Vzhůru do maturitního ročníku

Tři roky střední školy máš za sebou a teď stojíš na začátku čtvrtého, posledního a nejlepšího ročníku. Před tebou a tvými spolužáky je stužková, poslední zvonění, po “zkoušce dospělosti” i závěrečný večírek. Budete si dávat předsevzetí, že se před maturitní komisi dostanete všichni, budete se hádat o stužky, o tom, v jakém stylu bude stužkovací večírek i poslední zvonění a jak budou vypadat fotky na tablo.

Odměnou za měsíce učení budou božsky dlouhé prázdniny!

Možná bude slyšet i křik, nadávky a slepé prosazování vlastního názoru, ale sejdete se někde uprostřed. Po maturitě zjistíte, kolik hektolitrů kávy, zeleného čaje či energy drinků jste vypili. Berte to jako běžeckou trať s jednou překážkou. Záleží ale na tom, jaký rozběh zvolíte…

Zvol si svoje vlastní tempo

Všechno si patřičně užij a věř, že maturita není až takový strašák, jak se zdá. Jde o první větší zkoušku v tvém životě, ovšem bude před lidmi, které znáš, a kteří ti, v případě nutnosti, pomohou. Nemusíš se učit už od září, každý máme své tempo. Ideální je začít v lednu a učivo si průběžně opakovat, můžeš se učit i s kamarádkami.

Nespoléhej ale ani na štěstí, zatni zuby a pořádně se na zkoušku připrav. Myslím si, že maturita je vždy tak trochu souhra náhod a věř mi, že si můžeš vylosovat i otázku, kterou nechceš. Odměna za ukončený maturitní ročník je sladká (pokud se chystáš na vysokou školu) – čekají tě čtyři měsíce prázdnin!

Jaké změny nás letos čekají?

Pokud stále nevíš, z čeho maturovat a co chceš případně studovat dál, vybírej z předmětů, které ti jdou a které tě baví. Po letošních katastrofálních maturitách se ministr školství Petr Fiala rozhodl zrušit dvě úrovně obtížnosti a vrátit slohové práce zpět do škol. Budou tě tedy hodnotit tví kantoři, zato didaktický test bude vyhodnocovat objektivní počítač, takže dobře pro tebe. A teď k samotným maturitám:

Čeština je povinnost. Při didaktických testech nižší úrovně se dbalo na práci s textem a praktické věci. Test vyšší úrovně maturitní zkoušky se skládal navíc z literatury a gramatiky. Myslím si, že nová verze didaktického textu bude něco mezi, tudíž v testu budeš odpovídat jak na otázky týkající se spisovatelů a jejich děl, tak i na otázky zabývající se porozuměním textu.

Pokud jsi ještě nezačala číst, je ten nejvyšší čas. U ústní zkoušky jde sice o to, abys mluvila o výňatku z knihy, ale učitel pozná, zda jsi dílo skutečně četla, nebo ne. Některé knihy jsou i zfilmované, takže i to může pomoct. Při písemné práci dostaneš na výběr z deseti témat, můžeš navíc používat Pravidla českého pravopisu.

Cizí jazyk, nebo radši rovnice?

Co se cizího jazyka týká, dělí se zkouška na tři části: didaktický test, písemnou práci a ústní část. Test se skládá ze dvou částí. Jednou z nich je poslech. Já se na poslech připravovala následovně – jednak je dobré poslouchat anglicky zpívané songy, filmy s titulky (či bez nich), a pak si také můžeš stáhnout nahrávky z internetu  a zkoušet poslech sama.

V druhé části se testuje gramatika a schopnost práce s textem. Bojíš se v angličtině hlavně časů? Doporučuji si opět stáhnout nějaké testy angličtiny a zaměřit se na minulý, budoucí, přítomný, předpřítomný a předminulý čas a to jak průběhové, tak i prosté. U slohové práce je možné používat slovník. V angličtině se objevovaly charakteristiky, emaily, vzkazy, dopisy, anebo i recenze.

Při ústní části je nejdůležitější mluvit. Mluv s rodiči, kamarádkami, mluv na sebe před zrcadlem. Pokud si angličtinou nejsi tak jistá, najdi si doučování, anebo popros kamarádku, kterou angličtina baví a jde jí.

Matematika byla pro polovinu mých spolužáků jasná volba. Skládá se jen z didaktického testu, tudíž se nemuseli připravovat na žádnou ústní část. K dispozici měli kalkulačky a tabulky. Doporučení nejlepších lidí ve třídě? Počítat, počítat, počítat, zkoušet na internetu testy, pořídit si sbírky úloh, a pokud něčemu nebudeš rozumět, jít za učitelem. Důležité je také nepanikařit hned u prvního příkladu, u kterého nebudeš vědět postup. Nikdy nemůžeš vědět stoprocentně všechno. Jdi dál, k příkladu se vrátíš ve zbytku času.

Zbytečně nepanikař

Další dva předměty si vybíráš v rámci školy. U některých, jako je biologie, dějepis, zeměpis anebo cizí jazyky, máš k dispozici pomůcky. Pamatuj, že stres má vliv na výkon – den, nejlépe dva dny před zkouškou se už nic neuč, jen začneš panikařit (vím, o čem mluvím). Nikdy neuvažuj nad otázkami, které si vylosovat nechceš, určitě pravidelně jez, pij a spi, choď na procházky na čerstvý vzduch, ať vstřebáš informace a nezapomeň si dávat malé pauzy na protažení ztuhlých zad a krční páteře. Věř si: kdo je připraven, není překvapen.

Autorka: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.