Tipy na efektivní učení

Nikomu se do něj nechce, ale pro naši budoucnost je nezbytné. Ano, řeč je o učení, tolik nenáviděné činnosti všech studentů. Trápí-li tě, že se této aktivitě věnuješ dostatečně dlouhou dobu a výsledek se nějak nedostavuje, zkus se nechat inspirovat následujícími tipy, které ti pomohou v cestě za lepšími školními známkami.

Jsme jenom lidé, a proto je naprosto přirozené, že zapomínáme. Možná však trpíš problémem, že se danou látku našprtáš a na druhý den si již nic nepamatuješ. Podle vědeckých výzkumů totiž mozek již po dvaceti pozornost-soustredeni-skola-uceniminutách zapomíná celých čtyřicet procent daného učiva.

Vyber si svůj čas

Každá z nás jsme jiná a máme proto odlišné potřeby. Někomu toho do hlavy naleze více spíše ráno, jiní dávají přednost ponocování. Je úplně jedno, kdy se do učení pustíš, ale doba by ti měla po všech stránkách sednout. Znám lidi, kterým nevadí vstát ve čtyři hodiny ráno a biflovat se učivo na vybraný den s argumentem, že přes noc všechno zapomenou. Jiní si raději otevřou učebnici před spaním a přes noc se jim všechno krásně srovná a uloží.

Opakování matkou moudrosti

Správné učení by sis měla rozvrhnout do několika etap. Je důležité učinit krátké přestávky, kdy se budeš věnovat zcela jiné činnosti – můžeš se jít napít, krátce projít, na chvíli zavřít oči nebo něco malého sníst. Asi pětiminutová přestávka by měla následovat po přibližně dvaceti minutách poctivého studování. Jakmile se naučíš všechno potřebné, vzpomeň si po dalších dvaceti minutách a zkus si celou látku odvykládat. Další krátké opakování by mělo proběhnout zhruba po hodině. V této chvíli si již mozek bude nejspíše pamatovat opravdu značnou část učiva, pokud si však nebudeš jistá, můžeš se do knih či sešitů zahloubat ještě cestou do školy ve vlaku či autobuse nebo využít přestávky před hodinou a vše si osvěžit.

Myšlenkové mapy, taháky, výpisky

Pokud se máš naučit opravdu velké množství nových informací, neuděláš chybu, když si ty nejdůležitější věci vypíšeš. Tímto se řídí především maturanti či vysokoškoláci ve zkouškovém období. Jednoduše si stačí sepsat podstatné body celého textu a najít souvislosti mezi nimi. Někomu pomáhá myšlenková mapa. Doprostřed papíru si například napíšeš jméno autora a od něj vedeš jednotlivé čáry k dalším informacím, jako je rok narození, období nebo díla, která napsal. Taháky dále nemusí posloužit jenom k tomu, abys jsi mohla učivo při testu bez námahy opsat. Naopak – pokud si jej napíšeš vlastní rukou, alespoň část si zapamatuješ i bez zbytečného šprtání nazpaměť.

Čekají tě přijímačky?

Co nevidět se bude opět konat každoroční přijímací řízení. Jestliže tě v tomto školním roce také čeká, lze doporučit hlavně navštívení webových stránek dané instituce. Většinou se zde nacházejí materiály, které ti pomohou se správně připravit. Všechny si je proto jistě projdi, abys získala povědomí o náročnosti a provedení. Pokud je na školu opravdu velký nával, můžeš se zkusit přihlásit do takzvaného nultého ročníku, který bývá někdy v nabídce. Zde se dozvíš vše podstatné a budeš procházet jednotlivá zadání, která by se u přijímaček mohla objevit.

Na závěr ti ještě poradím zdravé stravování a dostatečný pitný režim. Funkci mozku můžeš některými potravinami dokonce zvýšit, a proto neváhej a pomoz svému tělu, jak jen to půjde.

Jaká učební technika se osvědčila nejvíce tobě?

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed