Zdravá a výborná zábava – grilování

Ano, grilování není pro nikoho neznámý pojem. Ale vybrat si správný gril není zase tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Proto je zde několik typů a rad, který gril si pořídit aby sloužil co nejlépe a nejdéle. A co všechno kromě masa se dá grilovat.

Není to složité, ale věda to je. Dnes už existuje mnoho druhů grilů, které se hodí pro přípravu konkrétních druhů jídel. Grily se liší ne jen způsobem paliv, ale i velikostí a samozřejmě barvou a designem. Takže to může být originální módní doplněk zahrady.

Jestli se chystáš ještě na poslední dovolenou nebo výlet s přáteli, stojí zato popřemýšlet o cestovním grilu. Nejen, že ho vezmeš všude s sebou, ale hodí se i na zimu, když se rozhodneš grilovat v uzavřeném prostoru. Je malý, je lehký a je roztomilý!

Jaké druhy grilů existují?

Ale samozřejmě i velké grily na zahradu stojí za to. Vybírat si můžeš v první řadě z elektrických, plynových a grilů na uhlí. Záleží jen na tobě. Výhodou elektrického grilu je, že nemusíš kupovat pytle uhlí, nezamažeš se a připraven je prakticky okamžitě. Zase ale musíš po zahradě táhnout kabel nebo se limitovat zásuvkami.
Na klasický gril na uhlí nedá mnoho lidí dopustit. Někdo dokonce tvrdí, že správně grilované maso chutná tak, jak má, jen při grilování na uhlí. Něco na tom bude, jelikož právě uhlí masu dodá specifickou vůni. Takový jemný nádech. Kde je zásuvka, je ti v tomto případě jedno, a tak si gril můžeš postavit, kam chceš. Jen musíš vždycky pamatovat na koupení uhlíků a čekat, než se správně rozpálí. Ale jelikož nás lidi oheň už věky fascinuje, určitě se u toho nebudeš nudit. Pozorovat oheň má i terapeutické účinky!
Poslední variantou je plynový gril. Zásuvka tě opět nemusí trápit, oheň máš okamžitě po stisknutí knoflíku a je konstantní, tedy i teplota grilu je stálá a nemění se vlivem větru apod. Palivem je zde propan ve speciálním zásobníku. Díky tomu ti gril vydrží hořet i celý den. Hlavní nevýhoda plyne pro ty z nás, kteří máme z plynu panický strach. Neexistuje prakticky žádné riziko, že by ti gril vybouchl, ale chápu, že se někdo jednoduše pro jistotu bojí. Také maso z plynového grilu nemá tu onu specifickou chuť, kterou bez uhlíků zkrátka nezískáš.

Co tedy pořídit? Všecky typy grilů mají své výhody a nevýhody a záleží jen na tobě, které vlastnosti pro tebe budou rozhodující.

Co grilovat

Při rozhodování je třeba přemýšlet nejen nad krásou, ale i nad praktičností, a také nad tím, jak často se chystáš grilovat. Grilování je samozřejmě zábava, ale možná tě potěší zjištění, že jídla z grilu jsou mnohem zdravější než například z pánve, jelikož přebytečný tuk z masa odkape a díky tomu je maso dietnější. Neboj se grilovat i zeleninu! Nejlepší je lilek, cuketa a papriky, které můžeš využít jako přílohu k masu, a není pak třeba žádné pečivo. Dej pozor, abys při grilování zbytečně maso nepřekořenila, stejně tak zeleninu. Při grilování jde totiž právě o to, podpořit samotnou chuť jídla, které se rozhodneš grilovat. Skvěle chutnají i grilované žampiony nebo domácí hamburgery. A ještě jednu výhodu grilování má: většinou se na jídlo čeká a jí se postupně po menších porcích, takže ve výsledku se cítíš sytá z menší porce, než kterou bys snědla najedou. Takže grilováním nenabereš přebytečná kila.

Pořiď si grilovacího kamaráda

Jestli se chystáš udělat životní krok a pořídit si gril, rozhodně zvaž, kam ho chceš umístit, co se na něm chystáš grilovat, jak často, pro kolik lidí, a jestli využiješ spíše cestovní nebo pevný velký. I cestovní grily najdeš ve všech třech zmiňovaných variantách. Pro inspiraci se určitě mrkni na www.grilykrby.cz, kde najdeš všechny možné druhy, velikosti a to všechno ve stylovém designu.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.