Výprava k polským sousedům, cześć Warszawa

Last minute: Předposlední červencový den jsem se vydala do Polska, konkrétně do Varšavy, hlavního města Polska. Chtěla jsem vidět, jak se tam daří mému staršímu bráškovi, který tam získal zajímavou práci, ale také si prohlédnout centrum města. Do Varšavy z Česka není daleká cesta a rozhodně má turistům co nabídnout.

varsava

Cesta přes kolejiny

Kolem druhé odpoledne jsem v Náchodě naposledy zamávala České republice a autem se směle pustila na polské silnice. To jsem bohužel ještě netušila, jak bude cesta náročná. Poláci si asi opravdu se stavem svých silnic hlavu nelámou. Každou chvíli mě vítala cedule „kolejiny“, a o provoz na silnici se staraly semafory, které byly skoro v každém městě a vesnici. V místech, kde se jakž takž dalo rozjet, mě zastavily přechody, objezdy nebo záplaty na silnici. Na místo jsem dorazila kolem jedenácté večer. Radovala jsem se, že si konečně trochu odpočinu.

Proč ve Varšavě nejsou památky

Druhá světová válka byla pro Varšavu katastrofální. Téměř celé město lehlo k zemi. Byla to msta Německa za Varšavské povstání, které vypuklo 1. srpna 1944. Město vytrvale bojovalo dva a půl měsíce, poté ovšem bylo nuceno kapitulovat. Doteď se 1. srpen v Polsku slaví jako Den Varšavského povstání.

Do Polska letecky? Proč ne! Levné letenky do Varšavy i dalších měst v Polsku i mimo něj naleznete na letenky.poletim.cz.

Co stojí za vidění

Jestli ses teď lekla, že ve Varšavě vlastně nic není k vidění, nemusíš se bát. I přes krutou historii i tamnajdeš zajímavé stavby a místa, která stojí za to vidět na vlastní oči.

Palác vědy a kultury je vysoký 234 metrů. V jeho prostorách najdeš kongresovou halu, muzeum, galerii, divadlo a kino. V okolí paláce vzniklo obchodně administrativní centrum města.

Staré město a staroměstské náměstí vypadá jako středověké náměstí s množstvím dobových staveb.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.