Sedm Tibeťanek. Které se nejvíce podobáš?

Nedávno jsem objevila knihu Sedm Tibeťanek od Gerti Samelové. Její typologie založená na prastarém učení o harmonii energií, díky které si svůj život srovnáš a posléze budeš spokojenější. Autorka rozebírá charakteristiky jednotlivých osobností, uvádí vhodná cvičení, propojuje jin a jang.

Tibetská medicína pracuje se třemi principy, jimiž jsou tři energie: vítr (LUNG), žluč (TrIPA) a hlen (BEKAN). Tyto energie najdeme všude, jsou základem tibetské konstituční nauky.

Tři energie

LUNG je z těchto tří energií nejdůležitější a nejvýraznější. Je to životní energie, řídící středisko všech duševních a tělesných aktivit. Koordinuje například dýchání, srdeční tep, střeva, vědomí a nevědomí, a také všechny psychosomatické stavy.

TrIPA je ohnivý princip. Všechno, co ke svému fungování potřebuje teplo a horko, spadá pod tuto energii. Patří sem například trávení, látková přeměna, je původcem hladu a žízně, způsobuje změny nálad – zkrátka ovlivňuje, zda jsi v pohodě, anebo jsi podrážděná.

BEKAN symbolizuje tekutinu, stabilitu, váhu. Všechny vlhké elementy těla závisí na této energii. Přináleží jí také pevnost a stabilita těla a ducha, je strůjcem tělesného i duševního klidu.

Podle těchto tří energií se pak dělí typologie osobnosti. Pokud jsi ovládaná jednou energií, patříš k jednomu ze základních typů – LUNG, TrIPA, anebo BEKAN. Jestliže jsou dvě energie silnější a jedna slabší, patříš k jednomu ze smíšených typů (k nim patří většina lidí): LUNG-TrIPA, TrIPA-BEKAN, LUNG-BEKAN. Rovnováha všech tří pak znamená, že jsi harmonická osobnost.

Typologie povah podle Tibeťanů

Jak zjistit, jaký jsi typ? V knize najdeš 100 otázek, ve kterých odpovídáš na symptomy, zaškrtáváš, co na tebe sedí nejvíce. Musíš odpovědět na všechny otázky, aby testování bylo správné (týká se tvého zdravotního stavu i tvé osobnosti).

Víla

První typ osobnosti je VÍLA. U ní převládá první z energií, energie LUNG. Jejími silnými stránkami jsou flexibilita, spontánnost, intuice, rychlý a brilantní duch. Měla by se pokusit svůj život strukturovat. Musí se upevnit v pravidelnosti, klidu a stabilitě. Víla je pravděpodobně velmi inteligentní, má dar skvěle chápat a stejně dobře reagovat, má ale slabé nervy – problémy jí snadno přerostou přes hlavu, takže znervózní a bývá podrážděná, nechává se snadno vyvést z rovnováhy. V učení ráda zapojuje pochopení, přemýšlení, fantazii, nesnáší tupé biflování. Tito lidé bývají umělci, estéti, tvořivci. Mívají hrůzu z konvencí, upjatých pravidel, překonaných tradic, malichernosti a zásad.

Rada pro VÍLY: musí si svůj život uspořádat, radost jí udělají maličkosti (duchaplné rozhovory, láskyplná atmosféra, pěkné počasí, teplo, čas na sebe, relaxace).

Královna

U KRÁLOVNY převládá energie TrIPA. Je odvážná, schopná prosadit se, sebevědomá, inteligentní, touží po moci, má vůli. Musí se naučit ovládat se, mírnit se a projevovat více soucitu. Je dominantní, vtipná, pohotová, plná strhujícího šarmu, mívá nakažlivě dobrou náladu. Umí si utřídit myšlenky a žebříček hodnot, je jednoznačná, ráda rozhoduje. Je charismatická, dokáže snadno zaujmout, fascinovat, přesvědčit. Je pro ni ale těžké se přizpůsobit. Je jedno, co bude dělat, může být bojovnice za práva zvířat, matka pěti dětí a podobně. Je rozená bojovnice a má jediný cíl – vyhrát.

Rada pro KRÁLOVNY: Musí se naučit uvolněnosti a vnitřnímu vhledu, přemoci své ego. Může chodit na nějaké meditační cvičení (jóga, pilates), zkusit si adrenalin a dobrodružství.

Mírná

MÍRNÁ je typ osobnosti, u které převládá energie BEKAN. Je klidná a stabilní, jen moc nevnímá podněty a impulsy přicházející zvenku. Jejím životním heslem je vše v klidu. Je přátelská, snaží se se všemi dobře vyjít, je ohleduplná, tolerantní, je příklad pravé kamarádky, která je tady vždy pro tebe. Lidé se jí svěřují, věří, že v ní najdou oporu. Má nervy ze železa, je chladná, solidní, když něco slíbí, splní to děj se co děj. Je praktická a sečtělá.

Rada pro MÍRNÉ: Měla by se vrhnout do života, prohlubovat své zájmy, měla by se angažovat, být více pozorná, opustit všechno, co jí znesnadňuje život a hlavně – neměla by žít ve stereotypu.

Impulsivní

Teď se dostáváme ke smíšeným typům. Prvním je typ IMPULSIVNÍ, jež se skládá z energií TrIP a LUNG. Jsou to svéhlavé, dynamické a tvořivé osobnosti. Ke štěstí jim ale chybí prvek, který je postaví oběma nohama na zem. Musí najít stabilitu, zklidnit se. Výraznou předností této osobnosti je obrovská kreativita a silná vůle, jež jsou doprovázeny odhodláním a rozhodností. Tito lidé bývají umělecky nadaní. Často mají tendence druhým něco předat – berou to jako poselství, ideál, za který bojují. Působí jako citlivé osoby (jsou jimi), ale stejně je na nich něco provokujícího. Jsou hrdí na vlastní individualitu, mají chuť prolomit konvence. Do všeho se hrnou na 100 %, ovšem dokáží i zapochybovat (já to nezvládnu).

Rada pro IMPULSIVNÍ: Musí se naučit zvládat stres. Naučit se sdílet. Relaxovat. Vyhýbat se aktivitám, kde se nachází agresivita a násilí (přivodí jim špatné sny a neklidný spánek).

Zamyšlená

ZAMYŠLENÁ je smíšený typ LUNG a BEKAN. Jsou to tišší lidé, klidní, nedávající najevo své vnitřní pocity, proto se musí naučit být odvážnější a dynamičtější. Jsou vlídní, přátelští, zamýšlí se nad životem a jeho vážnými stránkami. Mají rádi vše klasické. Působí jako silné osobnosti, ve skutečnosti však jsou citliví a zranitelní. Kladou důraz na upřímnost, všechno musí být vyjasněné.

Rada pro ZAMYŠLENÉ: Měli by vystoupit z izolace. Mluvit s okolím o svých pocitech. Nestát na okraji party, ale zapojit se do dění, nebýt sami. A neměli by se přetvařovat a jednak s lidmi na rovinu.

Suverénní

Třetím, posledním smíšeným typem je SUVERÉNNÍ, kombinace TrIPA a BEKAN. Je to silná osobnost, suverénní, přizpůsobivá, díky čemuž vítězí na všech frontách. Takoví lidé jsou přirozenou autoritou, k dokonalosti jim ovšem chybí ohleduplnost a respekt k druhým. Z Tibeťanek je tento typ nejúspěšnější. Překonává s lehkostí životní nástrahy. Je tvrdohlavá a bojuje za svá přesvědčení a ideály. Co chce, to dostane.

Rada pro SUVERÉNNÍ: Musí pracovat na svém egu, respektovat slabší, radovat se z maličkostí. Dovolit chaosu, aby přišel.

Šťastná

Poslední, nejharmoničtější osobností z celé „party“ je ŠŤASTNÁ. Všechno je v harmonii, má předpoklady k tomu vést šťastný a spokojený život. Musí však rozvinout své schopnosti, uplatnit své vlohy. Je přirozená a všechny si získá. Je vyrovnaná, kreativní, bystrá a pohotová, sebevědomá a odolná. Není ničím nápadná, ani protivná, budí respekt a důvěru.

Rada pro ŠŤASTNÉ: Vždycky je možnost volby.

Tak která ze Sedmi Tibeťanek jsi ty?

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

5 Comments
  1. prosim Vas da se nekde udelat test na internetu kdo teda jsem?sama to nepoznam….moc me to zajima….. dekuji ahoj <3 Markét

  2. Je to moc dobrá knížka – vřele doporučuju! Zajímá mě psychologie a čtu o tom poměrně dost. A čím víc jsem četla, tím jsem byla zmatenější kam se zařadit. Člověk na sobě totiž může pracovat, ale potřebuje vědět k čemu má sklony a tak… No a jestli znáte test dle Myersové-Briggsové 16 osobnostních typů, který je dle mě dost vymakaný, tak mi tam vše většinou vycházelo na půl: extroverze/introverze; myšlení/cítění; intuice/smyslové vnímání; vnímání/posuzování. A tato knížka mi konečně dala na to pomocí testu poměrně jasnou odpověď – že jsem typ “šťastný”. Mimochodem kamarádka, která je typ “zamyšlený”, díky tipům v knížce naprosto rozkvetla…

Leave a Reply

Your email address will not be published.