení následujících řádků budete možná svými znalostmi ohromovat své kamarády nebo rodiče.

Víš například, že název dvoudílných plavek – bikiny jsou pojmenovány podle tichomořského atolu Bikini, na němž USA zkoušely své atomové zbraně? Nevíš? Tak čti dál!

1.Džíny

Počeštěné slovo ,,Džíny‘‘, kterým jsme si zvykli označovat kalhoty z pevné hustě tkané látky, je odvozeno od anglického ,,jeans‘‘, které je zkratkou názvu ,,gene fustian‘‘= janovský barchet.blue-jeansSlavné džíny vznikly vlastně náhodou nebo spíše jako vedlejší produkt. Německý krejčí Levi Strauss přivezl v roce 1859 do Ameriky v době slavné ,,zlaté horečky‘‘ zásobu této látky spolu s představou, že z ní bude šít stany a plachty na vozy pro zlatokopy. Ale o tento sortiment nebyl zájem.

Zlatokopové však potřebovali pevné kalhoty. Levi Strauss je pro ně začal šít z tohoto stanového plátna – tucet kalhot za 13 dolarů. O kalhoty byl veliký zájem. Měly jen jednu vadu – neustále se jim trhaly kapsy, když do nich zlatokopové ukládali vzorky hornin. Tento nedostatek odstranil jiný krejčí – Jakob Davis z Nevady, kterého přestalo bavit neustálé přišívání utržených kapes. Zkusil je proto ,,přidrátovat‘‘ měděnými cvočky. A kapsy držely. Levi Strauss tento nápad koupil i s jeho autorem, nechal si vše v roce 1873 patentovat a slavné džíny byly na světě! Pokud ti džíny nevyhovují není problém hupnout na módu tureckých kalhot.

2.Knoflík

Knoflík sice nemá svého jmenovitého vynálezce, ale jako pomůcka k sepnutí oděvu patří nesporně k jednomu z nejstarších lidských objevů.
Je doloženu, že první knoflíky se používaly už před 3000 lety – vyřezávaly se z kostí, slonoviny, paroží, jantaru či lastur. knoflikyUžívány byly tehdy především jako ozdoba. Jakmile se člověk naučil využívat kovy, začal z nich dělat taky knoflíky (pro bohatší vrstvy ze stříbra a zlata, navíc umně zdobené drahými kameny). Pro chudší obyvatele se jako materiál na výrobu knoflíků v průběhu staletí postupně používaly dřevo, sklo, porcelán, perleť, měď, hliník a také umělé hmoty. Ke kuriózním materiálům pro výrobu knoflíků můžeme bezesporu počítat např. bambus nebo palmové pecky.
V byzantské říši se používaly látkové knoflíky výhradně jako ozdoba dolního lemu suknic, lesklými kovovými knoflíky bývaly pokrývány i koňské postroje. Se specifickými emblémy se vyráběly knoflíky vojenské, lovecké, cechovní. Zvláštností jsou tvz. cestovní knoflíky z období biedermeieru. Byly určenyna kabát, daly se rozevřít a uvnitř skrývaly např. hodinky, zrcátko nebo teploměr.
Knoflík k zapínání – tedy ten, který proti sobě potřeboval dírku – se objevil asi před 700 lety, kdy se do módy dostaly užší střihy. Je např. doloženo, že francouzský král František I. si objednal pro jediný oděv 10 000 knoflíků.

3.Plavky

Ve starém Řecku a Římě se lidé kopali nazí. Plavky se v lidské společnosti objevily poprvé teprve před 120 lety – na konci 19. století. Bylo to v době, kdy se lidé začali více starat o své zdraví – začali sportovat, plavat a slunit se.bikini
Dámské plavky se původně zhotovovaly z barevného kartounu a byly zdobeny volány. Nosily se k nim černé koupací punčochy, protože podle tehdejší morálky muselo být tělo co nejvíce zakryté, byly doplňovány i šněrovačkou a čepcem. První pánské plavky sahaly až ke kolenům a šily se z bavlněného trikotu, modrobíle nebo červenobíle pruhovaného. Vyvinuly se poměrně rychle, neboť už kolem roku 1910 se objevily přiléhavé plavky trojúhelníkového střihu z červeného kartounu.Plavky pro ženy podléhaly módě daleko častěji. Ve 20. letech minulého století se objevily černé bavlněné nebo mohérové plavky. Zámožnější ženy si je nechávaly šít z hedvábí. Dámám více při těle se doporučoval koupací oblek, složený obvykle z kalhotek a rozšířeného kombiné. Postupně se měnil materiál i barvy, k plavkám se přidávala např. pláštěnka.
Od konce 30. let 20. století a zejména od konce druhé světové války se objevují odvážnější plavky. Zkracují se nohavice, souvislý dres se mění na dvoudílné plavky – tolik populární bikiny. Za vynálezce bikin je považován francouzský návrhář – inženýr Louis Reard.
Od bikin byl pak už jen krůček k monokinám (kdy se odstranil horní díl plavek) a kruh se uzavřel návratem k antice – koupání nahých lidí na nudistických plážích. Dnešní móda už může experimentovat především v materiálech, barvách a vzorech plavek.

Připravila: Lenika

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
  1. Tento článek se mi strašně líbí, a tak by ste mohli dávat takovýchto článků víc! Mě třeba tohle zajímá a zdá se mi to zajímavé téma!

  2. Přesně tak v jednoduchosti je síla..a v této době je to velmi brané téma. Já jsem toho názoru, že v současnosti můžou zaujmout i obyčejné levné věci, protože hodně holek v mém okolí dává důraz na značku… ja ne a už me to opravdu štve… vsechny znackové boty taky nejsou pekné nebo veci od adidas, přece kvuli tomu nebudeme menit styl.. taková bunda bez rukávu adidas z tebe udelá uplnou barbie, k tomu kalhoty diesel a můžeš hledat kena.Ja mam nekolik znackových vecí, ale prece jenom nekteré neznackové z obycejného obchodáku se mi velmi líbí a hodně lidí na ně poukazuje v kladném smyslu. Boty nemusí být DC lebo Adio mne?.. stací Criss Cross a budou třeba hezcí. Napište prosím sem tk názor, jestli znacka je opravdu základ oblecení nebo jak se vám to zdá? A jak ste na tom vy? Děkuji.. můžete napsat i na mailík.

  3. Me se libi i neznackovy veci……se znackovyma mam i spatne zkusenosti obcas………ale tak hlavne je nej Takko :-) Tam je to levny a hezky..

Leave a Reply

Your email address will not be published.