Valentýn je letos batikovaný

Léty prověřenou (či provařenou) výtvarnou techniku, zvanou batikování, není nutné hned zatracovat. Pokud si pod souslovím „batikované tričko“ vybavíš bývalého spolužáka v rozervaných džínách, s jointem mezi rty a žebradlem na rameni, nezoufej.

Batikováním můžeš vylepšit prakticky cokoli – a dárek, třeba i k Valentýnu, tak získáš docela snadno. Slečna ti ukáže, jak na to.

uvod

Valentýnské polštářky

Co budeš potřebovat:

  • barvy na textil, např. Duha
  • světlý povlak na polštář z přírodního materiálu, např. bavlny či lnu (nemusí být bílý, lze obarvit i jiné barvy – vždy ale jen na tmavší odstín!)
  • starý hrnec
  • provázek, korálky, kolíčky, kancelářské svorky – fantazii se meze nekladou
  • nůžky
  • sůl
  • ocet
  • a spoustu studené vody

Postup:
Nejdříve je třeba si v klidu sednout a zamyslet se, jaký výsledek od své práce očekáváš. Nejdůležitější je rozhodnout se, jaké barvy mají na výtvoru figurovat. Obvyklý postup je od nejsvětlejších po nejtmavší. Postup je zřejmý: od žluté, oranžové, růžové, červené, přes fialovou, zelenou, modrou až k hnědé a černé. Samozřejmě nikdy nepoužiješ všechny barvičky najedou, vždy je ale dobré rozmyslet si jejich pořadí předem. Důležité je pamatovat si, že co ovážeš provázkem se neobarví. Barva bude nejsytější v těch místech, kde přijde do přímého kontaktu s barvou.

Další krok spočívá v rozhodování, jaký vzor na polštářku vykouzlit. Můžeš mít kruhy, pruhy, či naprosto náhodné tvary. Jak na ně se dozvíš v následujícím seznamu vzorů:

1. Kruhy

Látku uchop dvěma prsty v místě, kde bude střed kruhu. Chceš-li mít kroužky pravidelné, můžeš pod látku vsunout korálek a provázek omotat pod ním. Na polštáři, který je na obrázku, budou čtyři bílé kruhy uprostřed a také kroužky v rozích.

krouzky

2. Pruhy

Látku shrň nebo poskládej do harmoniky a omotej provázkem. Pokud látku zmačkáš náhodně, pruh bude víceméně náhodný – pokud látku poskládáš do harmoniky, dočkáš se pravidelných barevných skvrn ve tvaru mřížky.

prouzek

3. Přechod

Jak na barevný přechod? Jednoduše do barvy namoč jen tu část materiálu, kterou chceš mít obarvenou. A do další barvy třeba opačný konec textilie.

Vymoženosti

Pokud na pomoc s batikováním přizveš i kancelářské svorky nebo kolíčky, vytvoříš další zajímavé vzory. Pokud dojde provázek, svorkami se dají sepnout části látky a vytvořit nové vzory!

svorky

Barvení zvládneš podle návodu na sáčku s barvou, většinou se barevný prášek nasype do vařící vody, osolí se a tkanina se nechá povařit asi dvacet minut. Při vytahování látky z horké pozor na prsty – dobré je použít gumové rukavice. Přímo z hrnce s barvou přemísti kouřící smotek do kýblu se studenou vodou a octem, v něm se barva zafixuje. Pak textilii ještě vymáchej pod tekoucí studenou vodou a můžeš se pustit do opětovného vázání a barvení další barvou.

konec

Při batikování nikdy není jisté, jak bude výsledek vypadat. Důležité je na to nezapomínat a radovat se z rozmanitých kombinací, které se ti povedou. Povlaky na polštářky, které vidíš na obrázku,můžeš ještě vylepšit našitím flitrů nebo korálků. Pokud máš k dispozici barvy na textil, můžeš takto obarvený textil doplnit ještě konturami či dalšími vzory. Slečna ti přeje spoustu kreativních úspěchů!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.