První práce zn. Snadno a rychle

Příští rok tě čeká maturita či státnice a ty se bojíš, jak se uplatníš na trhu práce?! Máme pro Tebe pár typů, jak zlepšit své šance.

Praxe, praxe, praxe

Ve chvíli, kdy procházíš pracovní nabídky, narazíš velice často na tento požadavek: požadujeme praxi. Kde ji ale student, který do teď docházel jen do školy, má vzít?! To je otázka, na kterou se nedá tak snadno odpovědět. Studenti učňovských oborů by to měli mít snazší. Kromě školy docházeli na praxe a svůj obor tak poznávali již při studiu. Tohle ale často zaměstnavateli nestačí. Studenti ostatních středních škol a gymnázií mají v tomto ohledu vůbec smůlu. Učili se a učili, ale praxe žádná. Stejně tomu jsou i studenti škol vysokých. Tam je praxe povinná pouze při velice málo oborech.
Náš tip: Najdi si praxi sama. Nabídni se ve firmě či podniku jako neplacená stážistka. Studuješ žurnalistiku? Zkus zajít do redakcí ve tvém městě nebo najdi na internetu weby, které hledají pomocníky. Miluješ cizí jazyky? Nabídni své služby, tlumoč, překládej. Poznáš tak prostředí, ve kterém bys chtěla pracovat a budeš moc do svého životopisu napsat něco navíc.

Známý nebo na vlastní pěst?

Pokud hledáš práci chvíli, je mnohem lepší spolehnout se sám na sebe. Pokud Ti totiž dohodí práci známý, který i v této firmě pracuje, mohou se to tvoji budoucí spolupracovníci dozvědět a koukat na tebe skrz prsty. A pokud si najdeš práci sama, budeš mí i ty lepší pocit sama ze sebe. Ve chvíli, kdy ale hledáš už třeba půl roku, není špatné nechat si podat pomocnou ruku. Lepší být někde zaměstnaná, než být na pracáku a sedět doma. Je také dobré rozšířit fakt, že hledáš práci na sociálních sítích či ve svém okolí. Třeba někdo zahlédl nějakou nabídku, která by se ti mohla líbit.

Webové portály, pracovní úřad, noviny

Míst, kde se dá inzerovat volné místo, je velké množství. Některé firmy dávají přednost internetovým stránkám s nabídkami prací, jiné se zviditelňují v tisku a často můžeš najít práci i pomocí Úřadu práce. Je také možné hledat přímo na webových stránkách firem, které máš vytipované nebo navštívit veletrhy práce. Jestli si věříš, je také dobré oslovit firmu, která se ti líbí, i když nenabízí momentálně žádnou pozici, třeba je zaujmeš, nebo o tobě alespoň do budoucna budou vědět. Možností je dost, stačí jen být aktivní a hledat. Zde několik tipů, jak efektivně hledat zaměstnání.
Hledej intenzivně
To, že se jednou za den koukneš na internet, neznamená, že se snažíš najít práci. Je důležité být trpělivá a ochotná věnovat hledání trochu času. Projdi internetové portály, kup si noviny a hledej i zde. Pošli na všechna místa, která se Ti alespoň trochu líbí, svůj životopis.

Udělej si seznam

Zaznamenávej si, komu jsi již svůj životopis poslala. Je trapné, pokud do nějaké firmy pošleš svou žádost dvakrát nebo dokonce i vícekrát.

Kvalitní životopis

Životopis je důležitý. Nejlépe strukturovaný se všemi základními informacemi o tobě, tvých zkušenostech a dovednostech. Určitě nepodceňuj ani průvodní dopis/email. Často personalistky věnují čas tvému životopisu až poté, co je zaujme tvůj průvodní dopis. V životopise rozhodně nelži, časem se vždy přijde na to, co opravdu umíš a neumíš. Na druhou stranu se ani nepodceňuj. Tipy, jak napsat dobrý životopis, najdeš na internetu.

Příprava na pohovor

Pokud jdeš na pohovor, je důležité, abys zapůsobila. Vhodně se obleč, nepřeháněj líčení a zkus se dopředu připravit.
Tipy, jak se připravit na pracovní pohovor.

Brigáda

Pokud stále nemůžeš nalézt to pravé, vezmi i práci, která není úplně dle tvých představ. Získáš nějaké pracovní návyky a zkušenosti pro další pracovní pohovory. A to se vždy hodí.

Tip: Jaké jsou možnosti brigád při studiu?

Pokud nemáš praxi po škole, nevadí. Není problém se zúčastnit různých workshopů, stáží či praxí. Mnoho firem tuto možnost nabízí. Vychová si tak své budoucí zaměstnance dle svých potřeb.
Doufáme, že brzy najdeš práci svých snů a budeš spokojená, jak v osobním, tak i profesním životě.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.