Padesátka – nejúspěšnější český film tohoto roku

Padesátka, poslední český film roku 2015 byl do kin uveden na loňský Štědrý den jako zimní komedie. Podle traileru a filmového plakátu určitě získáš dojem, že se jedná o snímek s prostým horským humorem o souložení. A zřejmě přesně tak na tebe Padesátka zapůsobí i po shlédnutí: jako jednoduchá hořká komedie – o souložení.

Jen si to představ: otec je drsný krkonošský horal posedlý Tříkrálovou padesátkou. Syna ale zajímají tak trochu jiné „padesátky“. Pokud do téhle filmové rovnice přidáš řadu nečekaných událostí, nových příbuzných a bizardních postav, vyjde ti zdařilá komedie z romantického prostředí Krkonoš.

Vojta Kotek za kamerou

Taky se ti vybaví úspěšný film Snowboarďáci, odvysílaný před několika lety? V určitém smyslu je jejich duch snímkem Padesátka vzkříšen. Opět se totiž můžeš těšit na Vojtu Kotka a Jiřího Mádla před kamerou, byť ne v tak zásadních rolích, a opět na horách. Teenagerský hit Snowboarďáci ale na mě působil mnohem přirozenějším dojmem, než Padesátka, kde je vše tak nějak uměle směšné.

Tenhle film je režisérským debutem Vojty Kotka a filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry Petra Kolečka. Talent a oprávněnost studia režie Vojtovi rozhodně upřít nelze. Ač nejsem filmový odborník, neřekla bych, že se Kotek ve svém řemesle a roli režiséra dopouští zásadních chyb, přesto nemůžu říct, že by mě film vyloženě nadchl.

S „padesátkou“ v krmelci

Třicetiletý erotoman, ztělesněný Jakubem Prachařem, si to rozdává s „padesátkou“ v krmelci či v horské boudě poblíž vleku v plném provozu. Během soulože si navíc fotí selfíčka, které si doma se zálibou promítá na plátno. Přijde ti zábavná už jenom tahle představa? Pak se u filmu určitě budeš bavit! O tyto a podobné scénky v Padesátce rozhodně není nouze.

Možná ti, stejně jako mně, bude z plakátu, traileru a fotografií připadat, že se Padesátka odehrává v 70. letech. Drtivá většina filmu je však ze současnosti, s tím, že v kratších scénkách se ocitáme v roce 1977. Celková délka těchto retrospektivních ohlédnutí je podle odhadu asi 20 minut. Terezu Voříškovou hraje v minulosti Vilma Cibulková a hodně humorně působí Jirka Mádl v roce 1977 jako záchodový Casanova s drsňáckými kotletami.

Lechtivý začátek, dramatický závěr

První polovina filmu na mě působila jako typická lechtivá komedie. Humorné scénky se prolínají s několikavteřinovými flashbacky a u vtipných záběrů se v pozadí ozývá práskání bičem.

Postupně vtipné scény slábnou až se vytratí docela. Děj se hodně točí kolem sexuálních záletů rozverného syna a reakcí zklamaného otce. Retro záběry diváka často matou, takže se možná ztratíš v tom, kdo je s kým v jaké přízni a kdo s kým měl vlastně poměr. Není vyloučeno, že tě pobouří lehce homofobní a sexistické vtipy, kterých je v Padesátce na můj vkus trochu moc, i když některé gagy (například proflusávání mlhy Ondřeje Pavelky) jsou docela povedené.

Poslední třetina filmu zcela změní svůj ráz, humor odezní a zpočátku lechtivá Padesátka nabírá směr k psychologickému dramatu. Touha po pomstě, lež, smrt a dávná tajemství minulosti – přesně na těchto vlnách se nese závěr filmu, který vlastně ani trochu nepřipomíná zimní komedii z filmového traileru. Závěrečný pokus o návrat k počáteční rozverné nótě působí spíš zoufale.

Padesátka v pěti bodech

Přemýšlela jsem, jak bych film Padesátka jednoduše zkrátila do pěti bodů, které by snímek nejvíc vystihovaly. Co pro tebe vlastně tvůrci Padesátky připravili?

• komedii o sexuální posedlosti
• drama mezi otcem a synem
• parodii s troškovskými a cimrmanovskými prvky, možná s lehkým nádechem filmů inspirovaných knihami Michala Viewegha
• retro scénky s excelentním Jirkou Mádlem jako horským svůdcem, lovícím ženy na svou neplodnost
• díky postavě Jiřího Schmitzera coby hajného prahnoucího po pomstě také horor

„Trochu pestrý kaleidoskop na jednu komedii“, řekneš si možná, stejně jako já. Vytvořit z tolika různých prvků jednotný celek dá poměrně zabrat a Vojta Kotek společně s dalšími tvůrci Padesátky často sází na absurditu vyznění. Řekla bych, že někdy je to šikovný tah, někdy ne. Absurdní v tomto případě ne vždy znamená humorné.

V každém případě je jasné, že si Padesátka najde svůj okruh obdivovatelů, na něž bude bizardní nadsázka působit zábavně.

Vezmu-li v potaz, jak herecky kvalitně je Padesátka obsazena, bezu snímek tak trochu jako promarněný. Čekala jsem něco vtipnějšího, žánrově vytříbenějšího a rozhodně ne tak nekonzistentního. Jestli ti ale není úplně cizí zvrhlý humor a retro hity sedmdesátých let, na Padesátku se rozhodně do kina vyprav. Úplným zklamáním snad bude jen pro málokoho.

Zatím bez komentáře

Tvůj komentář

Emailová adresa nebude zobrazena.

Můžeš používat značky HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>