Wellness seriál: Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny patří mezi nejoblíbenější wellness procedury.  O jejích blahodárných účincích věděli již staří Indové, kteří používali kameny ohlazené vodou a zahřáté na písku.

Staří Číňané teplými kameny léčili svalovou ztuhlost, indiáni si  je přikládali na břicho, aby zlepšili trávení.  Na Havajských ostrovech se teplé oblázky zabalovaly do palmových listů předem namáčených v olejích. Teplem se olej lépe vstřebal do pokožky a zanechal ji vláčnou. Mnohé kmeny měly tyto masáže spojené přímo s rituálními obřady a duchovnem.

masaz

Kouzlo masáže

Ve své podstatě se lidé metodou “poklus-omyl” naučili využívat kamenů k stimulaci vnitřních orgánů. Ptáte se, jak je to možné? Na povrchu našeho těla existují tzv. Headovy zóny, které reagují na vnitřní prostředí. Z míšních segmentů vystupují nervy vedoucí bolest i senzitivitu. Tyto nervy zásobují jednotlivé orgány a kůži. Tudíž, když člověka bolí játra, bolest se může „přenést“ na kožní okrsek zásobený ze stejného segmentu. Působením na známé Headovy zóny můžeme pozitivně ovlivnit stav vnitřních orgánů, čehož se využívá právě u masáží lávovými kameny.

Jak masáž probíhá?

Masáž probíhá obdobně jako masáže klasické. V masérské místnosti je lehátko, na které si lehneš. Oblečena bys měla být jen v kalhotkách. Aby ti nebyla zima, masér tě přikryje ručníkem. Masáž kombinuje termoterapii s masáží. Teplem se svaly prohřejí a uvolní, tudíž masér může zpracovat i hluboké svalstvo, které je u většiny populace zkrácené a bolestivé. Kameny se ohřejí na teplotu 45-60°C, potom se pokládají na různé části těla a nechávají se určitou dobu působit, následně jimi masér masíruje tělo. Někteří maséři používají jedny kameny po celou dobu masáže, jiní chladnoucí kameny vymění za teplé.

Rady: Dopředu si zjisti, jestli se jedná o masáž celého těla, nebo pouze o masáž zad. Některé masérské salóny tyto informace nepodávají a tahají pouze velké peníze. Masáž by správně měla končit masáží obličeje malými kamínky.

Jake účinky lze očekávat?

Masáž ovlivňuje krevní a lymfatický oběh, s čímž souvisí i detoxikace organismu. A především je to výborný prostředek pro relaxaci. Vřele tuto možnost doporučuji i lidem se ztuhlými a bolavými zády. Člověk absolvující tuto relaxační senzaci by si ale měl uvědomit, že pokud má hlubokou vrstvu svalů několik let či měsíců ztuhlou a má velké potíže se zády, mohou se u něj objevit i bolesti. Ztuhlé svaly povolí a tělo se octne v nezvyklé pozici, tudíž budou muset zabrat svaly ochablé, a to může působit bolest. Kromě toho masáž může způsobit průjem. Prohřátí střev zrychlí trávení, a tím pádem se zvýší  i frekvenci chození na stolici.
Přetrpění těchto nešvarů však přinese své ovoce v podobě uvolněných svalů a rovného postavení páteře. Dámy jistě ocení také blahodárný vliv této procedury na celulitidu.

Pro koho masáž není vhodná?

Kontraindikována je v těhotenství, u osob s vysokým krevním tlakema s křečovými žilami. Z důvodu hygienických by se masáži měli vyhnout lidé s kožními infekcemi a ránami.

Pokud se chcete zrelaxovat na maximum, masáž lávovými kameny stojí určitě za vyzkoušení. Za hodinovou relaxaci zaplatíte příbližně 500 až 1500 korun.

Mnohé kmeny měly tyto masáže spojené přímo s rituálními obřady a duchovnem.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.