Máš už po krk zimy? Eukalyptus tě zahřeje a ochrání

Půlka února pryč, počasí nestojí za řeč. Eukalyptus neboli blahovičník v létě ochlazuje, v zimě tvé tělo naopak zahřeje. Má protizánětlivé, antiseptické, antibiotické i deodorační účinky. Vyzkoušej účinky této blahodárné rostlinky, konec zimy díky ní uteče daleko rychleji.

Po eukalyptu se krásně spí nejen koalám

Blahovičník (Eucaluptus radiata) je subtropická rostlina, která může mít podobu stromu nebo keře. Některé druhy rostou až do stometrové výšky a patří tak k nejvyšším rostlinám na Zemi. Listy blahovičníku jsou jedinou potravou medvídků koala. V pokojových podmínkách se pěstují druhy Eucalyptus gunnii a Eucalyptus citriodora. Jde o pomalu rostoucí stromky o výšce do jednoho a půl metru.

Léčivé účinky eukalyptu

Eukalyptus uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při bolesti v krku, proti křečím, léčí i rány a působí proti virům spalniček, spály nebo pásového oparu. Snižuje horečku a napomáhá proti bolesti hlavy a migrénám.

Emulze ve spreji je natolik účinná, že snižuje počet stafylokoků ve vzduchu. Eukalyptus je rovněž dobrým repelentem. Pozitivní roli hraje i po duševní stránce: přináší pocit čistoty, svěžesti, harmonie. Malá lahvička éterického oleje obsahuje olej až z několika desítek kilogramů rostliny. Eukalyptový olej se využívá při masážích, ale můžeš si ho přidat i do koupele, k obkladům či k osvěžení vzduchu pomocí aromalamp.

Na rýmu a ucpaný nos

Máš nos jako bambuli a ne a ne se pořádně vysmrkat? Do nádoby s vroucí vodou přidej tři kapky eukalyptového a dvě kapky peprmintového oleje. Nakloň se nad nádobou, přes hlavu si přehoď ručník a zhluboka vdechuj páru po dobu pěti minut.

Trápí tě kašel, bolest hlavy a špatně se ti dýchá? Umáchej si směs 50 mililitrů masážního oleje s 20 mililitry alkoholu (může být i alpa). Přidej 40 kapek eukalyptového oleje a 10 kapek tympánového éterického oleje. Důkladně směs protřepej a potírej si jí hrudník a záda.

Na co si dávat pozor?

Pokud silice eukalyptu užiješ ve větším množství vnitřně, můžeš se jimi předávkovat a přiotrávit. Trpěla bys závratěmi, bolestmi žaludku, zvracením, mohly by se dostavit i křeče, bolesti svalů a zúžení zorniček. Blahovičník není vhodné používat v těhotenství a v období kojení. Údajně může také zesilovat účinky léků snižujících hladinu cukru v krvi.

Věděla jsi, že…? Květy blahovičníku jsou zdrojem nektaru, který je v Austrálii základem pro produkci medu. Díky rychlému růstu a velké potřebě vody se eukalypty vysazují do močálů a bažin, jelikož je vysušují a zabraňují tak šíření komárů a malárie.

Vypěstuj si eukalyptus doma

Eucalyptus gunnii se pěstuje ze semen, které se vysévají v únoru či březnu. Vhodná teplota pro klíčení by se měla pohybovat kolem 18 °C. Během léta rostlina potřebuje mnoho vody. Naopak v zimě bys zalévání měla omezit na minimum a okolní teplota by se měla pohybovat kolem 10 °C. Škůdci a chorobami je eukalyptus napadán jen vzácně. Roste rychle a přesazuje se každé dva až tři roky, vždy zásadně na jaře.

Dopřej si povzbuzující masáž

Masáž s eukalyptovým olejem přinese uvolnění celému organismu. Aby ti éterický olej neublížil, musíš dbát na správné dávkování, koncentraci a také ho nechat správně uložený v chladu a tmě. Koncentrovaný olej musíš nejprve naředit čirým olejem lisovaným za studena, například mandlovým nebo olivovým. Směs zahřeješ mezi dlaněmi a můžeš se pustit do práce.

Tip: Přečti si také články o domácích masážích a přírodním léčitelství pomocí bylinek.

Eukalyptus v podobě relaxačních krystalů do koupele

Vyzkoušet můžeš také domácí lázně se solí z Mrtvého moře, kterou seženeš také s extraktem eukalyptu. Přírodní koupelové soli obsahují šestadvacet minerálů, jako jsou například hořčík, draslík, sodík, chlór, selen a další. Vyčistí, vyživí, osvěží i změkčí tvoji pokožku, mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, zbaví tě stresu a působí i na různé druhy kožních onemocnění. Sůl zanechá minerály na pokožce a zklidní nejen tělo, ale i duši.

Věděla jsi, že…? Blahovičníkové dřevo se často používá pro výrobu digeridoos, tradičního australského dechového nástroje. Všechny části eukalyptu se běžně používají k výrobě barviv, hlavně pro hedvábí a vlnu. Dají se tak získat všechny možné odstíny od žluté, oranžové přes zelenou až čokoládovou.

Nahlédni do historie

Eukalyptus byl v minulosti pro australské domorodé léčitele a později i vědce všelékem. Nejenže jím léčili nachlazení, horečku, revmatické bolesti a úplavici, ale sloužil také jako protilék proti hadímu uštknutí. Jak se dostal z Austrálie až do Evropy? Zasloužil se o to německý botanik Ferdinand von Müller, který stál v čele botanické zahrady v Melbourne v letech 1857 až 1873. Podílel se na rozšíření znalostí o eukalyptech a jejich farmakologických účincích.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.