Dobro došli aneb Pěkně vítám v Chorvatsku

Chystáš se letos v létě k moři? Teprve s přítelem či partou vybíráte a plánujete, nebo už máš zájezd objednaný dlouho dopředu a nyní už jen čekáš, až se v kalendáři přiblíží datum odjezdu? Pokud ještě tápeš, kam vyrazit, nebo sis letos vybrala Chorvatsko, přečti si pár tipů a rad.

„S přítelem jsme se rozhodli pro Chorvatsko, protože cesta se dá v pohodě zvládnout autem,“ tvrdí naše čtenářka Jana, která byla v Chorvatsku poprvé loni kousek od Omiše. „Nejvíc se mí líbilo šnorchlování, které každému doporučuju. Na dovolené jsme byli v září, což bylo fajn, protože tam nebyly davy turistů.“

chorvatsko

Češi si chorvatské pláže velmi oblíbili. Pobřeží Jadranu se táhne v délce pěti tisíc sedm set devadesáti kilometrů a ostrovů bychom zde napočítali až tisíc dvě stě. Chorvatsko se také pyšní průzračným mořem, romantickými zákoutími i velkou pohostinností obyvatel.

Připrav se na cestu

Stačí občanský průkaz? Do Chorvatska můžeš vycestovat pouze s platnou občankou, přestože české ministerstvo zahraničí stále ještě pro jistotu doporučuje mít se sebou pas.
Můžu si vzít pejska? Pokud ti doma nemá kdo hlídat psího miláčka, můžeš ho vzít sebou, ale podmínkou je opatřit pejska mikročipem nebo by měl mít vytetované číslo zapsané v mezinárodním osvědčení, dále mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti vzteklině a o veterinárním vyšetření.
Autem či letadlem? Počítej s tím, že cesta autem trvá okolo devíti hodin. Pokud přemýšlíš o pohodlnější letecké dopravě, koukni po nabídkách nízkonákladových leteckých společností. Nejčastěji způsob dopravy ale stále je auto a autobus.

Apartmá podle tvého gusta

Chorvatsku najdeš nespočet krásných apartmánů a hotelů. Při rozhodování měj na paměti počet účastníků, zda chceš raději klid v malém rodinném penzionku, nebo dáš přednost městskému ruchu, jestli ti bude stačit bazén u hotelu, nebo chceš být dva kroky od pláže. Tohle všechno si předem ujasni a pak se pusť do vybírání. Nabídku ubytování najdeš příkladd na adrese www.chorvatska.cz.

Tip: Nejteplejší měsíc v celém přímoří je červenec. Průměrná nejvyšší teplota byla naměřena ve Splitu a to dvacet pět celých devět stupňů Celsia.

Malý slovníček

ano – da
ne – ne
ahoj – zdravo
děkuji – hvala
dobré ráno – dobro jutro
dobrý den – dobar dan
dobrý večer – dobro večer
jak se daří – kako ste
jmenuji se – zovem sa
můžete mi prosím pomoci – možete mi, molim vas, pomoči
hovoříte anglicky – govorite li engleski
dvoulůžkový pokoj – dvokrevetna soba
kde mohu parkovat – gdje mogu parkirati
kolik to stojí – koliko to košta

Více informací o této staronové zemi se dozvíš na stránkách www.ubytovanivchorvatsku.cz. Najdeš zde informace o ubytování, zajímavostech jednotlivých oblastí, měně, celních předpisech a tak dále. Přes kontaktní formulář se můžeš spojit rovnou s majitelem apartmánu a ubytování si u něj zabookovat.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.