Vyzkoušej běh na lyžích

Konečně je po Vánocích. Pokud ti, stejně jako většině lidí, po svátcích váha ukazuje trochu víc a sotva dopneš oblíbené džíny, nezoufej. Zimu totiž můžeš strávit aktivně a do formy se rychle vrátit, ať už na bruslích na kluzišti, anebo na horách, kde zdoláváš nejvyšší body, sjíždíš sjezdovku, anebo běháš na lyžích.

Miluješ běhání? Vyměň v zimě botasky za běžky
Miluješ běhání? Vyměň v zimě botasky za běžky

Při výběru běžeckých lyží dbej na úroveň svého ježdění. Pokud nejsi příliš zdatný lyžař, tím měkčí bys lyže měla mít. Rekreační lyže jsou širší a nabízí větší stabilitu. Pokud si chceš pořídit nové lyžařské vybavení pro běžkaře, počítej s investicí okolo čtyř až pěti tisíc korun.

Sportuj efektivně

Běh na lyžích je zimní běžeckou alternativou, hodí se opravdu pro každého, navíc posiluje zejména ty partie, které potřebuješ ke zlepšení svého klasického běhu. Běžky ti pomohou zapracovat na rovnováze a koordinaci pohybů a také prospívají kloubům. Pomáhají odbourávat tukové zásoby, ovlivňují krevní tlak, srdeční frekvenci a okysličení orgánů. Spálíš navíc až pět kisíc kilojoulů (kJ) za hodinu, zlepšíš si kondici a pokud jezdíš intenzivně, posiluješ nohy, zadek, ruce a břicho, navíc si perfektně protáhneš tělo! Navíc ti u běžkování nehrozí téměř žádné zranění, riziko pádu se může vyskytnout pouze při sjezdech. Díky běhu na lyžích se také skvěle otužíš a získáš větší imunitu, a pokud se naučíš jezdit technicky správně, přejde tě bolest zad a zlepšíš si držení těla. Zpestříš si víkendy, zapomeneš na trable všedního dne a budeš vytrvalejší v dalších sportech. Co víc si přát?

Zaostřeno na techniku

Jednotlivé techniky běhání na lyžích se odlišují funkční a metabolickou odezvou organismu. Výdej energie závisí na technice běhu i délce trati. Při běhu je důležitá síla trupu, horních a dolních končetin.

Existují dva typy běhu na lyžích – takzvaná klasika a bruslení. Klasika není tak náročná a dá se provozovat kdekoliv, kde je sníh. Stojí na rovnoběžném postavení lyží při odrazu a skluzu. Stačí si vyšlápnout vlastní stopu či se držet těch zajetých. Jsou dva druhy klasického běhu – střídavý běh soudobý a soupažný běh jednodobý. Hole jsou kratší, obuv je nižší a má měkčí podrážku, navíc je ohebná v nártu – umožňuje tak dostatečný rozsah pohybu.

Pokud budeš jezdit správně, klasika posílí tvé nohy. Volný způsob běhu na lyžích, bruslení, se vyznačuje jízdou v jednooporovém a částečně dvouoporovém držení těla. Lyže jsou postaveny šikmo ve směru jízdy. Bruslení je jednostranné a oboustranné, posiluje hlavně tricepsy a hýždě. U bruslení potřebuješ delší hůlky a vysokou botu s pevnou podrážkou a tvrdým skeletem – musí chránit kotník. Na bruslení je nutná upravená trať a musíš být trochu fyzicky zdatná, jde o náročnější běh.

Zapracuj na kondičce

Jelikož je při běhu na lyžích důležitá síla horních a dolních končetin, měla by ses zaměřit na jejich posílení. Na nohy jsou výborné dřepy a výpady, na ruce zase kliky a posilování s činkami. Pokud nemáš žádnou fyzičku, zkus přeskoky přes švihadlo – i díky němu se dostaneš skvěle do formy.

S sebou na trať si vezmi malou svačinu a dostatek pití. Tekutiny doplňuj teplým čajem a alkohol radši před jízdou ani během ní nepij. Jezdit můžeš buď tady v Čechách, anebo například v sousedním Rakousku, kde jsou pěkné a upravené tratě. Minimální délka běžeckých tratí je někde i 30 kilometrů. Většina běžkařských center už vybudovala speciální pásy na bruslení na běžkách, díky nimž si milovníci klasiky a bruslaři nepřekážejí.

Běh na lyžích je výborná aktivita, díky níž nejen uděláš něco pro sebe, můžeš se kochat přírodou a dát vale svým potížím, navíc také běžkařské tratě nejsou přeplněné jako sjezdovky, takže si v pohodě zaběháš.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.