Čaj jako lék proti nespavosti

Stres a vysoké pracovní nasazení, jež dnešní doba vyžaduje, u některých jedinců zanechávají stopy na jejich psychické stránce, vedou u nich k neurózám, depresím či nespavosti. Než sáhneme po prášcích na spaní, je možné také zkusit léčbu pomocí bylin.

Nejčastěji doporučovanou léčivkou, která je velmi účinným prostředkem pro spaní, je kozlík lékařský.

Kozlík lékařský

Tato bylinka může být pro lepší efekt doplněna jinými uklidňujícími léčivkami, například heřmánkem, meduňkou, lípovým květem či třezalkou. Byliny můžeme kombinovat libovolně.
Pokud z těchto bylin chceme uvařit čaj, pak přelijeme asi 250 ml vroucí vody 10 g sušených bylin, které jste si vybrali, necháme je 10 minut louhovat. Odvary z těchto výše popsaných bylin se nedoporučuje pít těsně před spaním, neboť tělo potřebuje čas ke vstřebávání potřebných látek.

Meduňka

Meduňka lékařská je známá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Má celkově uklidňující vliv na náš organismus, Pomáhá nám bojovat s nespavostí, s problémy s usínáním a navozuje zdravý spánek bez několika probuzení během noci.

Třezalka

Třezalka tečkovaná je také známá pro své sedativní a uklidňující účinky. Třezalka se používá na uvolnění nervového napětí, při nadměrném stresu, při pocitech úzkosti, proti pocitu melancholie, nespavosti, problémech s usínáním či žaludečních neurózách.

Levandule

Dalším uklidňovacím prostředkem je květ levandule lékařské, která má celkově sedativní a antidepresivní účinky. Je velice účinná při léčbě nespavosti, zvláště při poruchách s usínáním. Levandule pomáhá zvyšovat psychickou odolnost. Uklidňuje při celkové podrážděnosti, nervozitě, stavech neklidu.

Kozlík

Kozlík lékařský je jednou z nejznámějších bylin používaných při nervových chorobách.
Extrakt z rostliny účinně pomáhá v boji s nespavostí, neklidem, nervozitou, strachem, stresem, depresemi. Užívá se také při hysterických stavech. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku.

Při podávání kozlíků je nejúčinněji formou lihová tinktura, které se užívá jedna čajová lžička denně před spaním. Samotně podávaný kozlík se však doporučuje neužívat déle jak tři týdny. Kozlík lze také užívat v bylinném čaji, ve kterém je spíše lepší jej kombinovat s dalšími bylinami, které působí na uklidnění organismu a  prohlubují tak účinek kozlíku lékařského. K nejvhodnějším bylinám do této čajové směsi patří třezalka, meduňka,mučenka a levandule.

Existují i čaje, které se nedoporučují pít před spaním, neboť mají výrazně povzbuzující účinek. Jedná se o černý a zelený čaj a čaj ze semen Guarany.

Autorka: Lucie Z.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.