Vazba katalogu nebo vlastní knihy? Zvládnete to sami!

Podnikáte a rádi byste se prezentovali jako profesionálové? Nebo máte talent spisovatele a píšete do šuplíku? Podívejte se na užitečné rady od Michaely Tázlerové z TisknuLevne.cz.

V obou a mnoha dalších výše nezmíněných případech potřebujete přenést štosy textu do ucelené a reprezentativní formy. Neplaťte za jejich zpracování externí firmě, nechte si poradit naším článkem a pusťte se do toho sami. Co bude první krok?

Uvědomte si charakter publikace

Jinak budeme zpracovávat obrázkový katalog, jehož cílem je především zaujmout vizuálně, jinak bude vypadat firemní ceník a odlišně budeme zpracovávat soubor beletristických povídek.

Korektura a editace textu

Máte-li hotový text, je třeba ho podrobit pečlivé kontrole po stránce jazykové, věcné a typografické. Ideální je, pokud se můžete obrátit na někoho sečtělého a orientujícího se v problematice, kdo text prohlédne svým okem a poskytne vám zpětnou vazbu.

Základní stylistické zásady:

● Používejte krátké věty.
● Zbavte se parazitních slov a klišé.
● Neopakujte slova. Pracujte se synonymy.
● Jedná-li se o odborný text, používejte adekvátní terminologii.

Sazba knihy a její grafické zpracování

I o textu platí, že se „jí“ i očima. Čtivost textu znásobíte zajímavým rozložením textu a grafickými prvky. S tím vám mohou pomoci programy jako je např. Adobe InDesign, pomocí kterého si vysázíte a graficky upravíte stránku po stránce.

Vystačíte si však klidně i s textovým editorem typu Word. Obohaťte texty vloženými obrázky, ilustracemi či infografikou. Jednoduchou grafiku nebo podobu první strany (obálky) vytvoříte pomocí bezplatných online editorů jako je např. Canva.

Formátování před tiskem

Pokud máte text vypracovaný v textovém editoru, je velmi důležité věnovat pozornost formátování. To se týká číslování stránek a zejména správného nastavení okrajů stránky – při vazbě pomocí vazače musí být okraje dostatečně velké, aby kroužky nezasahovaly do textu nebo obrázku.

Svázání publikace

Pokud vypracováváte texty pravidelně a ve větším počtu výtisků, vyplatí se investovat do vázacího stroje. Jaké jsou na trhu?
● Ruční kroužkový vazač – pro vazbu budete potřebovat kromě papíru také plastové hřbety, průhlednou fólii na přední stranu a tvrdý papír na zadní stranu.
● Termovazač – pro vazbu je nutné si obstarat termoobálky, do kterých se text vloží a zataví.

Oba typy vazačů seženete i do 1 000 Kč a práci s nimi si budete užívat, manipulace je totiž velmi snadná a rychlá.

Na co nezapomenout

Před tiskem nezapomeňte převést text do PDF, aby nedošlo k jeho posunutí při tisku. Pokud stahujete obrázky z internetu, dejte si pozor na autorská práva. Rozmyslete si podobu přední strany, která bude prezentovat obsah publikace.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.