Šest způsobů, jak si zpestřit kapesné při studiu

Máš strach, že vydřené penízky z tvé letní brigády se rozkutálejí už během prvního měsíce školy? Nemusíš se obávat, Slečna ti poradí, jak si lze slušně vydělat i během studia.

Najít brigádu při škole není vůbec jednoduché

Sehnat brigádu během roku sice už není taková hračka, protože výběr je značně omezenější, ale pokud budeš trpělivá, určitě se něco najde. Důležité je pamatovat na to, že budeš muset práci skloubit se studiem, a to nejen s hodinami ve školní učebně, ale také s psaním úkolů, šprtáním se poznámek a podobně. Nejlepší bude, když s hledáním brigády počkáš až na začátek září a rozvrhneš si, kolik hodin strávíš ve škole a jak dlouho se budeš muset učit.

Pokud peníze nutně nepotřebuješ a víš, že by ti práce zřejmě zasahovala do harmonogramu na úkor školy, asi bude lepší, když začneš šetřit třeba na kapesném. Pokud ale věříš, že to zvládneš, prohlédni si pár možností, jak si během roku přivydělat.

Práce z domova

Asi nejčastěji vyhledávanou brigádou během školního roku je práce, kterou je možné dělat doma. Hodně lidí však hned na začátku odradí částka, kterou musí do projektu vložit jako investici. Ta se různí, obvykle se pohybuje od šedesáti do tisíce korun. Většinou se to však vyplatí a brzy začneš vydělávat. V této branži platí – čím víc pracuješ, tím víc si vyděláš. Obvykle se reálná odměna pohybuje někde mezi pěti až deseti tisíci korunami za měsíc, i když na internetových stránkách ti společnosti samozřejmě naslibují mnohem víc.

O co jde? Práce z domova zahrnuje všechny možné manuální činnosti od lepení obálek a psaní adres, přes podomní prodeje až po vyrábění aromatických svíček. V podstatě nejde o žádnou složitou činnost, jejímž hlavním plusem je, že si pracovní dobu určuješ sama.

Studijní praxe

Pamatuješ si na medika Štěpánka z Básníků, který si potřeboval vydělat na studia a coby zdravotní bratr se seznamoval s prostředím nemocnice? Nevím nevím, jestli by dnešní medikové při studiu dokázali najít čas převážet pacienty na operační sál, nicméně pro některé studující je to úžasná příležitost seznámit se s prostředím vytoužené kariéry. Zaměstnavatelé brigád této povahy navíc bývají ochotní vyjít studentovi vstříc tak, aby práce nekolidovala s rozvrhem. Studuješ žurnalistiku? Zkus se zapojit do redakce známých časopisů a internetových magazínů. Jsou tvým hlavním oborem cizí jazyky? Můžeš překládat a tlumočit. Jsi počítačový nadšenec? Vytvářej internetové stránky na zakázku. Žádné meze se nekladou, stačí se toho nebát.

Tip: Jak se vhodně obléct na pracovní pohovor?

Hlídání dětí

Zapátrej v paměti – máš malé synovce a neteřinky anebo vaši sousedi tři uřvané caparty? Věř mi, jejich rodiče budou šťastní, když jim navrhneš, aby si v sobotu večer vyšli na večeři nebo do divadla, protože se o jejich děťátka postaráš. Hlídání dětí ale vyžaduje velkou zodpovědnost, mrňousky nesmíš nechat ani vteřinu bez dozoru. Pokud zrovna nemáš malého brášku nebo sestřičku, bude taky asi lepší, když si nastuduješ pár základních pravidel, naučíš se děti přebalovat, konejšit a uspávat. A jestli malé děti nejsou zrovna tvoje hobby, radši se do toho nepouštěj – děti vyžadují neustálou pozornost a na otrávenou a protivnou chůvu si tak akorát budou stěžovat rodičům. Plusem této práce je, že když se ti podaří dostat děcka do postýlek, v klídku se pak můžeš učit až do příchodu rodičů.

Tip: Neustále ti chybí peníze? Nauč se nakupovat efektivně a zjisti, jak ušetřit za kosmetiku, oblečení i zábavu.

Inventury v obchodech

Pokud bydlíš na venkově, kde největší nákupní středisko představuje obchůdek se smíšeným zbožím, asi tě zklamu, tohle není pro tebe. Jestli ale žiješ poblíž nějakého nákupního domu (anebo klidně i docela obyčejného většího supermarketu), ohlídej si to a přihlas se na inventuru. Kontroly zboží se obvykle provádějí po pracovní době (nejčastěji v noci o víkendech) a pouze stálí zaměstnanci na ně ani zdaleka sami nestačí. Takže si připrav termosku s kávou, pořádně se na to vyspi a počítej, že minimálně pár stokorun máš v kapse.

Tip: Určitě jsi narazila na spoustu nabídek brigád po telefonu – přečti si o práci v telemarketingu. A jaké jsou výhody a nevýhody multilevelového marketingu, který dnes využívají mnohé kosmetické firmy?

Doučování

Určitě se najde něco, v čem vynikáš, tak proč toho nevyužít a nepodat pomocnou ruku těm, kteří zrovna v tomhle předmětu plavou? Nikdy přece není na škodu zopakovat si nabyté vědomosti, které si tak alespoň lépe utřídíš a budeš je umět používat v praxi. Čas i cenu doučování si navíc budeš moci stanovit sama. Zase to ale nepřeháněj, abys neodradila případné zájemce – obvykle cena jedné doučovací hodiny nepřekračuje dvě stě korun.

Emailing, klikačky

Když někomu řekneš, že si vyděláváš klikáním na reklamy a rozesíláním e-mailů, nejspíš si zaťuká na čelo a bude ti tvrdit, že ses nechala pěkně nachytat. Není to tak ale docela pravda – i když je fakt, že poslední dobou se jako houby po dešti objevují různé falešné stránky nabízející doslova milionové šeky za pár kliknutí. Zaměř se radši na české stránky, přičemž si o nich zjisti něco víc, třeba na fórech, diskusích apod. Výdělek je tu ale dost mizerný, nejčastěji se pohybuje okolo padesátníku za jedno kliknutí nebo jeden e-mail. Ale jak víš, trpělivost přináší růže – a pokud peníze nutně nepotřebuješ na nejnovější kabelku od Versaceho, i tenhle výdělek může být dostačující.

Text: Jana Benešová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.