Ani matrace nejsou nesmrtelné. Jak často je měnit?

Co mají společného řasenka a matrace? Obojí používáme denně, a i když jsou sebekvalitnější, po nějakém čase bude potřeba je vyměnit – nejen z hygienických důvodů, ale také kvůli našemu pohodlí. Jak poznáš, že tvá stará matrace už dosloužila? Přečti si naše tipy.

Bez kvalitní matrace není pořádného odpočinku

Ve spoustě zdrojů se dozvíš, že matrace je dobré měnit zhruba každých pět let. Ve skutečnosti neexistujé žádná pevně stanovená životnost matrací. Záleží na tom, o jaký typ matrace se jedná, jak intenzivně ji využíváš, jak se k ní chováš, zda mezi ni a prostěradlo vkládáš pratelnou podložku a podobně.

Především bys ale měla vzít v potaz své vlastní pocity, tedy to, zda ti matrace při spaní stále poskytuje dostatečný komfort.

Kdy je čas vyměnit matraci?

 • Ležení na matraci už není tak pohodlné jako dříve – stává se ti, že se ráno probouzíš celá rozlámaná, bolí tě záda a máš pocit, že jsi spala sotva hodinu.
 • Na matraci jsou smysly vnímatelné znaky opotřebení – uprostřed může být proležený důlek nebo naopak vyduté boule, pružinové matrace se majiteli obvykle hlasitě přihlásí skřípáním.
 • Pokud trpíš na alergie, měla bys matrace měnit častěji, jelikož jejich nitro je oblíbeným rejdištěm roztočů. Při pořizování matrace se poohlédni po typech, které je možné čistit, anebo si pořiď speciální přehoz přes matraci určený pro alergiky, jenž tě uchrání před kontaktem s alergeny.
 • Čím jsme starší, tím je naše tělo citlivější na dotykové body. Zatímco v mládí nám kvalitní matrace vydrží i mnoho let, v pokročilejším věku bychom o údržbu postele měli dbát mnohem úzkostlivěji. Ležení ve stále stejné poloze a vyležené “důlky” v matraci, které nás v noci tlačí, i když si to nemusíme uvědomovat, bývají jednou z příčin přerušovaného spánku. Takový spánek je méně kvalitní, cítíme se unavenější a to má vliv na naše celkové zdraví. Navíc jsme tak mnohem náchylnější k úrazům.

Aby matrace déle vydržela

Plánuješ si pořídit novou matraci? Zárukou, že ti bude dobře a dlouho sloužit, není pouze cena. I matrace levně koupené ti mohou posloužit stejně dobře, jako ty ze značkových obchodů. Záleží hlavně na tobě, jak se o ně budeš starat od první chvíle, kdy si je přineseš domů.

 • Používej pratelnou podložku pod prostěradlo. Zabráníš tak znečištění matrace skvrnami a jiným nehodám. Výjimečná snídaně do postele potom nebude až takový hřích, ovšem stále měj na paměti, že jídlo a pití do postele prostě nepatří.
 • Neodkládej na postel vlhké ručníky. Matrace může vlhkost natáhnout a postupně se uvnitř začne rozrůstat plíseň.
 • Zvířecím mazlíčkům pořiď jejich vlastní pelíšek. Na matraci mohou zanechat skvrny, chlupy a především zápach. To všechno výrazně snižuje životnost matrace.
 • Dbej na pravidelnou údržbu. Podložku pod prostěradlo per minimálně jednou za měsíc a při výměně ložního prádla vždy zkontroluj, zda na matraci nejsou čerstvé fleky. Ty je potřeba co nejdříve odstranit speciálními čisticími prostředky. Po čištění matraci nechej dostatečně proschnout a pravidelně její povrch čisti pomocí vysavače.
 • Matraci jednou za čas otoč o 180° anebo ji obrať naruby. Zabráníš tom, aby se na ní po několika letech vytvořil proležený důlek.
 • Neskákat! Nezáleží na tom, jestli je ti šest let a vážíš pětadvacet kilo nebo pětadvacet let a na váhu už ani nestoupáš. Pořiď si raději opravdovou trampolínu.

Tip: Kam na nákupy? Překvapivě nemusíš vytáhnout paty z domu, dnes si i novou matraci vybereš v pohodlí domova na internetu. Spoustu typů moderních matrací za fajn ceny najdeš na webu www.matracin.cz. (reklamní sdělení)

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

4 Comments
 1. Nechci nějak rypat, ale tipy by v tomto případě měly být psány s měkkým i (rada, pomoc). :) jinak pěkný článek. ;)

 2. Souhlasím, že chránič matrace je opravdu praktická věc, obzvlášť, máte-li doma malé děti. Může zabránit až katastrofálním nehodám :-) Matraci jsme měnili před 3 lety a díky tomu, že ho používáme, je stále jako nová. Jenom ten chránič potřebujeme nový. Dívala jsem se třeba na http://www.matrace-matex.cz/cs/eshop/chranice-potahy , a ceny nejsou tak vysoké, takže příští měsíc po výplatě do toho půjdu, ať spíme v čistém :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.