Máš akné? Nauč se k němu chovat!

kosmetikaAkné netrápí jen holky, ale také kluky. Netýká se pouze náctiletých, často se s ním štvou i třicátníci. Je spousta „osvědčených“ způsobů a speciálních krémů, které tě ho „zaručeně“ zbaví. Ať už si pořídíš jakoukoliv lahvičku čehokoliv, měla bys nejdříve vědět, co s akné provádět smíš, aby ses ho zbavila, a co by pupínkům naopak ještě více prospělo…

Desatero přikázání:

1) NEPŘEŽENEŠ – Je důležité se o pleť náležitě starat. Jak ale jistě víš, všeho moc škodí! Zvykni si mýt si pleť dvakrát denně – ráno a večer před spaním. Ne více, pleť by sis zbytěčně podráždila a vysušovala, což by tvé problémy jedině zhoršilo.

2) NENAMYDLÍŠ – V žádném případě nepoužívej obyčejná mýdla. K čištění pleti existují nejrůznější čistící přípravky od gelů, dezinfekčních vod až po pěny – a to v různých cenových rozmezích. Produkty, které si vybereš, by navíc měly být určeny přímo pro tvůj typ pleti (mastná, smíšená, suchá, citlivá).

3) NEPODRÁŽDÍŠ – Je-li tvá pleť plná zánětlivých pupínků, zapomeň na peelingové masky a mycí gely. Mohly by pleť spíše podráždit a navíc infekci roznést také do míst, která doposud byla bez pupínků.

4) NEPOMAČKÁŠ – Tady je to podobné jako u předchozího bodu. Budeš-li si pupínky neustále mačkat a ošahávat, bude to ještě daleko horší. A když při tom použiješ špinavé ruce, můžeš si na následujících pár dní pořídit papírový pytlík s otvory na oči! O odstraňování pupínků si nech poradit kosmetičkou a začervenalá místa potírej i několikrát denně antibakteriální tyčinkou, kterou můžeš mít u sebe neustále.¨lupa Infikovaná místa vydezinfikuje a vysuší aniž by pleť kolem poškodila.

5) NEUCPEŠ – Pozor by sis měla dávat také na to, jakou používáš dekorativní kosmetiku a make-up. V každé dobré drogerii jistě seženeš také speciální antibakteriální přípravky (např. značky Manhattan Clear Face), které jsou speciálně vyvinuty pro problematickou pleť – kryjí nedostatky, aniž by ucpávaly póry, a k tomu všemu pleť také ošetřují.

6) NEPŘEDBĚHNEŠ – Koho by jsi neměla předbíhat? Samozřejmě kosmetičku. Objednej se k ní a nech si od ní udělat kompletní vyčištění pleti. Můžeš se jí také zeptat, jak máš o pleť pečovat sama doma a jakým šetrným způsobem se uhříků zbavíš i bez její pomoci. Ráda ti poradí a jistě i doporučí pro tebe vhodnou kosmetickou řadu.

7) NEUSPÍŠÍŠ – Jaká je nejvhodnější doba aplikovat si krém nebo make-up bezprostředně po mytí a jejím ošetření? Říká se, že 20-30 minut, aby se pleť po tvém dezinfekčním náletu vzpamatovala a byla schopná rychle vstřebat vitamíny obsažené v krému.

8) NEROZMAŽEŠ – Je-li přípravek na akné určen pouze k lokálnímu použití, aplikuj ho pouze na místa zarudlá a na místa, kde jsou viditelné pupínky. Nerotírej ho dál na zdravou pokožku, zbytečně ji tak budeš vysušovat, což způsobí utváření strupů a pod ní ucpaných pórů.

9) VYPEREŠ – Používáš-li mycí gel, je třeba , aby sis pleť poté osušila. Ručník, který k tomuto účelu použiješ, by však měl být čistý, ne špinavý. Měnit bys jej měla minimálně po týdnu!

10) NEROZŠKRÁBEŠ – Není správné, neustále se pleti dotýkat a kontrolovat „stav“ nových pupínků. Jednak si do nich lehce zaneseš infekci a aby toho nebylo málo, škrábáním a nešetrným vymačkáváním, si můžeš vytvořit na obličeji jizvičky, které tvoji tvářičku budou hyzdit po zbytek života. Uznej sama, stojí ti to za to?

TEXT: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
 1. A co když mi dala kožní přípravek, který vysouší, ale maže se na celý obličej? A jak je to peelingovími gely na akné? Já mám ten on Nivea Young, ale ty píšeš, že to není dobré :(

 2. Já mám Garnier Pure, ale vůbec mi nevyhovuje, strašně se mi stáhne plet a nemůžu se ani usmát.¨
  Eliško, co mám dělat, když se mi stáhne pokožka a nemůžu se ani usmát? Mamka mi chce koupit
  speciální řadu, jenže ona je hrozně drahá a já se bojím, že vyhodí peníze, protože mi nebude fungovat.
  …Co myslíš? Je ale opravdu kvalitni a hlavně netestuje na zvířatech,
  což je pro mě celkem důležité, musíme chránit němé tváře:-) PS: Nenapsala bys něco o kosmetice, která netestuje..
  O tyrani zvirat atd…Lidi k tomu nesmí být slepí Paaa..Míša

 3. Pro Elišku: Záleží i na tobě, jak ti to vyhovuje. Pokud máš ale na obličeji hodně zanícených (hnisavých) pupínků, peeling ti nedoporučí ani žádná kosmetička – infekce by se mohla roznést na další místa.
  Pro Míšu: Míšo, pokud tě obličej po použití kosmetiky táhne, je to znamení, že tvou pokožku příliš vysušuje a je pro ni příliš drastický. Pravděpodobně by ses měla ohlédnout po přípravcích určených pro citlivou pleť a používat i vhodný krém. Pokud uvažuješ o koupi dražší kosmetiky, zažádej si o vzorečky. Pokud nalezneš internetový obchod nebo přímo stránky firmy, která kosmetiku vyrábí nebo distribuuje, napiš jim e-mail, že máš zájem o koupi kosmetiky a prosíš je o zaslání nějakého vzorečku na vyzkoušení.

 4. S acné mám problémy už řadu let. Dřív jsem to tolik neřešila, ale začalo se to zhoršova a zhoršovat. Chodila jsem ke kosmetičce, ale moc to nezabíralo. A abych pravdu řekla, mě nezabíralo skoro nic. Ale teď už beru měsíc hormonální antikoncepci a je to hodně znát. Teď jen vymyslet nějaký zázračný krém proti jizvám.

Leave a Reply

Your email address will not be published.