Už jsi vyzkoušela potápění?

Už jako malé holčičce ti přezdívali káčátko a vodu přímo miluješ? Co takhle vyzkoušet potápění? Při troše trpělivosti si užiješ skvělou zábavu a na souš si přineseš nezapomenutelný zážitek. Jestli jsi o tom ještě nepřemýšlela, čti dál a třeba tě tenhle sport také nadchne.

Level 1: Zvládnout šnorchlování je naprostý základ

Co je na potápění zábavného? Pro odvážlivce naprosto všechno. Pomiňme teď klasický obrázek potápěče na korálových útesech, jak hladí sytě žlutou rybku podivných tvarů. Zábava je potopení samotné. Je to adrenalin, strach a vzrušení, všechno namíchané do jednoho silného koktejlu. Říká se, že kdo si jednou tenhle sport zkusí, na vždy mu propadne. To se ale říká i o horolezectví, jízdě na koni a motorkách – takže těžko říct, co je na tom pravdy.

Svět sám pro sebe

Vybrat si můžeš ze tří základních druhů potápění. Jedná se o šnorchlování (snorkeling), volné potápění (freediving) a potápění s přístrojem (scuba diving). Co které znamená, je asi jasné. Pro všechny druhy potápění potřebuješ kromě výstroje také kurz. Rozhodneš-li se potápění vyzkoušet, nepůjde to jen tak samo. Námaha za to ale rozhodně stojí, protože být pod hladinou v naprosto jiném světě je nezapomenutelné. Najednou pochopíš, že moře je svět sám pro sebe, který v mnohém může konkurovat tomu našemu.

Pro začátek se vyplatí vyzkoušet nejdříve šnorchlování a pak postupně přejít k dalším druhům potápění. Pokud na to půjdeš pomalu, naučíš se důkladněji základy, pod vodou si budeš jistější a víc si to užiješ. Kromě kurzu je nezbytná potápěčská výstroj. Ta není úplně nejlevnější a bez ní to prostě nejde. Ale je to velmi dobrá investice, jelikož zážitky ti to naprosto vynahradí.

Lepší výbava, větší zábava?

Bez čeho se pod hladinou neobejdeš? Především budeš potřebovat pěknou dávku trpělivosti a odvahy. Potom si budeš muset najít vhodný kurz, instruktora, místo kde se chceš učit a tak dále. Z výstroje jsou základem brýle a šnorchl. Díky tomu se budeš moci podívat pod vodu, aniž by tě pálily oči.

Pokud se rozhodneš vyzkoušet také přístrojové potápění, budeš toho potřebovat mnohem víc. Ale také si tím pádem užiješ víc zábavy, pod vodou budeš moci zůstat déle a podíváš se do větších hloubek.

A v neposlední řadě samozřejmě platí, že nejlepší potápění je v moři, takže se budeš muset někam k moři dostat. Existuje mnoho agentur, které ti zařídí zájezd k moři přímo spojený s potápěcím kurzem. Takže budeš mít vše pohodlně v jednom balíčku. Zájezdy je dobré shánět na internetu na doporučení, aby ses nedostala do zbytečných problémů.

Trochu jiný koníček

Jako začátečník se budeš nejspíš potápět pro zábavu nebo to vyzkoušíš jen jednou. Pokud tě ale tenhle sport opravdu chytne za srdce, můžeš se účastnit rozličných soutěží, případně si udělat kurz a vyučovat potápění ostatní. Potop se do tajů potápění a třeba zjistíš, že to je sport i relax v jednom, šitý přímo tobě na míru. Vyzkoušet se má vše a tohle rozhodně spadá do té příjemnější kategorie. Tak vzhůru k novým zážitkům!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.