Zahřej svoje tělo

V cestě za krásou absolvujeme nejrůznější procedury, které nám mají pomoci jak s vnější tak i vnitřní pohodou. Mnohé slečny své tělo rády nastavují umělým paprskům v soláriích, jiné zase pravidelně navštěvují saunu. Máš však ponětí o tom, jestli některá z těchto dvou aktivit v sobě náhodou neskrývá negativa?

Sauna se stává oblíbeným lákadlem pro osoby, které kromě prohřátí celého těla vyhledávají i společnost jiných lidí, se kterými si zde mohou v klidu popovídat. Organizují se tak hromadná posezení, při kterých stihneš Wellness & Spaprobrat všechno možné a ještě si přitom příjemně odpočineš. Na druhou stranu se staví solária, která navštěvují převážně ženy. Na rozdíl od saun nemá jejich častá návštěva pozitivní vliv na naše zdraví, dokonce nám i škodí.

Vyvolání umělé horečky

Jako první se zaměříme na saunu, která má původ v severských zemích. Ideální teplota se přitom pohybuje kolem 60 – 80 °C. Jsou zde umístěny lavice, přičemž platí, že čím výše si sedneš, tím vyšší se dočkáš teploty. Optimálně bys zde měla pobýt okolo třiceti minut, poté následuje ochlazení těla ve studeném bazénu či ve sprše a odpočinek. Tělo totiž podstupuje stejnou zátěž, jaká se dostavuje při horečce. A v tom vězí její blahodárné účinky – sauna zvyšuje naši imunitní schopnost. Díky střídání teploty těla pomáhá vyplavit z organizmu veškeré škodlivé látky. Nás slečny dále může těšit blahodárný účinek na pleť. Díky vysoké teplotě se ti otevřou póry a vyplaví se z nich veškeré nečistoty. Pokožka je následně hebká a jemná, často se sauna doporučuje lidem trpícím nějakým kožním onemocněním, jako je třeba akné či ekzém.
Existuje však skupina lidí, kteří by se měli saunování obloukem vyhýbat. Pokud nejsi zrovna stoprocentně zdravá a trpíš například rýmou, raději návštěvu sauny vynech. Naprostý zákaz by měl platit pro osoby se srdečními potížemi, špatným tlakem či křečovými žílami. Do sauny nechoď po větší námaze, bezprostředně po vydatném jídle či nalačno.

Bronzové opálení

Kdo by se nechtěl okolí chlubit celoročně hnědou pokožkou a být tak středem upřímné závisti? Odpovím si sama, každý. Je však rozdíl mezi klasickým pobytem na sluníčku a nuceným pobytem v soláriích. K opálení ti totiž rozhodně nebude stačit pouze jedna návštěva a čím vícekrát toto zařízení navštívíš, tím větší podstupuješ riziko zdravotních problémů souvisejících s kůží. Některá solária navíc tak úplně nesplňují stanovené hodnoty vyzařování a jejich majitelé tak hazardují se zdravím svých zákazníků. Špatné solární trubice mohou vést k většímu riziku nádoru kůže. Ať chceš nebo ne, musíš se rovněž smířit s tím, že časté návštěvy tvou pleť vysušují. Následně pak pokožka ztrácí na elastičnosti a navíc přibývá vrásek.

Před návštěvou solária si pečlivě rozmysli, jestli ti skutečně výše zmíněná rizika za bronzový nádech stojí. Jestliže se chceš cítit a vypadat krásněji, zvol raději saunu, která ti kromě vnějšího efektu přinese i ten vnitřní.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.