Sportování v zimě

Při pohledu z okna se asi nikomu moc sportovat nechce. Mráz, studený vítr, sníh, anebo to, co z něj zbylo, lidi nejspíše moc nemotivuje k pohybu venku. Pohyb by se neměl omezovat ani v zimě, člověk ztratí nejen fyzickou, ale i duševní kondici, přibere a při prvním jarním tréninku se doslova zničí. Pálit kalorie můžeš ale nejen na horách, ale i ve fitness centrech, tělocvičnách, na bazéně či doma v obýváku. Už teď si můžeš vybrat ze široké nabídky sportů, určitě existuje minimálně jeden, co tě baví – sportovat se dá i v zimě.

Miluješ běhání? Vyměň v zimě botasky za běžky
Miluješ běhání? Vyměň v zimě botasky za běžky

Vybírej si cvičení, díky němuž udržíš na uzdě tzv. depotní tuk. Právě ten je zásobárnou energie, ukládá se především v oblasti břicha, hýždí a stehnech. Proto je třeba tyto partie dobře prokrvit.

Pohyb v zimě

S prvním sněhem se většina z nás chystá na hory. Při sjezdovém lyžování spálíš asi 650 kalorií, zpevňuješ hlavně hýždě. Pokud tě zasněžené kopce nelákají, zkusit můžeš bílou běžkařskou trasu. Další možností je bruslení na ledních bruslích.
Jestli přece jen dáváš přednost vyhřáté místnosti před zasněženou krajinou, můžeš zkusit například pilates, body balance, port de bras či klasickou posilovnu.
Pilates je cvičení patřící k tzv. body and minds, tudíž jde o propojení těla a duše, cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýždové svalstvo – díky němu budeš umět správně držet své tělo. Také tvaruje postavu – svaly jsou díky němu delší, štíhlejší, na objemu nezískávají. Pokud máš ještě problémy se zády, rozhodně stojí za vyzkoušení. Cena hodiny pilates se pohybuje okolo 80 korun.
Body balance je cvičení, které spojuje posilování, protažení a uvolnění. Stejně jako pilates vychází z kategorie “body and minds”, využívá balančních technik, tai-chi, jógy a pilates. Body balance je vhodné pro ty, kteří s cvičením začínají, pomáhá odstraňovat svalové nerovnosti, soustřeďuje se na hluboký stabilizační systém. Díky balančním pomůckám je cvičení náročnější a efektivnější pro svaly.
Pokud máš ráda tanec, ale nechceš chodit na zumbu či aerobic, vyzkoušej port de bras. Vychází zejména z klasického tance a baletu, a také patří do kategorie “body nad minds”. Hodina má zpravidla tři části – cvičení s prvky tance, klasického posilování a také relaxační část.

Cvičení ve fitness centrech

Vyzkoušet samozřejmě můžeš i akčnější cvičení – spinning, aerobic či zumbu, anebo cvičení na strojích v posilovně. Když se ti při první hodině bude věnovat osobní trenér a vysvětlí ti, co a jak, abys ze začátku neměla svalovou horečku, můžeš efektivně zvýšit svou kondici a posílit svalstvo. Doporučuji zejména spinning, běžící pás, na břicho je dobrá posilovací lavice, Ab lifter apod. Klasikou jsou samozřejmě činky. Pokud půjdeš do posilovny poprvé, s cvičením to nepřeháněj a nedávej si zbytečně velkou zátěž.
S přáteli pak můžete zkusit badminton, squash a florbal. Badmintonem spálíš 480 kalorií za hodinu, je to rychlý sport. Často se rozbíháš a často se zastavuješ, při badmintonu ale zapojuješ jednu stranu více než druhou, a to tu, kterou hraješ. Zabrat ale dostávají také stehna, lýtka a zadek, no a v neposlední řadě také zádové svaly. Výbava? Jeden badmintonový košíček, raketa a pevná obuv. Badminton je zábava.
Squash se hraje v kryté hale, spálíš při něm 880 kalorií za hodinu. Squash je vynikající pro ty, kdo potřebují rychle nabrat fyzičku, zlepšuje koordinaci a zvyšuje srdeční činnost. Nejvíce zabrat dostanou svaly mezi lopatkami, nohy a hýždě. Během krátké chvilky můžeš vydat neuvěřitelné množství energie.
Florbalem spálíš asi 400 kalorií za hodinu. Nejvíce pak zatěžuješ svaly břišní, pažní a stehenní, zvyšuješ fyzičku, rychlost, vytrvalost. Potřebovat budeš sálovou obuv a florbalovou hokejku.

Co jíst?

Obecně také platí, že v zimě máme radši tučnější stravu. Na vině je hormon melatonin. Cítíme se ospalejší, hladovější a tělo si přes zimu vytvoří více tukových zásob. Proto jez střídměji, hlavně zeleninu, ryby, omez sladké, kávu a alkohol. Před cvičením si dopřej jez uhlovodany, které jsou důležité pro získání energie, brambory, rýže, nudle, müsli. Po cvičení zase potraviny, jež jsou bohaté na bílkoviny. Nezapomeň na pravidelný pitný režim, minimálně tři litry tekutin denně. Díky nim si zajistíš lepší odvod metabolických zplodin ven.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed