Se šarmem Pařížanky po stopách vintage obchodů

Znáte takový ten pocit, když se vám něco líbí, taková ta lehká euforie, když si třeba koupíte úžasné šaty, které padnou jako ulité, nebo když vás někdo ze srdce pochválí… zkrátka cokoliv, co vám udělá radost?  Něco podobného jsem cítila, když jsem knihou nebo spíše zápisníkem jedné Francouzky listovala.

Žaneta se vydala po stopách pařížské elegance

Nese název Se šarmem Pařížanky. Po přečtení “primitivních tipů”, jak zůstat krásná, se mi zvedla nálada a ještě ten den jsem šla do krámu koupit si alespoň šmrncovní náramek, a tím si oživit svůj šatník doplňkem tak, jak to umí jen Pařížanky. A týden na to jsem už letěla za kamarádkou do Paříže…

Byla jsem v Paříži!

Je spousta nádherných momentů, které navždy zůstanou v naší mysli. Můžou nás ovlivnit, inspirovat, změnit a obohatit. Paříž bez pochyby patří k typu měst, která zůstanou ještě dlouho po návratu ve vás. Je silná, okouzlující, svá, kontroverzní a stylová. Dokonce se zdá, že cokoliv (ne jen k jídlu) je v Paříži lepší než kdekoliv jinde na světě. Už jen samotný fakt, že jste tam, je magický.

Ano, některé věci Pařížanky prostě umí. Především mít styl. My umíme taky dobře nakupovat, ale žel dokonalé obchůdky vintage stylu (jak popisuje autorka ve zmíněné knize) v Praze nenajdete. Možná lehce se k tomu blížící second hand na I.P.Pavlova, který je kousek od metra… Ale nakupovat dobře v Čechách není jednoduché, dobře a levně se to dá ve slevách nebo musíte odcestovat. Pokud jste ale trpělivé a vlastníte určitý cit pro výběr věcí, můžete nasát tu zajímavou a prostou atmosféru z knihy a aplikovat některé její postřehy u nás v Čechách. Knihu jsem dala prolistovat svým kamarádkám a všechny si ji šly koupit.

Nakupování = umění

Z knihy “Se šarmem Pařížanky”

Umět nakupovat a přitom neutrácet až příliš je opravdu umění a ne každá má na to dar, vlohy nebo čas a chuť. Ale vyplatí se to! Když najdete prvky oblečení nebo třeba doplňky do bytu a věci, které milujete a obklopujete se jimi, vytváříte kolem sebe nádherný živoucí obraz. Čím se obklopujete, to vás také zpětně ovlivňuje. Je to jen váš svět – život, ve kterém si skládáte kousky podle svého. A čím jste originálnější, tím více rozvíjíte svého ducha tvořivosti. Pocit spokojenosti a radosti pak přijde zcela přirozeně. A už jsme tam!  A protože Francouzky ví, jak si užívat život, nikam nespěchají, užívají si každou chvíli, nechme se jimi inspirovat.

Kouzlo “vintage” obchůdků

S kamarádkou jsme šly poctivě podle seznamu vintage obchodů, které autorka v knize popisuje. Nicméně protože byl srpen, byly některé z nich zavřené a ty ostatní, které jsme našly, byly buďto velmi drahé (Paříž je drahá!) nebo se nám tam nic nelíbilo. Ve finále jsme nakonec šly svou cestou a vybraly obchůdky podle našich vlastních pocitů a výběrů, a to bylo vůbec to nejlepší. Například ETAM, je značka, která je sice také i nás, ale pouze se spodním prádlem, zatímco v Paříži nabízejí také klasické sportovní a elegantní oblečení. Tam jsem nakoupila nejvíce a byla jsem spokojená. Z těch levnějších značek je také zajímavá a v Paříži oblíbená Kookai.

Známé vintage obchůdky jsou zde brány jako životní styl, stejně jako třeba kouření. Jsou ženy, které si ve vintage koupí Chanel kabelku, která je dražší než v obchodě a je nošená. To se vám v Londýně nemůže stát. Vintage v Británii je o dost levnější, především co se týká značkové luxusní módy z 60. nebo 80. let, a není to až taková součást stylu jako v Paříži. Pokud tedy toužíte nakupovat v Paříži, je lepší si vyčíhnout slevy v klasických obchodech, které jsou jako podle zákona ve Francii dvakrát do roka – v červenci a v lednu.

Z knihy “Se šarmem Pařížanky”

Další styl nakupování vintage – klasické second handy s ne-luxusními značkami. Tyto obchody jsou převážně velmi přeplněné oblečením, často smrdí a i kvůli tomu se vám ani nechce dovnitř. Jenže si tak můžete velmi levně nakoupit spoustu originálních věcí, které v Praze nemáte šanci sehnat. Musíte si dát ale opravdu práci a hledat, hledat a hledat. Nejvíce mě zde zaujaly kožené sukně nebo bundy, daly se sehnat jen za 7 euro!

Některé obchůdky s oblečením byly zavřené a bez jakékoliv informace, takže jste nevěděla, kdy se znova otevře nebo jestli vůbec obchod funguje a nezkrachoval. Prostě a jednoduše si s tím majitelé nelámou hlavu. Jet do Paříže za nákupy se o prázdninách v srpnu zrovna nevyplatí.

Líbilo se mi, že v pondělí se Paříž probouzí až v jedenáct hodin dopoledne a pak hned o půl jedné mají převážně polední pauzu. Někdy až do tří. V době oběda vysedávají v kavárnách při poledním menu s vínem a povídají si nebo čtou. Necítíte stres, a to jste v hlavním městě. Myslím, že bych se s tímto pondělním pravidlem velmi rychle sžila.

Pařížanky po padesátce

Ve srovnání s Českou republikou pro mě bylo velmi nevšední vidět ženy v Paříži po padesátce tak šik. Jsou to ženy nádherné, vyzařují francouzský šarm a charisma. Nemáte z nich pocit, že byly na sklonku života, jak to vidíte často u nás v pražských ulicích, ale že snad teprve začínají žít. Není to taková ta “prvoplánovitá” krása, ale krása, která vychází zevnitř. Francouzsky možná nejsou tak pohledné jako Češky, zato mají větší šmrnc, styl a každá je originál. Většinou jsou to majitelky menších prsou, ale jak je umí nosit! Žádná z nich nepůsobila příliš strojeně nebo uhlazeně a upjatě. Dotkne se vás jejich ležérnost a vznešenost.

A pak si propojíte jejich kontroverznost a odvahu, která se několikrát projevila v historii. Například Eiffelova věž, která v době svého vzniku nebyla absolutně přijata ani místní uměleckou společností, a přesto je to jedna z nejpůsobivějších staveb na světě. Myslím, že se máme čím inspirovat.

Autorka: Žaneta Kantorová

Žaneta Kantorová

Stylistka z Prahy, momentálně milující nakupování online:), hudbu, zpěv a rodinu a nejvíce čerpá z bible a moudrých lidí okolo sebe

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.