Taiči uvolní tělo i obtěžkanou mysl

Taiči, Taiji, Tai-chi nebo také Tchaj-ťi – pod těmito názvy se skrývá jedno a totéž. Pomalé, klidné,  elegantní cvičení, jež má svůj původ v Číně. Při východu slunce v parcích dennodenně získává plno lidí ztracenou energii. Zkus to i ty, ať už doma, na zahradě či na louce, a nech „proplouvat“ pozitivní energii celým tělem.

Taiči je elegantní a zároveň efektivní cvičení

Taiči je cvičení, které původně vzniklo jako odnož bojového umění před více než čtyřmi sty lety. V dnešní době se stalo základem tréninku k vyrovnání vnitřní energie.

Jak a kde cvičit taiči?

Ke cvičení taiči nepotřebuješ žádnou zvláštní motivaci – nechej se unášet sledem různých cviků a užívej si pocit vyrovnanosti. Při cvičení taiči ti „uklidňující pocit“ projede celým tělem i myslí.

Pro takové cvičení potřebuješ co nejvíce prostoru, proto ho mnozí cvičí venku. Pakliže se však stydíš dělat toto elegantní cvičení v parku nebo tam, kde by tě mohla vidět větší hromádka lidí, můžeš si pročistit mysl i doma. Nejlépe ve větším prostranství a postupuj z jedné místnosti do druhé.

Existuje několik způsobů tohoto cvičení, které ti zabere pět až pětadvacet minut. Cvičí se i s pokrčenýma nohama, což je mnohem efektivnější, avšak pokud je to pro tvé nohy příliš náročné, pokrč je jen na chvíli a pokračuj s nohama nataženýma, nebo je pokrč jen mírně. Celou sestavu cviků s pokrčenýma nohama cvičit nemusíš.

Základem jsou plynulé pohyby

Taiči je druh meditace, jež vychází z principu trvalého plynulého pohybu. Postav se, uvolni se a pomalu přenášej váhu z jedné nohy na druhou a dýchej při tom do rytmu pohybu. Naučit se ho můžeš pod vedením cvičitele nebo podle videokazety či DVD. Základní cviky prováděj vždy s uvolněnými koleny a rovnými zády. Hluboké dýchání v rytmu pohybu by mělo být samozřejmostí a nezapomínej k dýchání používat i břišní svaly.

Věděla jsi, že…? „Tchaj-ťi“ znamená „velký přěděl“ („tchaj“ – velký; „ťi“ – předěl) a jde o pojem z čínské kosmologie – teorie o vzniku vesmíru. Tchaj-ťi je časový moment přechodu od ničeho k něčemu a současně je to i substance bytí, čili jednolitá prvotní čchi, jež je tvořena jinovou a jangovou složkou.

Týč taiči

Při cvičení se soustřeď na „střed“ těla – bod pod pupkem. Mezi dlaně si vezmi třiceticentimetrové pravítko a drž jej rovnoběžně s podlahou. Pomalu jím pohybuj o několik centimetrů nahoru, od sebe, dolů a k sobě, vše plynulým kruhovým pohybem. Stejné pohyby můžeš dělat i při chůzi – jeden kruh při každém kroku.

Pochod s neviditelným míčem podle zvuků gongu

Při nádechu pokrčíš pravou paži v lokti a pomalu zvedneš ruku do výše ramene. Zápěstí necháš uvolněné a dlaň otočenou dolů. Zároveň pokrčíš levou nohu v koleni a koleno zvedneš do výšky. Díváš se přímo před sebe. Při výdechu tlačíš ruku dolů, jako kdybys driblovala míčem, zároveň však pokládej nohu pomalu na zem. Při dalším nádechu zvedáš opačnou ruku i nohu. Toto cvičení opakuj tolikrát, dokud nejsi unavená.

Jaké léčivé účinky taiči ukrývá?

Taiči ti rozproudí energii po celém těle, zklidní nervový systém, vyčistí mysl, zvýší schopnost koncentrace. Zbaví tě různých problémových stresorů a umožní ti lépe vyřešit životní situace či nepříjemné problémy s nadhledem. Pozitivní účinky má i na klouby, zvyšuje jejich pohyblivost, obnovuje pružnost páteře a může dojít i k samovolnému uvolnění fyzických blokací. Také se podílí na rovnoměrném posílení a zvýšení funkčnosti všech svalových skupin v těle, protažení a zvýšení pružnosti šlach. Svaly zůstávají uvolněné a schopné hluboké relaxace.

Díky taiči můžeš odolávat některým civilizačním chorobám, ale i vážnějším onemocněním. Preventivně působí údajně i proti chřipkové epidemii či nemoci horních dýchacích cest.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.