Zlín žije nejen filmovým festivalem

Přestože Zlín na první pohled působí jako uspořádané městečko obklopené krásnou přírodou, zdání klame. Především se jedná o dynamicky se rozvíjející centrum kypící nejen společenským životem. Na nudu v něm nezbývá místo!

Centrum Zlína připomíná průmyslovou éru města

Ve srovnání s ostatními krajskými městy je Zlín… mladý. Jeho vzestup začal na konci devatenáctého století díky podnikatelským záměrům Tomáše Bati (po němž je ostatně pojmenovaná i zdejší univerzita). Zatímco jinde můžeme krom památek obdivovat více či méně nesourodou směsku budov ve stylu „tak šel čas a architektonické záměry se míchaly“, Zlín působí sjednoceně. Funkcionalistická architektura z třicátých let se vyznačuje elegancí a dotváří šmrncovní atmosféru.

Město studentů

Přímo ve městě žije sice jen něco přes sedmdesát tisíc obyvatel, ale když vezmeme v potaz i okolí na Zlín bezprostředně napojené a pravidelný příliv studentů na začátku školního roku, dostáváme se k číslům kolem sta tisíc.

Není tedy překvapivé, že kulturní a společenské dění Zlína nijak nezaostává za tradičnějšími metropolemi. Zábava se nesoustředí jen kolem klubového života (například kluby Golem, Metro či Musicland) a kina. Koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů, představení Městského divadla nebo muzeum v zámku s expozicí věnovanou cestám pánů Hanzelky a Zikmunda uspokojí i milovnice náročnějšího tradičnějšího společenského života.

Kulturní tip: V současné době nacvičuje Městské divadlo ve Zlíně populární francouzskou komedii Brouk v hlavě, premiéra je plánována na 3. prosince.

Na své si přijdou i milovníci sportu. Pro ty aktivní jsou k dispozici cyklostezky, krytý bazén i venkovní koupaliště či lyžařský svah (mimo sezónu sloužící jako letní kino). Pasivní naopak mohou ocenit sportovní kluby a jejich aktivity. Kupříkladu fotbalový klub Tescoma Zlín nebo hokejisté z PSG Zlín nové fanoušky jistě uvítají.

Do ZOO i za nákupy

Město samo o sobě sice není bohaté na historické památky, jeho okolí to však zcela vynahrazuje. Díky tomu může posloužit jako skvělá základna pro výlety třeba na hrad Buchlov nebo do Luhačovic. Zapomenout nelze ani na ZOO v Lešné, jejíž pavilony a expozice směle konkurují evropským zoologickým zahradám.

Nákupní tipy: Také v případě, že dáváš přednost trávení volného času po obchodech, s kabelkou přes rameno a při usilovném pátrání po nových botkách, má Zlín co nabídnout. Obchodní centrum Čepkov Zlín stojí hned proti autobusovému nádraží. Dalšími možnostmi jsou i Zlaté jablko Zlín s vlastním multikinem, nebo Centro Zlín v Malenovicích.

Samostatnou kapitolou je potom Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, odehrávající se v týdnu na přelomu května a června. Jeho součástí je také soutěž Zlatý střevíček či divácká cena Zlaté jablko. Letos se uskutečnil již padesátý první ročník, opět provázený bohatým doprovodným programem. K vidění byly mimo jiné snímky jako Obejmi mě pevně, Škola princů či Medvídek Pú.

Ale třebaže – podobně jako v případě Karlových Varů – si člověk vybaví filmový festival jako první asociaci, Zlín nežije pouze jím. O tom svědčí i ZliNY, výstava úspěšně propagující valašskou metropoli v New Yorku.

Text: Jana Poláčková

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.