Vede přírodní koupání: dej zelenou jezírkům

Toto téma je zajímavé obzvlášť pro domácí kutili a milovníky přírody. Malý ráj si totiž můžeš na zahradě vytvořit i ty. V dnešní době jsou domácí jezírka čím dál populárnější a jelikož je Slečna vždy v kurzu, nemůžeme tohle téma vynechat.

Koupací jezírka

Jestli máš zahradu, je právě teď doba kdy přemýšlíš co s ní. Jak ji zvelebit a zkrášlit tak, aby to bylo nejen krásné, ale i praktické a co nejsnadnější na údržbu. Proto se zkus zamyslet nad jezírkem. Malým nebo větším, každopádně tebou navrženým. Bude v něm živo, bude barevné a bude krásně vypadat. Taky na zahradě zpříjemní ovzduší, hlavně v parných dnech.

Chovej rybičky

Můžeš volit mezi několika variantami. Jednou z nich je jezírko ve kterém to bude žít. Můžeš do něj vysadit rybičky, řasy a jiné vodní rostliny. Tím přitáhneš i vášky a další hmyz. Samozřejmě hrozí tím pádem i riziko hmyzu otravného. Ale komáří rojení tu nehrozí. Ohledně vhodné velikosti jezírka, výběru ryb i rostlin se vždy poraď dopředu s odborníkem. Podle záměru ti poradí všechny následující kroky, abys dosáhla kýženého výsledku.
Chovat v jezírku můžeš nejen okrasné rybky, ale i ty, které si pak ugriluješ k večeři. Zapomeň na pocit hlodajícího svědomí, že je to brutální. Není. Právě teď je v kurzu trend, co si vypěstuju, to sním. A taková doma vypěstovaná ryba bude velmi chutná. Navíc ryba není náročné zvíře na chov.

Pojď se koupat

Další variantou je mít koupací jezírko. To znamená přírodní vodní nádrž, ve které se můžeš koupat. K těmto jezírkům řadíme ty s hloubkou víc jak metr a půl. Platí, že čím větší hloubka, tím lepší koupací podmínky. Stavba takového jezírka není zase tolik náročná. Nejdůležitější je zvolit v jakém místě bude stát a jaký bude mít tvar. Pokud dopředu nevíš jak chceš aby vypadalo opět se neboj poradit s odborníkem. Pomůže ti buď přímo firma, která bude jezírko budovat nebo zahradní architekt, který zvolí nejen hezký tvar i umístění, ale poradí ti kam je vhodné ho umístit z hlediska půdy a biotopu.

Proč se koupat v jezírku a ne v bazénu?

  • Protože se koupeš v přírodní vodě a ne ve chloru.
  • Protože jezírko vypadá daleko lépe než modře nabarvený bazén.
  • Protože i finančně vychází tato varianta lépe.
  • Protože ač se to nezdá, zbudováním jezírka pomáháš přírodě a to tě jistě potěší.

Jak se o své jezírko starat

Jelikož jde v tomto případě o vodu, která je přírodní, je třeba volit i správný způsob péče. To znamená, že do ní rozhodně nemůžeš nalít litr Sava. Mezi nejčastější způsoby čištění patří vodní vysavače. Těmi odsaješ bláto, kal a usazeniny ze dna. Problém může být ve skladování takového odpadu. Pokud máš záhonky, můžeš odpad využít na kompostování a hnojení.
Mimo vysavačů tu je pak novější varianta čištění a tou jsou bakterie a enzymy. Ty nasypeš, případně naliješ přímo do vody a ony se o zbytek postarají. Bakterie do jezírka „ vyžerou“ veškeré nečistoty a voda se pak stává samočisticí. Pozor si musíš dát při výběru vhodného přípravku, aby byl správně koncentrovaný. Ne každý přípravek se hodí do vod kde žijí ryby, proto se poraď s profesionálem.

I když jsi možná o domácím jezírku nepřemýšlela, je to skvělá varianta na oživení zahrady a každý ho určitě bude obdivovat. Tak posbírej všechny informace, lopatu do ruky a hurá do toho.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.