Sladkosti tajemství zbavené

Kdy si dopřeješ něco sladkého? Míváš často chuť na čokoládu, gumové medvídky, zmrzliny a podobně? Sladké ti obalí nervy, vychladneš, a když jsi smutná, určitě si dáš kousek čokolády. I ty můžeš své chutě na sladké zkrotit.

sladkosti-dieta-hubnuti-dortikyNutriční terapeut by ti nedoporučil rafinovaný cukr ani v minimálním množství. Málokdo si ale dokáže něco sladkého odepřít. Je důležité, aby se cukr nestal pravidelnou součástí jídelníčku.
Kdy dostáváme chuť na sladké nejčastěji?

  1. Máš hlad.
  2. Jsi fyzicky nebo psychicky vyčerpaná.
  3. Málo jsi spala.
  4. Jíš mnoho potravin s vysokým glykemickým indexem.

Chuť na sladké je způsobena rozkolísanou hladinou cukru v krvi. Když hladina náhle klesne, tělo vyžaduje kompenzaci v podobě sladkostí. Tuto chuť zkrotíš pravidelnou pestrou stravou a pokrmy s nízkým glykemickým indexem. Sladkosti obsahují převážně jednoduché sacharidy, které mají právě vysoký glykemický index – způsobují rychlý nárůst cukru v krvi a ještě jeho rychlejší pokles. Poté zase sáhneš po přísunu rychlé energie. S touto „závislostí“ můžeš bojovat hned několika způsoby. Začni každý den snídaní. Nutno podotknout, že zdravou snídaní – ta by se měla skládat z bílkovin, uhlohydrátů a vlákniny. Dát si můžeš třeba celozrnné (nejlépe nepražené) müsli, vejce natvrdo, ovocný koktejl či kousek ovoce. Důležité je také jíst pravidelně. Nejlépe co tři, čtyři hodiny – dopřávej si malé svačinky – jogurty, krekry s tvarohem či ovoce a zeleninu (tady záleží na denní době). Vhodné na překonání chuti na sladké jsou také bylinkové čaje. Obsahují spoustu antioxidantů a nula kalorií. Pokud přece jen neodoláš, dej si čaj ovocný – neslazený. Pomáhá i žvýkačka a pak také nutnost se zabavit – sportovat, jít si koupit nějaký kousek oblečení či kosmetiky, nebo si vyjít na procházku.

Nejen cukr ve sladkostech škodí

Sladké také obsahuje mnoho nezdravých éček. Ty pak mohou způsobit alergie, astma, ekzémy, a podobně. Éčka jsou potraviny s E-kódem, které prodlužují trvanlivost potravin, dodávají jim barvu, chuť či hustotu. Do sladkostí ji dává i Nestlé, které vyrábí dětmi milované Lentilky a Bonpari, nezdravá éčka obsahuje také Milka, Jojo bonbóny, různé čokoládové tyčinky a spousta dalších sladkostí. Sladké kromě cukru obsahuje také tuky (100 gramů). Například věneček obsahuje 25 gramů tuku, linecký koláček 10 gramů, Nugeta 30 gramů tuku, sušenky 29 gramů tuku, nugát 21 gramů, Créme brulée 24 gramů, apod.

Zakázané ovoce ale nejlépe chutná. Čím více si budeš odpírat, tím větší budeš mít na sladké chuť. Psychologové tvrdí, že závislost na sladkém souvisí s odměňováním v dětství. Po konzumaci rafinovaného cukru dochází ke zlepšení nálady (vyvolává v nás pocity štěstí – endorfiny), dokonce zahání stres a úzkost, protože obsahuje hormon fenyletylamin, který potlačuje pocity úzkosti a strachu, proto si člověk lehce navykne. Odměnit se ale můžeš i jinak – například kinem, výletem či nakupováním. A život si můžeš osladit i tak. Stačí vyměnit čokolády a sušenky za ovoce. Pokud čokoládě neodoláš, kup si kvalitní hořkou čokoládu. I tak by ale měl mlsání vyvažovat pohyb. Nejlépe by měl být energetický výdej větší, než příjem.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.